Patologiczne kłamstwo zostało pierwszy raz opisane w literaturze medycznej w 1891 r. przez Antona Delbrücka. To zaburzenie psychiczne, w którym chory kompulsywnie kłamie do tego stopnia, że jest w stanie uwierzyć we własne kłamstwa.
Historie opowiadane przez patologicznych kłamców są niezwykłe lub fantastyczne, ale nigdy nie wykraczają poza sferę wiarygodności. Zazwyczaj prezentują mitomana w pozytywnym świetle, przedstawiając go jako bohatera lub ofiarę. Skłonność do kłamstwa jest chroniczna. Nie jest spowodowana bezpośrednio jakąś konkretną sytuacją lub presją społeczną. To wrodzona cecha osobowości.
Kiedy mówimy o mitomanach, w zasadzie mamy na myśli ludzi, dla których kłamstwa są częścią codziennego życia i zachowania. Najczęściej towarzyszą im:
W psychobiologii pojawiły się badania, które pokazują, że patologiczne kłamstwo to wynik braku równowagi neurologicznej, zwłaszcza w płacie czołowym. Badanie opublikowane w „British Journal of Psychiatry” wykazało, że patologiczni kłamcy mają zwiększoną ilość istoty białej w mózgu. Z kolei „Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neuroscience” odkrył, że osoby z tym zaburzeniem cierpią na dysfunkcję krążenia.
Wielu psychiatrów i psychologów uważa, że mitomani to ludzie o niskiej samoocenie, którzy świadomie lub nieświadomie starają się zdobyć uwagę, popularność, miłość lub ukryć niepowodzenia. Często pojawiają się również opinie, że kompulsywne kłamstwo jest objawem większego zaburzenia osobowości, np. osobowości borderline czy dyssocjalnej.
Kłamca zawsze ma powód, by kłamać – chronić siebie lub kogoś, zyskać jakieś korzyści, zranić kogoś itp. Tego typu kłamstwo jest „rozsądne”, czyli logicznie przemyślane, wiarygodne i zaplanowane. Kłamca zawsze jest świadom tego, co robi. Tymczasem mitoman kłamie kompulsywnie, często bez wyraźnej motywacji i przyczyny. Nierzadko też jego kłamstwo jest absurdalne i na granicy wiarygodności, a sam mitoman po prostu w nie wierzy.
Mitomania to poważne zaburzenie, które dotyka nie tylko kłamcę, ale także jego najbliższe otoczenie. Patologiczni kłamcy to ludzie, którym brakuje pewnych wartości moralnych i poczucia wstydu. Stwarza to ogromny problem dla krewnych i przyjaciół, którzy codziennie są okłamywani i przestają ufać mitomanowi. W ten sposób staje się on jednostką samotną i niezdolną do tworzenia trwałych relacji społecznych.
Zdj. główne: Priscilla Du Preez/unsplash.com