Zdrowie i medycyna

Czy sól jest zdrowa? Wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czy sól jest zdrowa? Wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Chociaż nadmiar soli w diecie może mieć bardzo negatywny wpływ na nasz organizm, to jej niewielkie ilości są niezbędne do utrzymania prawidłowej gospodarki wodnej organizmu. Ile właściwie powinno się jej spożywać? O czym pamiętać? Podpowiadamy.

Jaka jest norma spożycia soli dla dorosłego człowieka?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle ważna. Nie należy zupełnie rezygnować ze spożywania soli. Bez niej mogą nam doskwierać poważne niedobory. Co za tym idzie – może dojść do problemów z gospodarką wodną organizmu.

Ile soli powinno się jeść?

Zaleca się, aby spożywać dziennie 5-6 g soli. Pamiętaj jednak, że znajduje się ona w wielu gotowych i przetworzonych produktach, choćby w wędlinach, gotowych sosach, chipsach, ketchupie czy orzeszkach ziemnych. Może się więc okazać, że nawet bez dodatkowego spożycia, dostarczysz organizmowi odpowiednią dawkę tej substancji.

Po co używamy w kuchni soli?

Sól jest przyprawą powszechnie stosowaną w kuchni. Do tego stopnia przywykliśmy do słonego smaku, że nie wyobrażamy sobie bez soli wielu potraw. 

Stosowanie soli ma zalety 

Powszechnie wiadomo, że sól jest dobrym konserwantem o właściwościach bakteriostatycznych. 

Fot. Pixabay

Czym grozi przekroczenie zalecanego poziomu spożycia soli?

Przy sporadycznym przekraczaniu zalecanej normy spożycia soli, właściwie nic złego się nie stanie. W dłuższym okresie wpływ na organizm może jednak być znaczący. Do konsekwencji zdrowotnych, na które się narażamy, należą m.in. nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, rak żołądka czy zawał serca. Niedawno okazało się, że nadużywanie soli sprzyja także pladze naszych czasów, czyli otyłości.   

Rodzaje soli. Czy któryś z nich jest zdrowszy?

W sklepach dostępna jest nie tylko sól kamienna, ale też himalajska, morska, oceaniczna czy indyjska. Niemal każda z nich w 95% składa się z chlorku sodu, co powoduje, że mają bardzo podobne właściwości. 

Czy sól może być lecznicza?

Niektóre rodzaje soli, z uwagi na swoje pochodzenie i nasycenie dodatkowymi substancjami, mogą mieć dobroczynny wpływ na zdrowie. Przykładem jest sól bocheńska, która zawiera jony wapnia, magnezu, jodu i bromu. Stosuje się ją jako wspomagający element terapii w przypadku reumatyzmu, chorób krążenia, układu oddechowego i pokarmowego. 

Inne powszechnie znane sole lecznicze to:

  • sól amonowa – o działaniu wykrztuśnym;
  • sól emska – używana przy leczeniu astmy oskrzelowej;
  • sól z Morza Martwego – wspomaga leczenie choroby stawów i zmian dermatologicznych. 

Co zrobić, żeby spożywać mniej soli?

W przypadku, gdy masz uzasadnione podejrzenie, że dzienne spożycie soli przekracza 6 g i stan taki regularnie się powtarza, powinieneś zadbać o modyfikację diety. Jak to zrobić?

Ograniczenie używania soli w domowej kuchni

Najprostszym i skutecznym sposobem jest zmiana stylu gotowania. Należy zmniejszyć ilość soli, którą dodajesz do potraw. Świetnymi zamiennikami soli są zioła – tymianek, bazylia, estragon.  

Rezygnacja z produktów o dużej zawartości soli

Drugim sposobem, dzięki któremu ograniczysz dzienne spożycie soli, jest wyeliminowanie tych produktów i gotowych potraw, które są w nią bardzo bogate. Mowa zwłaszcza o słonych przekąskach (chipsy, orzeszki, paluszki), gotowych sosach i daniach, ale także potrawach typu fast food. 

Fot. Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*