Nowe technologie

Na czym polega technologia VoIP?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Na czym polega technologia VoIP?

Artykuł sponsorowany

Sprawna komunikacja to podstawa w niejednej firmie. Często jednak standardowe usługi nie zdają egzaminu w biurach – w takich sytuacjach warto postawić na rozwiązania takie jak VoIP. Jak działa ta technologia i jakie są jej zalety?

Czym jest VoIP?

Skrót „VoIP” oznacza „Voice over Internet Protocol”, co można dosłownie przetłumaczyć jako „głos poprzez protokół internetowy”. To nazwa, która dość dobrze obrazuje podstawowe założenia tej technologii. W przeciwieństwie do klasycznej telefonii, gdzie transmisja jest realizowana z wykorzystaniem tradycyjnych łącz o stosunkowo niskiej przepustowości, w tym przypadku całość odbywa się za pośrednictwem internetu. Z tego względu tę technologię nazywa się również mianem „telefonii IP” lub „telefonii internetowej”.

Jak działa VoIP?

Podstawowym aspektem funkcjonowania telefonii VoIP jest wspomniana już transmisja przez łącze internetowe. Poszczególne urządzenia łączą się ze sobą za pośrednictwem routera DSL, modemu kablowego z obsługą VoIP, przewodów światłowodowych lub innych rozwiązań do szybkiej transmisji danych. Całość można porównać do sieci WLAN, w której wszystkie urządzenia są połączone jedną siecią – w tym przypadku jednak działa to na większą skalę, ponieważ poszczególne sprzęty mogą komunikować się z dowolnego miejsca na świecie.

Zalety VoIP

Technologia VoIP ma wiele zalet względem konwencjonalnej sieci komórkowej. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na znacznie większą przepustowość łącza, co przekłada się na możliwość przesłania większej ilości danych, a tym samym – zwiększenie jakości połączeń. Obok tego kluczową kwestią jest także dostępność. Choć niekiedy to tradycyjna telefonia wygrywa pod tym względem, w pewnych miejscach standardowy sygnał może być dość problematyczny. Dotyczy to m.in. dużych budynków biurowych. W takich lokalizacjach VoIP może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem – transmisja poprzez internet może odbywać się z wykorzystaniem dowolnego rodzaju połączenia, które jest dostępne w danym miejscu.

Jak korzystać z technologii VoIP?

Warto zaznaczyć, że w zasadzie jedynym wymogiem do korzystania z telefonii VoIP jest dostęp do internetu oraz odpowiednie urządzenie lub oprogramowanie. Rozmowy z użyciem tej technologii mogą być prowadzone nawet z poziomu komputera, laptopa czy smartfona.

Komputery, laptopy i smartfony

VoIP to znacznie więcej niż telefony – do obsługi tej technologii można wykorzystać również komputery czy smartfony. W tym celu wystarczy zainstalować odpowiednie oprogramowanie i przeprowadzić niezbędną konfigurację. Cała transmisja odbywa się za pośrednictwem internetu, dzięki czemu wykorzystanie VoIP jest możliwe na praktycznie dowolnym sprzęcie.

Telefony VoIP

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by postawić na telefony VoIP, czyli urządzenia softphone – można je znaleźć m.in. w ofercie voip24sklep.pl. To dedykowane sprzęty do obsługi tej technologii, które zapewniają rewelacyjny komfort obsługi i pełną sprawność przy rozmowach VoIP.

Fot.:Devin Pickell/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*