CzłowiekZdrowie i medycyna

Skutki COVID-19 mogą być odczuwalne jeszcze pół roku po wyzdrowieniu!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Skutki COVID-19 mogą być odczuwalne jeszcze pół roku po wyzdrowieniu!

Najnowsze badania wykazały, że 76% chorych na koronawirusa zmaga się z powikłaniami po chorobie nawet do 6 miesięcy od zakażenia.

Przeprowadzone badania to jeden z niewielu testów, które mają zbadać długoterminowe skutki działania wirusa SARS-CoV-2. Jak podkreślił autor badań Bin Cao z Narodowego Centrum Medycyny Oddechowej w Chinach, zrealizowane eksperymenty uświadomiły naukowcom i lekarzom, że opieka nad ozdrowieńcami powinna być bardziej dokładna i stała, nawet po wypisaniu ze szpitala. Testy przeprowadzono na 1 733 pacjentach zarażonych koronawirusem i wypisanych ze szpitala Jinyintan w Wuhan między styczniem, a majem 2020 roku. Średnio 57-letni pacjenci brali udział w badaniach fizycznych i testach laboratoryjnych. Dodatkowo od czerwca do września naukowcy regularnie odwiedzali pacjentów przeprowadzając wywiady, w których pytali o utrzymujące się objawy oraz aspekty życia zdrowotnego po walce z COVID-19.

Fot. mattthewafflecat/Pixabay

Wyniki badań

Analiza wykazała, że objawy pochorobowe występują aż u 76% ozdrowieńców. Większość z pacjentów skarżyło się na osłabienie mięśni oraz ogólne uczucie zmęczenia. 26% badanych jako swoje dolegliwości wskazały problemy ze snem i bezsenność. W badaniu wzięło udział także 94 pacjentów, u których, w ramach innych testów, sprawdzano poziom przeciwciał we w krwi w czasie największego nasilenia choroby. Pół roku po wyzdrowieniu, ponownie przeprowadzono analizę krwi i okazało się, że poziom przeciwciał w organizmie ozdrowieńców zmniejszył się ponad o połowę. Zdaniem badaczy może to wskazywać na większą podatność na ponowne zarażenie wirusem.

Fot. cromaconceptovisual/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*