Nowe technologie

Co przyda się do drukowania 3D?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co przyda się do drukowania 3D?

Artykuł sponsorowany

Technologia druku 3D to ogromne możliwości – zarówno dla przemysłu i branż z segmentu desktopowego, jak i dla hobbystów. Chcesz dowiedzieć się nieco więcej o drukowaniu trójwymiarowym? Podpowiadamy, co przyda się do drukowania 3D!

Drukowanie w trójwymiarze to nowinka technologiczna, która daje ogromne możliwości. Chcesz również zacząć drukować modele w 3D? Dowiedz się, co może Ci się przydać!

Drukowanie 3D – co to takiego?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest drukowanie 3D, lub inaczej druk trójwymiarowy albo druk przestrzenny. Jest to nic innego jak drukowanie różnego rodzaju projektów modeli w 3D. Druk trójwymiarowy polega na wytwarzaniu obiektu poprzez nanoszenie kolejnych warstw materiału, dlatego też często nazywa się go technologią addytywną. A co konkretnie jest wykorzystywane w druku 3D?

Sprzęt do drukowania w trójwymiarze

Aby móc drukować swoje modele w 3D, będziesz potrzebować konkretnych urządzeń oraz akcesoriów. Co dokładnie należy dodać do swojej listy zakupów?

Drukarka 3D

Podstawowym sprzętem, który musisz mieć, aby zacząć swoją przygodę z drukowaniem przestrzennym, jest oczywiście drukarka 3D. Jak ją wybrać?

Jeśli szukasz sprzętu jedynie do użytku domowego możesz postawić na bardziej “budżetowe” i małogabarytowe rozwiązania. Jednak dla nieco bardziej zaawansowanych i wymagających użytkowników polecane są droższe i większe modele, które zapewnią wyższą jakość wydruków i większą żywotność samej drukarki. Wybierając drukarkę 3D zwróć też uwagę na dodatkowe komponenty. Lepsze modele często mają wbudowane między innymi czujniki poziomowania stołu, na przykład czujniki tensometryczne, magnetyczne lub belltouch czy też większą liczbę silników krokowych i prowadnic, co skutkuje lepszą kinematyką drukarki.

Drukarki przeznaczone do druku trójwymiarowego znajdziesz na stronie sklepu internetowego Botland.

Filamenty w druku 3D

Aby móc drukować wszystkie swoje modele, drukarka nie wystarczy – potrzebne będą również filamenty. Co to takiego?

Filamenty to nic innego jak materiał, z którego drukowane są modele 3D. Na rynku znajdziesz wiele różnych filamentów, a każdy z nich ma nieco inne zastosowanie. Do tych najpopularniejszych zaliczane są: PLA, ABS, HIPS oraz PETG. Wybierając filament należy także uwzględnić takie aspekty jak model drukarki, rzeczy i modele, które zamierzasz drukować, a także budżet, jaki chcesz przeznaczyć na materiały.

Fot.: ZMorph Fab 3D Printer/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*