Kosmos

Ciekawostki o Marsie, które warto znać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ciekawostki o Marsie, które warto znać

Odkąd Elon Musk wraz ze swoimi specjalistami z SpaceX zaczęli eksplorować Marsa, wiele osób zaczęło interesować się tą niezwykłą planetą. 

Na razie nie są przewidywane loty na Marsa, choć istnieją przypuszczenia, że zostanie przygotowany do zamieszkania przez ludzi jeszcze przed 2025 rokiem! Na tę chwilę możemy jedynie pomarzyć o życiu na Marsie, jednak warto zapoznać się z ciekawostkami na jego temat.

Na Marsie jest woda!

Niezwykłym zaskoczeniem dla naukowców był fakt, że na Marsie istnieje woda. Jest ona ukryta w czapach lodowych na biegunach. W takiej zamarzniętej formie mogła przetrwać przez tysiące, a nawet miliony lat. Jeśli udałoby się ją rozpuścić, mógłby powstać z niej ocean o głębokości 11 metrów. Woda niestety nie może występować na tej planecie w stanie ciekłym. Natychmiast uległaby sublimacji bądź zamrożeniu, czego przyczyną jest bardzo niskie ciśnienie. Woda mogła pojawić się na Marsie wcześniej, kiedy miał on nieco gęstszą atmosferę. Po dawnych korytach rzek pozostały dziś jedynie ślady, które widoczne są dzięki specjalistycznym krążownikom.

Burze piaskowe

Na Marsie występują bardzo gwałtowne burze piaskowe. Są dość podobne do tych występujących na Ziemi, jednak różnią się siłą i czasem trwania. Mogą objąć nawet cały glob. To niebezpieczeństwo dla znajdujących się na tej planecie sond kosmicznych, które regularnie badają warunki panujące na Marsie. Burze piaskowe pojawiają się znacznie częściej właśnie na tej planecie, ponieważ jest ona położona bliżej Słońca. Ma na nie wpływ także zmiana pędu planety względem środka masy Układu Słonecznego.

TED-Ed – Could we actually live on Mars? – Mari Foroutan

Mars posiada inną grawitację niż Ziemia

Będąc na Marsie, jesteśmy trzy razy lżejsi niż na Ziemi. Przykładowo osoba ważąca 100 kg na Ziemi na Marsie będzie ważyła nieco ponad 30 kg. Wyliczono, że grawitacja na Marsie stanowi około 62,5% tej, którą posiadamy na naszej rodzimej planecie.

Planeta Mars ma charakterystyczny, czerwony kolor

Kolor Marsa ma związek ze znacznie większą zawartością żelaza, która różni się od tej zawartej w skorupie i płaszczu Ziemi. Tlen atmosferyczny zaczął reagować z żelazem znajdującym się na powierzchni, przez co planeta ma obecnie taki odcień.

Czas na Marsie

Bardzo ciekawą kwestią jest również czas na tej planecie. „Czerwona Planeta” okrąża Słońce po orbicie eliptycznej w ciągu około 687 ziemskich dni słonecznych. Na dni marsjańskie będzie to 670 dni. Ma ona również nieco większe nachylenie równika do płaszczyzny orbity – wynosi ono 25 stopni. Na przykład istnieje duża różnica pomiędzy długością trwania pór roku na Ziemi oraz Marsie – na półkuli północnej lato trwa 177 dni, wiosna 194 dni, jesień z kolei 142 dni, a zima 156. Ta różnica w czasie trwania pór roku wynika z mniejszego rozmiaru Marsa w stosunku do Ziemi.

Mars i jego dwa księżyce

Ta planeta posiada dwa księżyce: Fobos oraz Dejmos. Pierwszy z nich okrąża Marsa w czasie 7 godzin i 39 minut, a drugi potrzebuje na to aż 30 godzin i 18 minut. Różnią się od siebie wymiarami: Fobos ma wymiary 27 × 21 × 19 km, a Dejmos jest mniejszy – jego wielkość to 15 × 12 × 11 km. Oba księżyce mają nieregularny kształt, a ich średnie gęstości to 2,0 g/cm3 dla Fobosa i 1,7 g/cm3 dla Dejmosa.

Podobieństwo Marsa i Ziemi

Mars miliardy lat temu mógł wyglądać jak Ziemia. Posiada do dziś widoczne koryta rzek, kaniony, a nawet górzyste tereny oraz równiny. O tym, że na Marsie mogło istnieć niegdyś życie, mówią nowe badania, które odkryły m.in. zamarzniętą wodę na biegunach. Niskie ciśnienie oraz odległość planety od Słońca niestety nie pozwalają obecnie na ponowne rozwinięcie się życia na tej planecie.

Temperatura na Marsie

Mars jest planetą, na której nam, Ziemianom, trudno byłoby żyć. Wszystko przez panujące na niej temperatury. W dzień można spotkać się z temperaturą większą niż 55 stopni Celsjusza w lecie. Zimą spada ona do nawet -130 stopni Celsjusza. Jak widać, temperatury na Ziemi wcale nie są takie straszne. Co ciekawe zachodzące Słońce na Marsie ma odcień niebieski.

Fot. Bruno Albino/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*