Kosmos

Chińscy astronauci przespacerowali się po nowej stacji kosmicznej

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Chińscy astronauci przespacerowali się po nowej stacji kosmicznej

Pierwsza część nowoczesnej stacji Tiangong została wysłana w kosmos pod koniec kwietnia tego roku. Cała misja konstrukcyjna załogi ma potrwać 3 miesiące.

Trójka astronautów pojawiła się na na pokładzie modułu Tianhe – 17 czerwca i ma pozostać na nim przez najbliższe tygodnie. Astronauci mają za zadanie montować i sprawdzać sprawność wielu urządzeń, a także rozbudować stację o dwa moduły laboratoryjne. Według planu do końca przyszłego roku ma odbyć się jeszcze co najmniej 11 startów, dzięki którym na stacji znajdą się wszystkie elementy niezbędne do rozbudowy powierzchni. Docelowo obiekt ma być miejscem badań naukowych, nie tylko chińskich naukowców, ale także ekspertów z zagranicy zajmującymi się różnymi dziedzinami nauki.

7-godzinny spacer

Astronauci, którzy są na chińskiej stacji kosmicznej od 2 tygodni po raz pierwszy opuścili bazę i udali się na kosmiczny spacer. Powodem wyjścia była chęć montażu kamer i ramion robota. Liu Boming i Tang Hongbo zamontowali urządzenia i testowali ich poprawne działanie. Oboje przeszli około 10 metrów i spędzili w przestrzeni 7 godzin. Wydarzenia było na tyle interesujące w Chinach, że fragmenty transmisji na żywo z pracy astronautów były pokazywane w ogólnokrajowej telewizji.

Fot. dimazel/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*