Świat roślin

8 roślin, które potrafią odstraszać owady

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
8 roślin, które potrafią odstraszać owady

W walce z owadami na otwartej przestrzeni i w domu dobrymi sprzymierzeńcami mogą stać się repelenty. W tym materiale opowiadamy o roślinach posiadających moc odstraszania owadów!

Repelenty – czym są?

Większość owadów w poszukiwaniu jedzenia i miejsca do rozmnażania orientuje się na podstawie zapachu. Rośliny odstraszające owady posiadają silny aromat, który jest w stanie „wyprowadzać w pole” te małe szkodniki. Wydzielane przez nie do środowiska fitoncydy mają drażniący wpływ na owady, które uciekają od takiego sąsiedztwa na poszukiwania nowego terytorium. Zobaczmy, jakie rośliny warto posadzić w ogrodzie czy doniczkach, żeby zapomnieć o kłopotliwych meszkach, mrówkach czy komarach.

Aksamitka

Doskonała ozdoba ogrodu i postrach meszek. To właśnie z tej rośliny wytwarzane są najczęściej środki owadobójcze. Doniczkę z aksamitkami można postawić w domu lub trzymać w ogródku.

Melisa

Ta roślina łączy w sobie zapach mięty i cytrusów. Tak jak mięta melisa może się rozkrzewić, dlatego lepiej posadzić ją w oddzielnych doniczkach. Melisa odstrasza owady w ogrodzie, ale dobrze mieć ją też w kuchni na podorędziu jako surowiec do przyrządzenia aromatycznych naparów. 

Rozmaryn

Bez tej przyprawy nie sposób wyobrazić sobie włoskiej kuchni, nie tylko pizzy czy focaccii, ale też orzeźwiających koktajli. Dodatkowo doniczka z rozmarynem w kuchni będzie doskonałym naturalnym odstraszaczem owadów.

Bazylia

Kolejna roślina, która sprawdzi się zarówno jako element potraw, jak i odstraszacz owadów. Świeże liście bazylii to doskonałe uzupełnienie każdej sałatki, pizzy czy makaronu. Wszystko za sprawą olejków eterycznych wchodzących w skład rośliny. Te same olejki odgrodzą też Twoją kuchnię od namolnych żuczków i muszek.

Kłosowiec

Z daleka roślina ta przypomina lawendę, choć jej zapach jest jeszcze silniejszy. Wysokie krzewy z niewielkimi kwiatami w kolorze purpury to koszmar dla większości owadów. Kłosowiec posadzony na klombie wokół domu to niezawodna ochrona przed nieproszonymi gośćmi.

Trawa cytrynowa

Właśnie ta roślina jest wykorzystywana do produkcji naturalnych świec cytrusowych, które odstraszają komary. Jej liście roztaczają intensywny aromat, który potrafi skutecznie odstraszać rozmaite owady. Posadź kilka krzewów trawy cytrynowej w pobliżu tarasu czy altany, a na długie lata zapomnisz o konieczności sięgania po środki odstraszające owady.

Mięta pieprzowa

Ludziom zapach mięty wydaje się orzeźwiający i przyjemny. Tymczasem owady go nienawidzą. Miętę najlepiej sadzić w oddzielnych doniczkach, które można rozstawić w całym domu i w sadzie. Jeśli wysiejesz roślinę bezpośrednio do gruntu, rozkrzewi Ci się po całym ogrodzie!

Lawenda

Kto powiedział, że z owadami można walczyć tylko agresywnym orężem: natura wymyśliła przyjemniejszy sposób. Rozkoszny aromat lawendy odstrasza mole, pchły, komary i muchy, a Tobie zapewnia relaks i doskonałe samopoczucie. Największe ilości fitoncydów lawenda wydziela w okresie kwitnienia, po tym czasie jej właściwości ochronne maleją.

Zdj. główne: Gary Yost/unslash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*