Cichutkie, ale jednak niepozwalające zasnąć nocne bzyczenie komara i dziesiątki swędzących ukąszeń po nocy spędzonej nad jeziorem… Te frustrujące oznaki lata zna chyba każdy. Odpowiedzią na potyczki z owadami może być hodowla roślin będących ich naturalnymi przeciwnikami.
Kto z nas nie uwielbia lata? Długie, gorące dni, ciepłe noce, wyjazdy, spotkania z przyjaciółmi… Czy cokolwiek jest w stanie zaburzyć tę sielankę? Odpowiedź jest prosta: tak, owady. Chociaż na rynku istnieje cała masa chemicznych środków, które mają na celu odstraszenie komarów i meszek, większość z nich ma sporo skutków ubocznych, a znajdujące się w nich trujące środki nie działają dobrze na nasze zdrowie. Na szczęście również natura nie pozostawiła nas samych w walce z frustrującymi, małymi i boleśnie kąsającymi istotami. Istnieje wiele roślin, które je odstraszają dzięki zawartości naturalnych pestycydów zupełnie nieszkodliwych dla człowieka. Oto kilku najbardziej popularnych sprzymierzeńców, których możemy przygarnąć do swojego domu lub ogrodu, aby raz na zawsze rozprawić się z owadami.
Jedno z niewielu drzew na naszej liście, znane także jako katalpa. Mimo iż dla człowieka jej olejki eteryczne są praktycznie niewyczuwalne, dla komarów to prawdziwy koszmar i dlatego katalpa jest niezwykle skuteczna, jeśli zależy nam na pozbyciu się ich z naszego ogrodu. Roślina jest nie tylko pożyteczna, ale także urokliwa – ma duże liście w kształcie serc, a latem kwitnie, prezentując białe, delikatne kwiaty.
Przepiękny krzew o charakterystycznych niebieskich kwiatach. Podobnie jak jej wygląd, bardzo dobrze znany jest chyba każdemu jej niesamowity zapach. Okazuje się jednak, że nie wszystkie stworzenia za nim przepadają, ponieważ to właśnie aromat lawendy jest nie do zniesienia dla muszek, komarów, a także dla moli. Żywą najlepiej hodować w ogrodzie, zapewniając jej odpowiednią, zasadową glebę, a zasuszone wiązki kwiatów możemy powiesić w mieszkaniu i cieszyć się nie tylko ich urokiem, ale także owadobójczym działaniem.
Niewielkie i niewymagające pnącze zwane także komarzycą. Wydzielane przez nią olejki eteryczne są bowiem szczególnie przykre właśnie dla komarów i nawet niewielkie potrząśnięcie rośliną lub potarcie jej liści potrafi trzymać je z daleka przez długi czas. Jej zapach jest dla człowieka wyczuwalny i przypomina nieco aromat kadzidła.
Kwiat, który najbardziej kojarzy się jako klasyczna dekoracja balkonów i okien. Jest mało wymagający w pielęgnacji i lubi miejsca mocno nasłonecznione, więc może sprawdzić się niemal wszędzie. Jego delikatny, różano-cytrynowy zapach jest nie do zniesienia dla komarów i much.
Niech nie zmyli nas jej wdzięczna i delikatna nazwa, ponieważ roślina ta potocznie nazywana jest także śmierdziuchem. W tym przypadku jej zapach jest nieprzyjemny nie tylko dla owadów, ale także dla człowieka. Jest rośliną ozdobną o ładnych, kształtnych kwiatach i mimo że posiadanie jej w mieszkaniu to nie najlepsze rozwiązanie, wygospodarowanie dla niej miejsca w ogrodzie to już konieczność. Aksamitka nie tylko odstrasza nieprzyjazne owady, ale także stanowi pożywienie i schronienie dla tych pożytecznych.
Zdj. główne: Andi Superkern/unsplash.com