Nowe technologie

Sztuczna inteligencja lekarstwem na niż demograficzny w Japonii

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Sztuczna inteligencja lekarstwem na niż demograficzny w Japonii

Starzejące się społeczeństwo stanowi poważne zagrożenie dla przyszłości japońskiej gospodarki. Rząd Kraju Kwitnącej Wiśni chcąc poprawić statystyki, zdecydował się na skorzystanie z najnowszej technologii.

W 2019 roku liczba dzieci urodzonych w Japonii spadła poniżej 865 000 i jest to najniższy wynik, od kiedy prowadzono statystyki. Badacze przewidują, że populacja Japonii pod koniec wieku zmniejszy się o 75 milionów osób. Japoński rząd, chcąc zapobiec dalszemu spadkowi postanowił zainwestować 2 miliony jenów (około 72 milionów złotych) na stworzenie inteligentnego systemu kojarzenia par. Sztuczna inteligencja pomagająca w poszukiwaniach idealnego partnera to jeden z projektów, które tworzą nowy program ratujący japońską demografię.

Zagrożenia związane z sztuczną inteligencją

Przyczyny niżu demograficznego w Japonii dopatruje się w niskich zarobkach młodych osób i brak rządowej pomocy dla pracujących matek. Zdaniem antropologa społeczno-kulturowego Sachiko Horiguchiego wykorzystanie najnowszych technologii powinno odbywać się w zakresie pomocy domowych, a nie w tworzeniu romantycznych relacji między ludźmi. O japońskiej gospodarce, zmianach jakie nieustannie przechodzi ten kraj oraz wysoko rozwiniętych technologiach opowiada dokument Ashlee Vance’a.

https://www.youtube.com/watch?v=J-Vse8fEz3Q

Fot. Jason Goh/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*