NaturaPogoda

Smog – cichy truciciel. Jak można z nim walczyć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Smog – cichy truciciel. Jak można z nim walczyć?

Smog to zanieczyszczenie powietrza, które ogranicza widoczność. Wspomniany termin został po raz pierwszy użyty na początku XX wieku, aby opisać mieszaninę dymu i mgły. Dym pochodzi zazwyczaj ze spalania węgla. Smog pojawia się na terenach przemysłowych i nadal można go zobaczyć w wielu miastach. Sprawdź, jak powstaje i czy możesz przyczynić się do jego zmniejszenia?

Czym jest smog?

Smog jest żółtawą lub czarnawą mgłą utworzoną głównie przez mieszaninę zanieczyszczeń w atmosferze. Składa się z drobnych cząsteczek i ozonu znajdujących się w warstwie przyziemnej. Można go również określić jako mieszaninę różnych gazów z pyłem i parą wodną. Określenie odnosi się także do zamglonego powietrza, które utrudnia oddychanie.

Niszczycielskie skutki smogu

Smog jest szkodliwy, o czym świadczą składniki, które go tworzą. Zwiększa ryzyko wielu dolegliwości, od łagodnego bólu po śmiertelne choroby układu oddechowego. Może również wywoływać stan zapalny w tkankach płuc, objawiający się bólem w klatce piersiowej.

Nawet niewielka ekspozycja na smog może prowadzić do silnych ataków astmy. Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza utrudnia produkcję witaminy D3.

Kto jest szczególnie narażony na smog?

Każdy, kto angażuje się w intensywną aktywność na świeżym powietrzu, od biegania po pracę fizyczną, może odczuwać skutki związane ze smogiem. Aktywność fizyczna powoduje, że oddychamy szybciej i głębiej. W związku z tym narażamy płuca na większą ilość ozonu i innych zanieczyszczeń. Do grupy ryzyka możemy zaliczyć:

  • dzieci, które lubią się bawić na świeżym powietrzu,
  • dorosłych, którzy ćwiczą lub pracują na dworze,
  • osoby z chorobami układu oddechowego,
  • seniorów.

Smog to widoczna forma zanieczyszczenia powietrza, która często pojawia się jako gęsta mgła. Spójrz na horyzont w ciągu dnia – wysokie stężenie tlenków azotu nadaje powietrzu brązowawy odcień. Obecne stężenie zanieczyszczeń znajdziesz też w raportach publikowanych w gazecie i Internecie. Sprawdź, co na ten temat mówią eksperci.

Fot. Henk Mul/Unsplash

Jak powstaje smog?

Obecnie zmagamy się najczęściej ze smogiem fotochemicznym. Powstaje wtedy, gdy światło słoneczne reaguje z tlenkami azotu i co najmniej jednym lotnym związkiem organicznym (LZO) w atmosferze. 

Tlenki azotu pochodzą ze spalin samochodowych, elektrowni węglowych i fabryk. Z kolei LZO uwalniane są z benzyny, farb i wielu rozpuszczalników. Kiedy promienie słoneczne mają kontakt ze wspomnianymi chemikaliami, tworzą zanieczyszczenia jak ozon przyziemny lub smog.

Jakie są skutki smogu?

Warstwa ozonowa zawieszona wysoko w atmosferze chroni nas przed niebezpiecznym promieniowaniem ultrafioletowym. Z drugiej strony, jeśli zanieczyszczony ozon znajduje się blisko ziemi, szkodzi naszemu zdrowiu. Może uszkadzać tkankę płuc, zagraża więc przede wszystkim osobom z chorobami układu oddechowego. Ozon często wywołuje też pieczenie i swędzenie oczu.

Smog szkodzi ludziom, zwierzętom i roślinom. Sprawia, że niebo jest szare lub brązowe. Występuje w wielu miastach o dużym natężeniu ruchu i wieloma zakładami produkcyjnymi. 

Pogoda i warunki geograficzne wpływają na lokalizację i nasilenie smogu. Może pojawić się szybciej w gorący, słoneczny dzień. Kiedy dochodzi do inwersji temperatury (ciepłe powietrze pozostaje blisko ziemi, zamiast się unosić) i słabo wieje, smog zazwyczaj utrzymuje się przez kilka dni.

Smog może powodować lub pogłębiać problemy zdrowotne, takie jak astma, rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli. Dodatkowo podrażnia oczy i zmniejsza naszą odporność. Ozon zawarty w smogu hamuje również wzrost roślin. Może powodować ogromne szkody w lasach i uprawach.

Jak ograniczyć smog?

Każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia smogu. Wystarczy, że zmienisz kilka zachowań. Postaraj się rzadziej jeździć samochodem. Spaceruj, korzystaj z roweru lub środków komunikacji publicznej, gdy tylko to możliwe. Dbaj o auto. Regularna konserwacja, wymiana oleju zgodnie z harmonogramem i pompowanie opon do odpowiedniego poziomu, zmniejszy zużycie paliwa i emisję. Tankuj wcześnie rano lub wieczorem. W ten sposób zapobiegasz nagrzewaniu się spalin i wytwarzaniu ozonu. Unikaj produktów, które uwalniają duże ilości LZO. Urządzenia ogrodnicze zasilane gazem, takie jak kosiarki, zamień na sprzęt elektryczny.

Fot. Photoholgic/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*