Pogoda

Skąd się biorą chmury?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Skąd się biorą chmury?

Ważną rolę w kształtowaniu pogody odgrywa para wodna, która znajduje się w powietrzu atmosferycznym. Para wodna to nic innego jak woda w stanie gazowym, która przechodzi w ten stan nie tylko przez parowanie podczas wrzenia, ale nawet kiedy jest w stanie stałym. Jeśli chcesz się dowiedzieć, skąd biorą się chmury, czytaj dalej.

Lekkie, puszyste i przewiewne chmury – każdego dnia unoszą się nad naszymi głowami i sprawiają, że podziwiamy ich dziwaczne kształty. Naukowcy od dawna je badają, dzięki czemu znamy odpowiedzi na pytania dotyczące ich powstawania.

Czym są chmury?

Tak naprawdę nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Chmury składają się z kropelek wody, które ciepłe powietrze uniosło nad powierzchnię Ziemi. Najwięcej pary wodnej tworzy się nad oceanami (w ciągu roku wyparowuje z nich co najmniej 400 tys. metrów sześciennych wody). Nad lądami powstaje cztery razy mniej chmur.

Ponieważ w górnych warstwach atmosfery jest znacznie chłodniej niż w jej niższych partiach, powietrze tam dość szybko się ochładza, para się skrapla, tworzy drobne cząsteczki wody i lodu, w wyniku czego pojawiają się białe chmury. Można zatem stwierdzić, że każda chmura jest swego rodzaju generatorem wilgoci, przez który przepływa woda.

Woda w chmurze jest w stanie gazowym, ciekłym i stałym. Woda i cząsteczki lodu wpływają na wygląd chmur, ich powstawanie, a także charakter opadów. Na przykład chmury burzowe mają największą ilość wody, a w chmurach typu stratus wskaźnik ten jest 3 razy mniejszy. Zawartość wody (lub lodu) w chmurze także może być różna.

Aby chmura powstała, kropelki wody potrzebują cząstek pyłu, dymu lub soli (jeśli mówimy o morzu), do których mogą przylgnąć i wokół nich się uformować. Oznacza to, że nawet jeśli powietrze jest przesycone parą wodną, ​​bez pyłu woda nie może zamienić się w chmurę. To, jaką formę przyjmą krople, zależy przede wszystkim od wskaźników temperatury w górnej atmosferze.

Fot. Pixabay

Jak powstają chmury?

Woda wystawiona na działanie ciepła (najczęściej słońca) wyparowuje z mórz, oceanów, jezior i rzek. Po odparowaniu para wodna unosi się w górę i zderza z zimnym powietrzem, schładza się i zamienia z powrotem w małe kropelki wody. To z nich powstają chmury. W górach z kolei wysoko znajdujące się ciepłe powietrze zderza się z temperaturą niższą niż powietrze napływające. Otula ono górę i ochładza się, częściowo zamieniając się w chmury.

Chmury na różnych planetach

Chmury nie są charakterystycznym zjawiskiem dla Ziemi – można je znaleźć na wielu planetach. Ale na każdej planecie mają one swoją własną strukturę, na przykład na Wenus chmury składają się głównie z kwasu siarkowego, a na Tytanie, księżycu Saturna, deszcze metanu pochodzą z chmur o temperaturze −180°C.

Klasyfikacja chmur

Prawdopodobnie zastanawiałeś się nieraz, jakie są rodzaje chmur? Zwykle powstają w troposferze, której górna granica na szerokościach polarnych znajduje się w odległości 10 km, w umiarkowanych szerokościach geograficznych – 12 km, w tropikalnych – 18 km. 

Często można zaobserwować różne typy chmur w zależności od wysokości ich powstawania. Na przykład chmury perłowe znajdują się zwykle na wysokości od 20 do 25 km, a srebrzyste – od 70 do 80 km.

Zwykle mamy okazję obserwować chmury troposferyczne, które podzielone są na górne, środkowe i dolne. Prawie wszystkie z nich pojawiają się, gdy wilgotne, ciepłe powietrze unosi się w górę.

Jeśli masy powietrza w troposferze są w stanie spokojnym, powstają chmury cirrus, stratus (cirrostratus, altostratus i nimbostratus), a jeśli powietrze w troposferze jest faliste, pojawiają się chmury cumulus (cirrocumulus, altocumulus i stratocumulus).

Charakterystyka chmur zależy od ich kształtu i wysokości nad powierzchnią Ziemi.

Chmury cirrus: cienkie, białe „pióra”, które czasami przepowiadają deszcz.

Cirrocumulus: małe chmurki złożone z kryształków lodu; zwiastują zimną pogodę.

Altocumulus: lekkie, duże „baranki” lub „płatki” z szarawym odcieniem, zauważalnie poniżej cirrocumulus.

Nimbostratus: ciemnoszara zasłona z chmur; zapowiada nadejście deszczu.

Stratocumulus: podobne do stratusów, ale z wyraźnymi szarymi „falami”; zapowiadają mały deszcz.

Cumulonimbus: chmury położone na dużej wysokości, powodujące zaciemnienie; zapowiadają śnieg, deszcz i burzę.

Cumulusy: białe i delikatne chmury przypominające stogi siana; zapowiadają dobrą pogodę.

Fot. klickblick/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*