Ludzie nauki

Sigmund Freud – poznaj ciekawe fakty z życia twórcy psychoanalizy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Sigmund Freud – poznaj ciekawe fakty z życia twórcy psychoanalizy

Urodzony w 1856 roku austriacki lekarz to jedna z najbardziej zagadkowych postaci świata współczesnej medycyny. 

Był poliglotą 

Sigmund Freud był niezwykle wykształconym człowiekiem. Wśród wielu umiejętności i wiedzy, którą zdobył na studiach w Wiedniu czy Paryżu, znajdował się także wrodzony talent do języków obcych. Oprócz ojczystego niemieckiego posługiwał się płynnie siedmioma innymi językami, w tym hebrajskim, francuskim, hiszpańskim, angielskim czy włoskim. W kręgu jego zainteresowań językowych znajdowały się również łacina i greka. 

Wiele lat mierzył się z uzależnieniem od kokainy 

Austriacki lekarz odkrył narkotyk jeszcze podczas swoich studiów. Działanie kokainy było dla młodego naukowca na tyle inspirujące, że postanowił poświęcić jej swoje badania. W tym czasie określił w swoich publikacjach kokainę jako „cudowny lek”.

Niektórzy badacze życiorysu Freuda podkreślają, że jego niezdrowa fascynacja kokainą doprowadziła do rozpowszechnienia się uzależnień w całej Europie, której mieszkańcy często sięgali po publikacje wybitnego psychoanalityka. Z samym uzależnieniem badacz mierzył się przez niemal całe dorosłe życie. Na jego decyzję o odstawieniu narkotyku silny wpływ miały badania pokazujące liczne przedawkowania i nieodwracalne skutki zażywania kokainy. 

Walczył z nowotworem wargi 

Choroba, którą zdiagnozowano u Freuda w wieku 67 lat, była skutkiem jego silnego uzależnienia od papierosów. Badacze opisujący życie Austriaka zauważają, że papierosy towarzyszyły psychologowi już od czasów studiów, stopniowo zmieniły się w cygara. Historycy podkreślają, że Sigmund Freud był w stanie wypalić ich dziennie niemal 20.

Po diagnozie nowotworu mężczyzna poddał się łącznie 34 operacjom, w wyniku których wycięto mu fragment jamy ustnej. Jednak tak poważna choroba nie powstrzymała go od palenia, którego nie rzucił do końca swojego życia.

Był ofiarą nazistowskich represji 

Sigmund Freud pochodził z żydowskiej rodziny, co niestety silnie odbiło się na jego życiu. W czasie jego wielu lat publikowania naukowych badań musiał mierzyć się z antysemityzmem, by w końcu w 1933 roku stanąć twarzą w twarz z hitlerowskim reżimem. Jego książki były palone publicznie, a on sam został zmuszony do opuszczenia Austrii wraz z żoną i córką. W ucieczce do Londynu Freudowi pomogła księżna Bonaparte, której jednak nie udało się uratować sióstr naukowca. Wszystkie cztery zostały wywiezione do obozu koncentracyjnego, gdzie zostały zamordowane. 

Otrzymał propozycję współpracy z Hollywood

W 1925 roku publikowane przez badacza książki dotyczące psychologii człowieka, romansu, miłości oraz popędu seksualnego zyskały popularność nie tylko w Europie, ale także za oceanem. Z tego powodu jego wiedzą zainteresowali się producenci filmowi z Hollywood, którzy zaproponowali Freudowi napisanie scenariusza do romantycznego filmu. Kontrakt miał opiewać na 100 tysięcy dolarów. Naukowiec jednak nie skorzystał z hojnej oferty amerykańskiej wytwórni filmowej.

Zdj. główne: Max Halberstadt/wikimedia.org

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*