Ludzie nauki

Z cyklu “Oni nas inspirują”: Elon Musk – geniusz, wizjoner i przedsiębiorca

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Z cyklu “Oni nas inspirują”: Elon Musk – geniusz, wizjoner i przedsiębiorca

Elon Musk został ogłoszony przez magazyn Forbes człowiekiem roku. Jest znanym filantropem oraz wizjonerem. Ma udziały w aż 4 firmach, których jest współzałożycielem. Dzięki swojemu majątkowi w kwocie 22,8 mld dolarów znalazł się na 54. pozycji najbogatszych ludzi na świecie. Kim jest i skąd pochodzi ten niezwykły wizjoner? 

Dzieciństwo oraz wykształcenie

Elon Musk urodził się w Afryce Południowej. Od dziecka miał zapędy konstruktorskie. W wieku 10 lat nauczył się programowania, a dwa lata później stworzył swój pierwszy program, który sprzedał za około 500 USD. Po opuszczeniu rodzinnego RPA wyemigrował do Kanady, gdzie wcześniej mieszkała jego matka. Jego pierwsza praca znajdowała się w dziale IT w banku. W tym czasie starał się o stypendium na University of Pennsylvania. Tam ukończył licencjat w dziedzinie ekonomii, a potem studiował na tym samym uniwersytecie jeszcze przez rok. Tym razem zdobył licencjat z fizyki. Zawsze pasjonował się informatyką oraz fizyką. Swoje pasje połączył  z ogromnym talentem do budowania marki –  również tej osobistej.

Najbardziej znane firmy Elona Muska

W marcu 1999 roku Elon Musk został oficjalnym współzałożycielem firmy X.com, która świadczyła usługi finansowe. Obsługiwała również płatności za pomocą poczty elektronicznej. W 2000 roku firma X.com połączyła się z Confinity, która była wtedy właścicielem PayPala. Musk skupił się głównie na usługach transferu pieniędzy. Tak dużą popularność PayPal zawdzięczał wirusowej kampani marketingowej, która rekrutowała w ten sposób nowych klientów. PayPal za płatności online otrzymywał dodatkowy profit.

SpaceX 

Elon Musk najczęściej kojarzony jest właśnie z tą firmą. SpaceX, która wzbudza wiele emocji, prowadzi badania nad lotami w kosmos. Powstała w czerwcu 2002 roku. Do dziś Musk jest jej dyrektorem generalnym i technicznym. Elon skupia wokół siebie zdolnych informatyków, inżynierów oraz specjalistów od lotów kosmicznych. Jego wizjonerstwo oraz pasja tworzenia znalazła ujście w pomysłach realizowanych w SpaceX. Firma skupia się obecnie na konstruowaniu rakiet nośnych dla pojazdów kosmicznych, które mogą znacznie zmniejszyć koszt lotów w kosmos w przyszłości. To ogromny postęp technologii, dzięki której może niedługo popularne będą prywatne rejsy kosmiczne. Pierwszą rakietą, która została opracowana przez Elona Muska był Falcon 1, który po raz pierwszy został wystrzelony 24 marca 2006 roku. SpaceX ma wielkie plany co do przyszłości, ponieważ istnieją projekty na zbudowanie rakiety, która mogłaby zawieźć ludzi na Marsa. Elon Musk w wielu wywiadach podkreślał, że jego marzeniem jest stworzenie specjalnej bazy na Marsie, gdzie będzie można przenieść część ludności z Ziemi. W jednym z wywiadów powiedział:

Może nas zniszczyć uderzenie planetoidy, superwulkan, jak również zagrożenia, których dinozaury nigdy nie doświadczyły: zaprojektowany wirus, nieumyślne stworzenie mikro-czarnej dziury, katastrofalne globalne ocieplenie albo jakaś jeszcze nieznana technologia. Ludzkość ewoluowała przez miliony lat, ale w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat broń atomowa dała nam możliwość unicestwienia siebie. Prędzej czy później musimy rozprzestrzenić się poza tę zielono-niebieską kulę, albo wyginąć.”

Zobacz także: Z cyklu “Oni nas inspirują”: Steve Jobs – w czym tkwił sukces założyciela Apple?

Elon Musk i Tesla 

Kolejnym „dzieckiem” Elona Muska, jest Tesla – supernowoczesny, w pełni elektryczny samochód, który można prowadzić zdalnie. Nowe modele Tesli – Model S i Model X pozwalają na przejechanie aż 450 km według cyklu WLTP. Rozpędzają się do setki w niecałe 5 sekund. W Niemczech nowe modele Tesli są dostępne w cenie 81,5 tys. euro – 350 tys. złotych. Nowoczesne i ulepszone modele Tesli ładują się znacznie szybciej, dzięki superchargerom. Przy nowych ładowarkach mogą pobierać prąd z mocą 200 kW. Ulepszone zostało również zawieszenie. 

Sam Elon Musk chce, by w przyszłości Tesle zastąpiły obecne taksówki oraz aby modele Tesli miały tak duży zasięg, jaki obecnie mają samochody spalinowe. 

Elon Musk nigdy się nie poddał, mimo że jego pierwsze skonstruowane w SpaceX rakiety w większości były niewypałami. Obecnie udoskonala każdy ze swoich projektów, w tym również wyżej wspomnianą Teslę. Jest znany ze swojej pracowitości oraz pasji do tworzenia nowych i zaskakujących projektów. Jego życiową dewizą jest: „Myśl, jak wszystko zrobić lepiej i poprawiaj sam siebie”. Ta dewiza zaprowadziła go bardzo daleko i na pewno jeszcze nie raz zaskoczy nas swoimi wizjonerskimi pomysłami.

Fot. Mark Brake/Getty Images News/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*