O sieci 5G jest ostatnio bardzo głośno, głównie przez narastające wokół niej mity i teorie spiskowe. Jest jednak czego się bać? Czym jest sieć 5G i czy nam szkodzi?
Siecią G nazywamy technologię mobilną piątej generacji, która musi spełniać założenia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego – IMT-2020. Chodzi głównie o parametry oraz wydajność sieci.
By sieć była uznana za 5G, musi posiadać:
Jest więc to znacznie szybsza sieć w porównaniu do istniejącej w Polsce sieci 4G. Dzięki nowym technologiom sieci 5G przesyłanie plików oraz ich pobieranie jest znacznie sprawniejsze. Będzie ona dostępna już niebawem, co sprawi, że niezależnie od tego czy posiadamy internet światłowodowy, czy nie, będziemy mogli cieszyć się znacznie szybszymi prędkościami internetu.
Sieć 5G oferuje wyspecjalizowane sieci wirtualne – network slice na współdzielonej infrastrukturze. Ten koncept logistyczny umożliwia usługi o bardzo zróżnicowanych wymaganiach parametrów transmisyjnych. Co ważne, będzie można wydzielić sieci wirtualne dla konkretnych osób fizycznych, bądź firm. Zapewni to dodatkowe usługi, ale również nowoczesne zabezpieczenia. Jest to ważny krok w technologii internetu, ponieważ obecnie wiele domów jest uzależnionych od odległości od najbliższego nadajnika i nie mogą liczyć na najwyższą prędkość łącza, co wpływa na gorsze ładowanie się stron czy pobieranie treści.
Piąta generacja już ruchomych sieci telekomunikacyjnych stanowi bardzo ważny krok w ewolucji istniejących sieci LTE. W ostatnim czasie znacznie wzrosła transmisja danych, ale również liczba połączeń. Nowoczesne społeczeństwo korzysta codziennie z sieci internetowej i komunikacyjnej, dlatego takie zmiany są niezbędne dla ułatwienia ładowania i przesyłania plików, nawet o dużych wielkościach. Sieć 5G ma zapewnić nam lepsze działanie Internetu Rzeczy, a także łączenie się z miliardami połączonych ze sobą urządzeń, co znacznie poprawi jakość przesyłania danych oraz umożliwi wprowadzenie przyszłych innowacji.
Sieć 5G działa obecnie w połączeniu z już istniejącymi sieciami 4G, ale później ma wyewoluować do własnej sieci samodzielnej, jak było wcześniej w przypadku sieci 4G, z której korzystamy.
Nowy rodzaj sieci ma być wdrażany powoli, ponieważ przebudowa sieci 4G trwa cały czas. Powstają nowe maszty i nadajniki, dlatego należy cierpliwie czekać na nową przepustowość.
Radiowa Sieć Dostępowa składa się z różnych urządzeń, w tym również małych nadajników komórkowych, wież, masztów oraz systemów umieszczonych w mieszkaniach i budynkach firm. Łączą one użytkowników urządzeń bezprzewodowych z główna siecią Core.
Te niewielkie nadajniki komórkowe będą głównym wyznacznikiem sieci 5G, zwłaszcza te, które działają na częstotliwościach właściwych dla milimetrowych fal radiowych. Będą one ustawione tam, gdzie będzie nam konieczna łączność uzupełniająca dla już istniejących sieci makrokomórek. W ten sposób nawet bardzo duża liczba osób będzie mogła połączyć się z jedną siecią, bez zmian w jej przepustowości.
Wbrew teoriom spiskowym ludzi, którzy nie znają się na technologii łącz internetowych, nie należy bać się sieci 5G. Jest ona ogromną innowacją i ważnym krokiem w rozwoju szybkich łącz internetowych, bez względu na nasze położenie i miejsce zamieszkania. Z pewnością usprawni przepływ informacji, co jest bardzo ważne dla nowoczesnego społeczeństwa. W dobie nowych technologii sieć 5G jest nieuniknionym następstwem dla obecnie działającej sieci.
For. Mohamed Hassan/Pixabay