Polska innowacyjność w ostatnim czasie jest niestety jedną z najniższych w całej Europie. Jest spowodowane niskim budżetem przeznaczonym dla młodych naukowców, problemami z uzyskaniem licencji oraz biurokracją. Mamy jednak ogromny potencjał, o czym mogą świadczyć wynalazki Polaków, które zmieniły świat
Szczepionka została wynaleziona dzięki Hilaremu Koprowskiemu. Była to szczepionka podawana doustnie. Została stworzona na podstawie rozdrobnionego mózgu szczura. Od 1948 roku Koprowski wciąż ją udoskonalał, a pierwszą stworzoną przez siebie porcję przyjął sam, by sprawdzić, czy nie występują po niej powikłania. W latach 60. XX wieku rozważano jego nominację do Nagrody Nobla.
Dziś jest wykorzystywany do napędów Blu-ray, m.in. w PlayStation 4 oraz innych urządzeniach. Niebieski laser stworzyli Polacy w Warszawskim Instytucie Wysokich Ciśnień PAN w 2001 roku. Była to innowacja, ponieważ już wcześniej próbowano stworzyć znacznie lepszy sposób na odtwarzanie płyt CD i DVD. Japończykom się to nie udało, ponieważ ze swoimi pracami stanęli w miejscu już w latach 90. Nasi naukowcy stworzyli bardzo dobrej jakości kryształki azotku-galu, co pozwoliło im uzyskać niebieski laser. Możliwe, że gdyby nie polscy naukowcy nie czekalibyśmy dziś na kupno nowej PlayStation 5.
W latach 80. i 90. przenośne magnetofony, nazywane boomboxami były bardzo popularne wśród młodzieży. Wynalazcą pierwszego przenośnego magnetofonu był Stefan Kudelski. Jego magnetofon „Nagra” zyskał ogromną popularność. Zbudował go w 1951 roku i był on bardzo często używany w branży radiowej i telewizyjnej. Z Nagry korzystało nawet brytyjskie BBC i amerykańskie CBS.
Wynalazcą komputera Commodore 64 jest Jacek Trzmiel. W 1947 roku założył firmę Commodore International, a w 1970 roku pojawiły się na rynku pierwsze kalkulatory Commodore. Powstał również pierwszy komputer osobisty, który nazywał się Commodore PET. Prawdziwym przebojem na rynku był jednak słynny Commodore 64, który powstał w 1987 roku. Pozostawił on w tyle takich gigantów, jak Apple czy IBM. Komputer trafił nawet do rekordów księgi Guinessa, jako najlepiej sprzedający się model komputera w historii.
Witaminy nie były kiedyś znane w takim stopniu jak dziś. W 1912 roku Kazimierz Funk znalazł sposób na ich wyodrębnianie oraz umieszczanie w kapsułkach. Pierwszą witaminą, jaką udało mu się wyodrębnić, była witamina B12. Dzięki jego odkryciom można było wyodrębnić poszczególne witaminy i znaleźć je w produktach żywnościowych. Zajmował się również leczeniem osób chorych na awitaminozę. Dzięki jego odkryciom udało się uzyskać insulinę, co było przełomem w leczeniu cukrzycy. W ostatnich latach swojego życia prowadził badania nad przyczyną powstawania raka.
Język ten w swoim założeniu miał łączyć różne języki świata. Został stworzony przez Ludwika Zamenhofa. Obecnie tym językiem posługuje się około 2 mln ludzi na całym świecie. Wersja Wikipedii w tym języku ma aż 185 tys. haseł i ich liczba wciąż wzrasta. Podstawy tego języka zostały wprowadzone w 1887 roku. Język Esperanto jest cały czas używany i powstają nawet kursy językowe pomagające w jego nauce.
Wielu z nas ma je w swojej łazience, jednak zapewne nie wiemy, że patyczki do uszu zostały wynalezione przez Polaka – Leo Gerstenzanga. Wywodził się z rodziny żydowskiej i swój wynalazek wprowadził na rynek amerykański w 1923 roku. Nazywały się „baby Gays” i były używane do higieny dzieci. Później zmieniły swoją nazwę na „Q-Tips” i szybko stały się najlepiej sprzedającym się markowym produktem na świecie.
Fot. Fot. Yale Joel/Life Magazine/The LIFE Picture Collection/Getty Images