NaturaŚwiat zwierząt

Podstawowe rodzaje karmy dla psa i kota

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Podstawowe rodzaje karmy dla psa i kota

Artykuł sponsorowany

Żywienie zwierząt towarzyszących to podstawa dla ich długiego i zdrowego życia.

Świadomość w zakresie prawidłowego odżywiania dla pupili rośnie, choć producenci karm nadal robią wszystko, by oszukać troskliwych opiekunów, który chcą dla swoich zwierzaków jak najlepiej. Stosują więc sztuczki marketingowe, by stworzyć wrażenie, że ich karma jest najlepsza dla danego gatunku, jednak w rzeczywistości może się ona okazać bardzo szkodliwa. Przedstawiamy różne rodzaje karm dla psów i kotów oraz cechy, jakimi powinny się one charakteryzować. 

Karma bytowa dla psa   

Karma bytowa to pożywienie, które zwierzę powinno dostawać na co dzień. Zawiera ona wszystkie potrzebne składniki, witaminy oraz minerały, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Podawanie zwierzęciu dobrej jakości karmy bytowej zapewnia zdrową i zbilansowaną dietę. 

Psy są zwierzętami mięsożernymi, jednak nie jest to absolutnie bezwzględna cecha, przez co mogą one z powodzeniem mieć w swojej diecie również warzywa i owoce. Nie zmienia to faktu, że podstawą każdej karmy dla psiaka powinno być mięso i to ono musi być na pierwszym miejscu w składzie karmy.

Weź pod uwagę, że podroby nie są stricte mięsem, dlatego ich wysoka zawartość nie świadczy o dobrej jakości karmy. Przez lata domestykacji układ pokarmowy psa przystosował się do trawienia niektórych składników ludzkiej diety, jak na przykład warzyw i owoców, jednak produkty zbożowe oraz samo zboże nadaj jest szkodliwe dla czworonogów. Dobra karma dla psa powinna być bezzbożowa, ponieważ zboża, a także ryż, ziemniaki i inne tanie wypełniacze są szkodliwe i bezwartościowe w psiej diecie. Służą one wyłącznie po to, by obniżyć koszty produkcji i tanio zwiększyć objętość karmy. 

Karma bytowa dla szczeniąt powinna być bardziej kaloryczna od tej dla zwierząt dorosłych, ponieważ organizm młodego psa nieustannie się rozwija i potrzebuje bardzo dużo energii. Starsze osobniki nie mają już tak wysokiego zapotrzebowania kalorycznego, przez co podawanie im karmy dla szczeniąt może prowadzić do otyłości. Z kolei karmienie szczeniaków karmą przeznaczoną dla psów dorosłych może powodować problemy z rozwojem. 

Karma bytowa dla kota  

Koty to bezwzględni mięsożercy, nie trawią więc najlepiej produktów nie pochodzących z mięsa. Warzywa, owoce i zboża to składniki, które nie powinny znajdować się w ich diecie. Bezzbożowa kocia karma to absolutny wymóg przy opiece nad zwierzakiem. Zdrowy kot powinien dostawać wyłącznie mokrą karmę bytową, którą uzupełniać można na przykład karmą filetową (karma składająca się w 100% z mięsa, bez niezbędnych dodatków dietetycznych). Karmy uzupełniające nie nadają się jednak do codziennego żywienia, ponieważ nie zawierają potrzebnych suplementów. 

Karma weterynaryjna dla kota to taka, która pomaga przy rekonwalescencji w przypadku schorzeń. Na przykład lekkostrawna karma na kłopoty z trawieniem lub karma z suplementami zakwaszającymi mocz na problemy z trawieniem. Powinna być ona stosowana wyłącznie za zaleceniem weterynarza i przez ograniczony okres choroby. 

Karmy uzupełniające oraz specjalne  

Dieta zwierząt domowych powinna być urozmaicana karmą uzupełniającą. Są to różnego rodzaju przysmaki, a także wspomniane już wcześniej karmy filetowe, które nie zawierają suplementów i dodatków dietetycznych potrzebnych w codziennym żywieniu. Pamiętaj, by znajdować przysmaki dobrej jakości, czyli bezzbożowe oraz takie, które nie zawierają sztucznych barwników, aromatów i konserwantów. 

Niektóre zwierzęta cierpią na alergie pokarmowe, które mogą objawiać się poprzez świąd, wypadanie sierści, łzawienie oczu czy zaczerwienienie wokół poduszek na łapkach. W takim przypadku należy zrobić zwierzakowi testy alergiczne u weterynarza. Po odpowiedniej diagnozie wystarczy wyeliminować alergen. Karma hipoalergiczna zawiera zazwyczaj tylko jeden rodzaj mięsa, by mieć pewność, że nie znajdą się w niej składniki uczulające. Doskonałe przy alergiach pokarmowych są także karmy zrobione z białka insektów, które jest odżywcze i nie uczula pupili. 

Zdj. główne: Ayla Verschueren/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dziewiętnaście + dwadzieścia =