Świat zwierząt

Jak koty stały się nowymi najlepszymi przyjaciółmi ludzi?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Jak koty stały się nowymi najlepszymi przyjaciółmi ludzi?

Dotychczas mówiło się, że to pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Zdaniem brytyjskiego profesora Stanleya Corena nastąpiła społeczna zmiana. Teraz to koty rządzą naszym światem!

Według statystyk w krajach rozwiniętych żyje ponad 204 mln kotów i jedynie 173 mln psów. Powodów takiej dysproporcji jest wiele, ale najważniejszą z nich są zmiany zachodzące w naszej cywilizacji. Zdaniem badacza z University of British Columbia właściciele kotów częściej żyją samotnie i zazwyczaj w mieszkaniu. Posiadacze psów to głównie rodziny z dziećmi zamieszkujące w domach. Opieka nad kilkoma kotami przestałą być domena starszych, samotnych kobiet. Według przeprowadzonych badań w społeczeństwie żyje więcej singli i bezdzietnych par, dla których koty staja się ekwiwalentem dzieci.

Psy i koty – rywalizacja od zawsze

Odwieczna rywalizacja między psami a kotami to jedynie społeczne zjawisko. Niemniej jednak można mówić o wzajemnej niechęci tych zwierząt wobec siebie. Podstawowa różnica między zachowaniem kotów i psów to ich przywiązanie do człowieka. Psy mają zdecydowanie bardziej przyjazny stosunek do ludzi. Potrafią współpracować, są empatyczne, wierne, uczuciowe, rozumieją również polecenia i chętnie je wypełniają. Koty to zdecydowanie zwierzęta niezależne, pełne gracji i urody. Ich mniejsze wymagania bytowe zdecydowanie bardziej pasują do indywidualistów, egoistów i zapatrzonych w siebie narcyzów, których według badaczy, jest w społeczeństwie najliczniejsza grupa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*