Zdrowie i medycyna

Przyczyny bólu odcinka szyjnego kręgosłupa

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Przyczyny bólu odcinka szyjnego kręgosłupa

Artykuł sponsorowany

Kręgosłup to niezwykle ważny element szkieletu człowieka, na którym opiera się nasze ciało, mięśnie i organy wewnętrzne. Jest to bardzo złożona część układu kostnego, dlatego dzieli się ją na poszczególne odcinki. Początek kręgosłupa znajduje się tuż pod naszą czaszką, natomiast koniec na czubku kości ogonowej. Często dolegliwością wśród wielu osób, jest ból odcinka szyjnego kręgosłupa. Jakie mogą być jego przyczyny?

Odcinek szyjny kręgosłupa – co to jest?

Odcinek szyjny kręgosłupa, nazywany często również kręgosłupem szyjnym, stanowi połączenie między czaszką a odcinkiem piersiowym kręgosłupa. Do jego najważniejszych zadań należy stabilizacja głowy. Składa się z siedmiu kręgów, które ułożone są w dość charakterystyczny sposób. Tworzą tzw. lordozę szyjną w celu zapewnienia lepszej amortyzacji np. podczas chodzenia czy biegania. Odcinek szyjny jest najbardziej ruchomą częścią całego kręgosłupa, z tego powodu też w większym stopniu narażony jest na urazy i różnego rodzaju dolegliwości.

Jakie są najczęstsze urazy odcinka szyjnego kręgosłupa?

Urazy odcinka szyjnego kręgosłupa zdarzają się stosunkowo często. W niektórych przypadkach mogą być one źródłem poważnych dolegliwości, które są na tyle uciążliwe, że utrudniają codzienną pracę, a nawet zwykłą aktywność fizyczną. Nieleczony kręgosłup szyjny może skutkować jeszcze poważniejszymi schorzeniami np. chorobą zwyrodnieniową czy dyskopatią. Najczęstsze urazy kręgosłupa na wysokości szyi to przede wszystkim zsuwanie się jednego z kręgów względem drugiego i złamania elementów kręgów. Wiele osób cierpi także na tzw. uszkodzenie typu smagnięcie biczem, które najczęściej powstaje w sytuacji nagłej zmiany prędkości, np. podczas jazdy samochodem.

Dlaczego odcinek szyjny kręgosłupa jest tak podatny na urazy?

Wraz z upływem czasu, nasz kręgosłup ulega zwyrodnieniu. Objawy tego schorzenia mogą przejawiać się na wiele różnych sposobów. U niektórych osób są to problemy z oczami czy sercem, a u innych nawet z mózgiem lub całkowity paraliż. Aby zrozumieć, dlaczego szyjny odcinek kręgosłupa jest tak podatny na urazy, warto odnieść się do jego budowy. W bardzo wąskich otworach kręgów znajdują się nerwy, które niestety są bardzo często przez nie uciskane. Ból kręgosłupa jest tego objawem. Zniekształcenia kręgów, które się do tego przyczyniają, nazywane są zmianami zwyrodnieniowymi. Zwykle obejmują one kręgi 3, 4, 5 i 6.

Dolegliwości kręgosłupa na odcinku szyjnym – jak sobie z nimi radzić?

Pierwszym krokiem w celu pozbycia się bólu w szyjnym odcinku kręgosłupa, powinna być wizyta u lekarza specjalisty, który zaproponuje nam odpowiednią metodę leczenia. W ostatnim czasie wiele osób decyduje się także na skorzystanie z wizyt online. E-konsultacje są o tyle wygodne, że nie wymagają od nas wychodzenia z domu, a recepta dostępna jest już w ciągu 5 minut. Na taką wizytę online można umówić się np. za pośrednictwem strony Receptomat.pl. Wystarczy założyć tam konto i wypełnić formularz, a następnie wybrać dogodny termin konsultacji.

Wizyta u lekarza jest bardzo ważna, ale pomóc możemy sobie również domowymi sposobami. W leczeniu dolegliwości szyjnego odcinka kręgosłupa należy przede wszystkim zadbać o regularny rytm snu, który redukuje poziom odczuwanego przez nas stresu, a tym samym napięcie. Inne sposoby to leczenie zimnem lub ciepłem, pływanie, wykonywanie ćwiczeń aerobowych oraz kąpiele w wodzie z dodatkiem olejków eterycznych.

Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Gabi 29.11.2022

    U mnie przyczyną był zły materac. Po zmianie przeszło.