Niektóre pustynie zachwycają nas swoją fauną i florą. W tym artykule poznamy te uznawane za największe na świecie. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!
To najbardziej rozpoznawalna pustynia na świecie, jednak nie największa. Ten zaszczytny tytuł przypadł pustyni lodowej – Antarktydzie. Sahara jest z kolei najrozleglejszą pustynią piaszczystą. Zajmuje około 9 mln km2. Rozciąga się aż na 11 państw, w tym Maroko, Algierię, Tunezję, Egipt, Mali, Nigru oraz Sudan.
Ma piękne, wysokie wydmy, a na jej terenie żyje wiele gatunków jaszczurek, węży i skorpionów, które szczególnie lubią wysokie temperatury oraz pustynny klimat. Jej największą część stanowią skaliste hamady, jak również płaskowyże i bardzo niewielkie płaty łąk, które charakteryzują się bardzo bujną fauną i florą.
Sahara mimo kilku naprawdę imponujących oaz nie jest miejscem przyjaznym bytowaniu – temperatury w nocy potrafią spaść nawet do 20℃ poniżej zera. W dzień z kolei panuje na niej niesamowity upał. Częste burze piaskowe z kolei na wiele godzin mogą przesłonić słońce.
Pustynia ta nie tylko zachwyca swoją wielkością, ale przede wszystkim wiekiem – szacunkowo ten teren ma nawet 55 milionów lat. Powierzchnia tej pustyni to 81 tys. km2. Zachwyca pięknymi, wysokimi wydmami, a także jedynymi w swoim rodzaju gatunkami zwierząt. Krajobraz oprócz wydm zapełniają również surowe góry oraz żwirowe równiny. Można powiedzieć, że Namib ma iście księżycowy pejzaż, dlatego jej surrealistyczny i wyobcowany wygląd pokochali scenarzyści i fotografowie.
To mniej znana pustynia – zachwyca nie tylko swoją wielkością, ale również pięknym otoczeniem. Zajmuje łącznie 2,3 mln km2. Największa jej część jest położona w Arabii Saudyjskiej. Od północy z kolei graniczy z Pustynią Syryjską, a na południu z Morzem Arabskim. Dzięki tak nietypowemu położeniu można w różnych jej częściach podziwiać całkiem odmienny mikroklimat. Charakterystyczne są tam bardzo upalne dni i mroźne noce, dlatego tak trudne warunki nie sprzyjają zamieszkaniu na niej. Pustynia Arabska to również Rub’al Khali – największy na świecie obszar ciągłego piasku. Jest ona również częścią wielu pasm górskich. Znana jest szczególnie z bardzo obfitych źródeł naturalnych gazu ziemnego, siarki i przede wszystkim ropy naftowej.
Pustynia Gobi jest uznawana za jedną z największych na świecie pustyń piaszczystych, której obszar rozciąga się na terenie południowej Mongolii, ale również północno-zachodnich Chin. Nie dziwi więc fakt, że uznaje się ją za piątą co do wielkości pustynię świata. Łącznie ma aż 2 mln km2 i znana jest z wyjątkowo ekstremalnych temperatur. W lecie odczuwalna temperatura sięga tam nawet 50℃. Zimą z kolei spada poniżej −40℃. Życie w tym miejscu jest bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. W obrębie pustyni znajduje się m.in. pasmo Tien-shan, dorzecze Junggar oraz płaskowyż Alashan. Niegdyś na jej terenach znajdował się słynny Jedwabny Szlak.
Ta informacja może być nieco zaskakująca, ale największą pustynią świata jest Antarktyda, nazywana również pustynią lodową. To ogromny obszar pokryty czapami lodowymi. Wielu osobom pustynie kojarzą się z miejscami, które są bardzo gorące. Antarktyda nazywana jest pustynią dlatego, że średnia ilość opadów nie przekracza 100 mm rocznie. W przeciwieństwie do pustyń, na których panują wysokie temperatury, pustynia lodowa nie posiada żadnych roślin. Temperatura może sięgać nawet −97,4℃ – to bardzo trudne warunki na rozwój jakiejkolwiek roślinności. Mimo tak ekstremalnych warunków na Antarktydzie występują zwierzęta. Można spotkać tam albatrosy, pingwiny, foki, a także wieloryby i petrele. Ci przedstawiciele wymienionych gatunków zwierząt chowają tu swoje młode i polują – ich głównym pożywieniem są ryby. Antarktyda jest uznawana za jeden z najpiękniejszych cudów natury.
Zdjęcie główne: Taryn Elliott/Pexels