Wiele osób, zapytanych o to, jakie jest największe zwierzę świata, odpowiada, iż jest to słoń. Nie jest to jednak prawda. Świat zwierząt jest fascynujący, a na jego czele stoją prawdziwi olbrzymi.
Poniżej przedstawiamy listę zwierząt-rekordzistów, którzy mogą poszczycić się naprawdę potężnymi wymiarami, a co za tym idzie – również wagą. Kto zajmie pierwsze miejsce tego zestawienia? Przekonajmy się!
Zaszczytne pierwsze miejsce zestawienia największych zwierząt świata, zajmuje płetwal błękitny. To ssak morski, którego samice osiągają nawet 3300 cm długości. Warto wiedzieć, że samce tego gatunku są nieco mniejsze. Waga tych zwierząt jest równie imponująca. Masa ciała dorosłego osobnika waha się od 110 do 150 ton.
Uważa się, że płetwal błękitny to największe zwierzę, jakie kiedykolwiek żyło na ziemi. Ssaki te występują w wodach całego świata. Spotkać je można w Oceanie Atlantyckim, Spokojnym, Indyjskim oraz Południowym. Co ciekawe, płetwale żywią się głównie planktonem. Dziennie pochłaniają one ok. 4000 kg.
Niestety w XX wieku rozpoczęły się masowe polowania na wieloryby, przez które populacja płetwali błękitnych zmniejszyła się wielokrotnie. Dlatego dzisiaj te największe zwierzęta świata znajdują się na liście gatunków zagrożonych.
Na drugim miejscu naszego zestawienia znajduje się rekin wielorybi. Jest to największa ryba występująca na świecie. Gatunek ten można spotkać w wodach klimatu tropikalnego i subtropikalnego (oprócz Morza Śródziemnego). Rekin wielorybi osiąga długość 1500 cm długości. Można jednak spotkać się z informacjami, mówiącymi o tym, że może to być jednak aż 2000 cm.
Dorosłe osobniki rekina wielorybiego osiągają wagę od 10 do 20 ton. Rekin wielorybi, podobnie jak płetwal błękitny, również jest łagodnym osobnikiem. Nie jest to drapieżnik, jego głównym pożywieniem także jest plankton.
Z powodu nielegalnego odławiania tego gatunku, w ciągu ostaniach 75 lat populacja rekinów wielorybich zmniejszyła się o 50%. W przypadku kontynuacji nielegalnych połowów tych jednych z największych zwierząt świata, może grozić im wyginięcie.
Znamy już największego ssaka oraz rybę, które zamieszkują ziemię. Jeśli chodzi natomiast o najbardziej imponujące gady, które mogą zobrazować nam ich prehistorycznych przodków, największym gatunkiem jest krokodyl różańcowy. Dorosłe osobniki samców mierzą od 430 do 520 cm, z kolei samice sięgają 230-350 cm długości. Waga tych zwierząt również jest pokaźna. Masa ciała samców oscyluje wokół 400-1000 kg, a samic – 150–300 kg. Co ciekawe, zarejestrowane zostały osobniki krokodyli różańcowych, które miały nawet 700 cm długości. Większość najokazalszych krokodyli różańcowych została jednak zgładzona przez człowieka.
Te krokodyle są drapieżnikami, które żywią się tym, co znajdą na danym obszarze. Żywią się mniejszymi od siebie zwierzętami. Jego silne szczęki są także w stanie chwycić człowieka i wyrządzić mu niemałą krzywdę.
Krokodyl różańcowy, będąc jednym z największych zwierząt świata potrzebuje do przetrwania dużej ilości pokarmów. Wychodząc w nocy na ląd może odejść na znaczną odległość od wody, a następnie atakuje każde napotkane zwierzę, również człowieka!
Czas zajrzeć do królestwa płazów. Na tronie tej grupy zwierząt zasiada salamandra olbrzymia chińska. Jeszcze do niedawna zamieszkiwała ona południowo-zachodnią część Azji. Obecnie liczba tych płazów drastycznie maleje. Dorosłe salamandry mogą osiągnąć nawet 180 cm długości. Masę ich ciała można natomiast porównać do dorosłej kobiety, ważącej ok. 61–65 kg. Zwierzęta te prowadzą głównie nocny i wodny tryb życia. Żywią się natomiast bezkręgowcami takimi jak: owady, mięczaki i skorupiaki. Czasami sięgają również po małe gady, płazy, ryby czy ssaki.
Niestety czynniki takie jak gospodarka rabunkowa, zanieczyszczenia środowiska i zmiany klimatu, sprawiają, że populacja tych ogromnych płazów nieustannie się zmniejsza.
Osoby, które twierdzą, że słoń jest największym zwierzęciem na ziemi, mają po części rację. Otóż słoń afrykański jest najokazalszym ssakiem lądowym. Zwierzęta te występują w środkowej i południowej Afryce. Samce słoni osiągają 330-350 cm wysokości w kłębie. Samice natomiast są mniejsze i mierzą ok. 270 cm. Jeśli chodzi o wagę tych zwierząt, masa ciała słoni to ok. 5500-6400 kg, a słonic – 3700 kg. Zwierzęta te żywią się głównie materiałem roślinnym. Dziennie zjadają ok. 200 kg roślin.
Słoń afrykański, mimo, że jest jednym z największych zwierząt na świecie, zostaje zaliczony go gatunków zagrożonych wyginięciem, co jest spowodowane niszczeniem ich środowiska naturalnego, oraz polowaniami kłusowników.
Na Czarnym Lądzie spotkać można nie tylko największego ssaka, lecz także ptaka lądowego. Pięknie upierzone samice strusia czerwonoskórego mierzą nawet 180 cm, a ich waga waha się w okolicach 90 kg. Samce są natomiast jeszcze większe. Dorośli panowie osiągają ok. 274 cm, natomiast masa ich ciała może przekraczać 130 kg.
Choć są to bardzo pokaźne ptaki, mogą one także poszczycić się niezwykłą sprawnością. Ich długie nogi umożliwiają bieg z prędkością ok. 100 km/h. Co ciekawe, nogi służą nie tylko do biegania, lecz także obrony, kopnięty przez strusia drapieżnik od razu zaprzestaje ataku.
Zdj. główne: Bart van meele/unsplash.com