Ludzie nauki

Najwięksi młodzi geniusze w historii

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Najwięksi młodzi geniusze w historii

Ludzie „skazani na sukces” od najmłodszych lat zawsze zdumiewają. Nierzadko jednak życiorysy młodych geniuszy naznaczone są problemami w innych dziedzinach, niż ta, w której stali się sławni. Matematycy, fizycy, ludzie kultury i sztuki – profesje można długo wymieniać. Oto kilka bardzo znanych przykładów.

Blaise Pascal

Filozof urodzony w 1623 r. miał bardzo różnorodne zainteresowania, co wówczas jednak nie dziwiło – fizyka, matematyka i religia to najważniejsze z nich. Niewiele osób wie, że pierwsze prace z zakresu matematyki i fizyki napisał, gdy miał 11 lat. Tych zainteresowań nie rozumiał ojciec, który na kilka lat zabronił mu zgłębiania matematyki w obawie, że chłopcu będzie szło gorzej z łaciną i greką. 

Wolfgang Amadeusz Mozart

Postać sławnego kompozytora musiała znaleźć się w tym zestawieniu. Okazuje się, że jego geniusz objawił się już w dzieciństwie, gdy mały Wolfgang Amadeusz zaczął komponować muzykę. Jego sonaty skrzypcowe zostały wydrukowane, gdy miał 6 lat – stanowi to dobrą miarę jego talentu. Żył przecież w czasach, gdzie druk nie był tak powszechny i popularny, jak obecnie. Ruszył w tournée po Europie i występował przed cesarzem. Sława „cudownego dziecka” sprawiała mu jednak później problemy – u kresu swojego krótkiego życia tworzył najbardziej genialne dzieła, ale jego popularność w Wiedniu była niewielka. Odszedł jako przeciętny mieszkaniec cesarskiego miasta.

Halidonmusic – Mozart – 10 facts about Wolfgang Amadeus Mozart | Classical Music History

Fryderyk Chopin

Genialny polski kompozytor i pianista objawił swój wielki talent już w wieku 6 lat, gdy komponował pierwsze polonezy i grywał z Wojciechem Żywnym. Już w trzy lata później zdarzało mu się dawać koncerty szerszej publiczności, co dawało mu rosnącą sławę. 

William James Sidis

Gdyby chcieć wskazać najbardziej inteligentnego człowieka na świecie, to Wiliam J. Sidis byłby jednym z głównych kandydatów do tego zaszczytnego miana. Urodzony w 1898 r. miał mieć IQ na poziomie 250–300. Władał 8 językami jeszcze zanim skończył 8. rok życia. Stał się później autorem licznych prac z wielu dziedzin. Przyczynił się między innymi do rozwoju matematyki, językoznawstwa, kosmologii, antropologii i socjologii. 

Pablo Picasso

Hiszpański malarz stał się autorem genialnych dzieł jeszcze na długo przed tym, nim stał się dorosły. Miał zaledwie 8 lat, gdy powstał „La Pikador”, w wieku 14 namalował „Portret cioci Pepy”, uznawany obecnie za arcydzieło malarstwa hiszpańskiego. Bardzo szybko objawił też cechy, które później stały się charakterystyczne dla jego malarstwa. 

Art History School – 10 Amazing Facts about Spanish Artist Pablo Picasso

Akrit Jaswal

Okazuje się, że młodzi geniusze żyją też wśród nas. Jednym z nich bez wątpienia jest urodzony w 1993 r. Hindus Akrit Jaswal. Jest prawdopodobnie najmłodszym chirurgiem na świecie. Pierwszą operację na dłoni miał przeprowadzić w wieku 7 lat! Jednak już pierwszy rok życia chłopca przyniósł nieoczekiwane zdarzenia – mały Akrit nauczył się mówić, gdy miał zaledwie 10 miesięcy. Na Uniwersytet Pendżabski dostał się w wieku 12 lat. Jest ceniony w swoim kraju – w przyszłości chce wynaleźć lekarstwo na raka. 

Sho Yano

Urodzony w 1990 Amerykanin o japońsko-koreańskich korzeniach dysponuje IQ na poziomie 200. W wieku 5 lat potrafił komponować muzykę klasyczną, cztery lata później rozpoczął studia biologiczne w Chicago. Po zdobyciu dyplomu w wieku 12 lat zdecydował się, tak jak Akrit, poświęcić się poszukiwaniom leku na raka. 

Aleksandra Nechita

Urodzona w 1985 r. Amerykanka o rumuńskich korzeniach znana jest z talentu do malowania, który objawiła już jako dwuletnie dziecko. W pięć lat później jej prace wystawiono w bibliotece publicznej w Los Angeles. Dziewczynka szybko zdobyła sławę i wyjechała na tournée po całym świecie. Stało się ono okazją do poznania wielkich osobistości – między innymi japońskiej rodziny cesarskiej. Nawet szkoła w rumuńskiej miejscowości, z której pochodzi, została nazwana jej imieniem. Porównywana jest do Pabla Picassa.

Fot. Palace of Versailles/Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*