Człowiek

Najlepsze pomysły na imprezę integracyjną

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis
Najlepsze pomysły na imprezę integracyjną

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Za to, żeby w zespole panowała przyjazna atmosfera, odpowiedzialny jest pracodawca. Organizacja firmowych imprez integracyjnych jest świetnym i najprostszym sposobem na utrzymanie pozytywnej atmosfery w pracy i stanowi klucz do doskonale funkcjonującego zespołu pracowniczego. Wzmocnienie więzi koleżeńskich sprawi, że zespół będzie zgodnie kooperował, a pozytywne nastawienie sprawi, że łatwiej będzie grupie rozwiązywać trudne problemy. W przypadku całkiem nowych zespołów integracja to idealny sposób na wypracowanie nowych pomysłów poprzez poznanie się, bezpośrednią rozmowę i skrócenie dystansu.

Poniżej przedstawiamy pomysły na wyjątkowe wydarzenia integrujące dla pracowników.

przebierana impreza w stylu Halloween
Fot.: DC_Studio/elements.envato.com

Przebierane imprezy integracyjne

Ciekawą formą integracji zespołu będzie impreza przebierana. Imprezy tematyczne z odpowiednimi strojami to zabawy wzmacniające kreatywność, zapewniające mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Impreza integracyjna z motywem przewodnim pozwoli się przenieść w alternatywny świat i poczuć się kimś innym. Jako pracodawca, pokazujesz się jako osoba z dystansem do siebie, która potrafi bawić się ze swoimi współpracownikami. Natomiast pracownicy zostaną zachęceni do pokazania swojej mniej służbowej strony i odprężenia się.

Motyw przewodni możemy wybrać, jaki tylko mamy ochotę. Do wyboru są lata 70. czy 80., Dziki Zachód, postacie z filmów i bajek, daleka przyszłość, hawajski wieczór, superbohaterowie, humorystyczne przedstawienia zawodów lub zwierząt, albo stroje Halloweenowe. Wybór stroju i dodatków jest świetnym przykładem kreatywnego podejścia do wszystkiego, co się robi. Można samemu zrobić strój, ale można również skorzystać z oferty, jaką dysponuje wypożyczalnia strojów.

Przygotowując imprezę z motywem, należy także zadbać o odpowiednie udekorowanie sali i oprawę muzyczną. Jeśli planujemy zabawę w stylu lat 80., warto kupić kulę disco, czy kasety z hitami z tamtych lat.

Podczas przebieranej imprezy nie może zabraknąć dodatkowych atrakcji, jak np. pokaz barmański, konkurs z nagrodami z wiedzy o motywie przewodnim, konkurs na najlepszy strój (nagroda może być dla całego działu lub jednej osoby) czy najlepszego tancerza. Kalambury to rozrywka, która niejedną osobę doprowadzi do łez ze śmiechu. Oryginalnym rozwiązaniem będzie gra scenariuszowa nawiązująca do charakteru całej imprezy, która będzie polegać na rozwikłaniu zagadki przez uczestników zabawy.

spotkanie przy grillu
Fot.:seventyfourimages/elements.envato.com

Imprezy firmowe w plenerze

Przygotowanie gry terenowej wymaga gruntownego przygotowania. Możemy do tego wynająć firmę, która zorganizuje grę scenariuszową, a my możemy zakupić upominki dla zwycięzców. Zabawa plenerowa to doskonały sposób na rozwijanie umiejętności pracy w zespole, efektywność wykonywania zadań służbowych, a co więcej gra terenowa umożliwia poznać mocne i słabe strony każdego pracownika. Impreza integracyjna na świeżym powietrzu zwróci się w postaci miłych wspomnień i satysfakcji uczestników.

W ramach imprezy integracyjnej możemy także zorganizować wyjątkową biesiadę piwną połączoną z ogniskiem lub grillem. Dopełnieniem takiego wieczoru może być test z wiedzy o piwie i wspólna degustacja lokalnych piw.

Warsztaty kulinarne

Jeśli decydujemy się na zagraniczną firmową imprezę integracyjną, warto zastanowić się nad organizacją warsztatów kulinarnych. Dzięki temu uczestnicy zabawy poznają regionalną kuchnię. Jeżeli jednak planujemy integrację firmową w naszym mieście, polecamy warsztaty gotowania jako rywalizację o miano najlepszego kucharza. Uczestnicy warsztatów pod przewodnictwem profesjonalnych kucharzy mają za zadanie przygotować jak najlepsze potrawy. Taki konkurs wiąże się z pozytywną energią, zdrową rywalizacją oraz mnóstwem pysznych dań. Warsztaty sprawią, że pracownicy wzmocnią relacje między sobą, miło spędzą czas, ale także nabędą nowe umiejętności.

Warsztaty rzemiosła regionalnego

Ciekawą alternatywą dla warsztatów kulinarnych mogą być warsztaty regionalnego rzemiosła. Możemy wybierać wśród niewielkich manufaktur lub rodzinnych pracowni zajmujących się tradycyjnym rzemiosłem. Takie szkolenie to świetny sposób na poznanie lokalnego rzemiosła, a pracownicy będą mogli spróbować sił w tworzeniu tradycyjnych wyrobów. Co więcej – można także rozważyć przygotowanie wiejskiego stołu z lokalnymi przysmakami.

Organizacja igrzysk firmowych

Integracja pracowników i rywalizacja sportowa to doskonałe połączenie. Warto postawić na niestandardowe konkurencje, które nie wymagają świetnej kondycji ani specjalnych umiejętności. Świetnym rozwiązaniem będą również gry zespołowe, które jeszcze bardziej zacieśniają więzi między uczestnikami.

Wyjazdy integracyjne

Spora część firm wybiera krótkie wyjazdy firmowe. Często są to wycieczki w góry, nad morze lub jezioro, obejmujące zwiedzanie najpopularniejszych atrakcji turystycznych, a także gry i zabawy integrujące zespół. Podczas takich wyjazdów możemy również przeprowadzić szkolenia związane z nabywaniem nowych kompetencji. Tego rodzaju imprezy integracyjne to świetna inwestycja w zespół, pracownicy poczują się docenieni, nawiążą pozytywne relacje ze współpracownikami i w efekcie nie będą zainteresowani zmianą środowiska pracy.

grupa ludzi na imprezie
Fot.: maxbelchenko/elements.envato.com

O czym należy pamiętać organizując imprezę firmową?

Firmowe imprezy integracyjne powinny być dopasowane do całego zespołu. Dla nowego zespołu, który dopiero co zaczyna współpracować, lepszym rozwiązaniem będą zabawy pozwalające na poznanie się nawzajem, natomiast dla zespołu z długim stażem dobierzmy atrakcje wzmacniające relację i zaangażowanie.

Organizując imprezę integracyjną, należy upewnić się, że wszyscy uczestnicy imprezy będą mogli wziąć udział w zabawie integracyjnej, tak aby nikt nie poczuł się wykluczony z grupy. Jeśli nie masz pewności, który pomysł będzie najlepszy, warto zapytać o to pracowników.

Najważniejsze jest, aby wszyscy pracownicy świetnie się bawili w czasie firmowych imprez integracyjnych. Idealnym rozwiązaniem może być organizacja różnego rodzaju konkursów, które nie tylko wzbudzają ducha rywalizacji i pobudzają kreatywne myślenie, ale zapewniają także po prostu dobrą zabawę.

Organizując wydarzenia firmowe, szczególną uwagę należy zwrócić na lokalizację. Warto wybrać cichą okolicę, w której pracownicy nie będą się rozpraszać – mogą się poświęcić wspólnej zabawie, skupią uwagę na towarzyszach imprezy, a spokojne otoczenie pozytywnie wpłynie na dobry nastrój. Natomiast imprezy firmowe organizowane w mieście to doskonały wybór, jeśli chcielibyśmy naszej grupie dostarczyć intensywniejszych wrażeń. Aczkolwiek, jeśli chodzi o popularność, to raczej wygrają miejsca spokojniejsze.

Dużym ułatwieniem podczas organizacji imprezy integracyjnej będzie skorzystanie z firmy organizującej wydarzenia integrujące. Warto zdecydować się na specjalistę, który zapewnia indywidualne podejście i potrafi zachęcić wszystkich do wspólnej zabawy. Doświadczeni organizatorzy czuwają nad bezpiecznym przebiegiem spotkania, a także dbają, aby cała grupa dobrze się bawiła.

Warto pamiętać, że nie każde spotkanie w większym gronie pracowników to spotkanie integrujące. Służbowe spotkania zwykle mają inny cel niż integracja zespołu, bardzo często przyczyniają się do powstawania konfliktów. Natomiast imprezy integracyjne poza poprawianiem relacji pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu, tworzą znakomitą atmosferę w miejscu pracy, a także mają sprawić, że zgrana grupa będzie w przyszłości potrafiła rozwiązywać drobne problemy.

Kiedy powinno się organizować firmowe imprezy integracyjne?

Impreza integracyjna powinna być zorganizowana w przypadku pojawienia się konfliktu w zespole, w sytuacji niewłaściwej komunikacji między pracownikami, ale również z okazji zrealizowania jakiegoś planu, jubileuszu firmy lub awansu pracownika.

Firmowa impreza integracyjna – podsumowanie

Cykliczne imprezy integracyjne to podstawa zgranego zespołu. Regularne organizowanie spotkań integracyjnych sprzyja budowaniu zgranego zespołu, gdyż wspólne wyjścia poprawiają relacje między pracownikami, pomagają rozwiązywać konflikty i pozytywnie wpływają na atmosferę w firmie i usprawnienie pracy. Co więcej, wyjazd integracyjny pozwala naładować baterię i wrócić do wykonywania codziennych zadań z energią i pozytywnym nastawieniem.

Pomysłów na zorganizowanie wyjazdu integracyjnego jest mnóstwo – bez problemu dopasuje się rodzaj imprezy do charakteru zespołu.

Zdjęcie główne: engy91/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*