Ostatnie dwie dekady to czas świetności dla nowych rozwiązań technologicznych. Niektóre z nich na nowo pozwoliły nam odkrywać świat, na zawsze zmieniając dobrze znaną rzeczywistość.
Niekwestionowanym wynalazkiem w świecie motoryzacji są samochody hybrydowe, które zrewolucjonizowały rynek pojazdów na całym świecie. Jedną z głównych zalet samochodów z silnikiem hybrydowym jest ich pozytywny wpływ na zmiany klimatyczne i środowisko. Zmniejszenie wydzielanych spalin pomaga w oczyszczaniu atmosfery, elektryczna część napędu samochodu zmniejsza zużycie paliwa, tym samym nie wyczerpuje złóż ropy.
Co ciekawe, samochody z silnikiem na napęd hybrydowy mają większą moc i szybkość, jednocześnie z mniejszym zużyciem paliwa. Obecnie na rynku dostępne są nie tylko samochody osobowe, ale także autobusy, traktory czy ciężarówki.
Jeszcze kilka lat temu trudno było sobie wyobrazić czytanie książki w innej formie niż papierowej. Aktualnie czytniki książek elektronicznych są na tyle popularne i wygodne, że duża część czytelników na stałe zmieniła ciężkie tomy na ich elektroniczne odpowiedniki. Dzięki temu urządzeniu użytkownik ma bezpośredni dostęp do bogatej biblioteki literatury światowej, nie przyczyniając się do wycinki drzew potrzebnej do druku papieru.
Analizując wybitne wynalazki zmieniające znany nam świat, nie można zapomnieć o dziedzinie medycyny. To dzięki rozwijającym się technologiom lekarze mogą skutecznie pomagać pacjentom i leczyć ich z nieuleczalnych dotychczas chorób. Świetnym przykładem połączenia nauki, technologii i medycyny jest wynalezienie sztucznej trzustki. Dzięki temu urządzeniu można monitorować pracę gruczołu i regulować produkcję i poziom glukozy we krwi pacjenta. Sztuczna trzustka to ogromna pomoc w leczeniu oraz codziennym funkcjonowaniu osób zmagających się z cukrzycą.
Choć prace nad drukiem 3D rozpoczęły się w latach 90. to dopiero ostatnie 10 lat przyniosło realne efekty wieloletnich badań i testów. Drukarki przestrzenne stały się istotnym elementem przemysłu spożywczego, jak i medycyny. To za pomocą drukarek 3D można stworzyć protezę idealnie dopasowaną do potrzeb danego pacjenta. Dzięki tej technologii lekarze mogą przeszczepiać konkretne fragmenty kości czy tkanek. Wciąż w fazie badań pozostaje kwestia drukowania całych organów.
Wspominając o wynalazkach rewolucjonizujących świat, nie można pominąć smartfonów. Pierwszy w pełni funkcjonujący inteligentny telefon wielofunkcyjny powstał w 2006 roku. Choć premiera pierwszego smartfona nastąpiła zaledwie 16 lat temu, to zdaje się, że osób pamiętających świat bez nich jest bardzo mało – smartfona posiada niemal każdy. Dzięki temu wynalazkowi w jednym urządzeniu można korzystać z internetu, nawigacji, komunikatorów społecznych czy aparatu wykonującego zdjęcia w najwyższej jakości. Wielość funkcji, jakie oferuje większość smartfonów, sprawiły, że w obecnych czasach trudno jest bez niego swobodnie funkcjonować na co dzień.
Zdj. główne: Maria Teneva/unsplash.com