HistoriaŚwiat

Kto wynalazł telefon – oto historia jednego z najważniejszych wynalazków

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Kto wynalazł telefon – oto historia jednego z najważniejszych wynalazków

Kto wymyślił pierwszy telefon? Komu przypisać wynalezienie pierwszego telefonu komórkowego? Ten niezbędny dzisiaj wynalazek ma całkiem długą historię. Przewijają się w niej tak sławne nazwiska, jak Robert Hooke, Aleksander Bell czy Thomas Edison. Jak prezentowały się koleje jego losów? Oto kilka ważnych faktów. 

Kto wymyślił telefon? Długa historia wynalazku

Okazuje się, że już w XVI stuleciu ludzie zdawali sobie sprawę z tego, że można przesyłać dźwięk na odległość. Nie było jednak jeszcze wówczas dość skomplikowanych urządzeń, by tego skutecznie dokonać. Angielski uczony Robert Hooke próbował wprawdzie eksperymentować z tzw. telefonem nitkowym, czyli dwoma kubkami połączonymi przewodem, jednak dopiero w 1876 r. doszło do epokowego odkrycia.

Wynalazca czy wynalazcy?

Właśnie w 1876 r. Aleksander Bell opatentował swój wynalazek. Jego historia jest jednak bardziej zawiła. Włoski wynalazca Antonio Meucci już 20 lat wcześniej posiadał urządzenie, które pozwalało na porozumiewanie się dwóch osób znajdujących się na różnych kondygnacjach budynku. Podobno wkład w jego powstanie miała choroba jego żony, z którą chciał się móc porozumieć pomimo fizycznej bariery. 

Antonio Meucci

Ten włoski wynalazca urodził się w roku 1808 roku w Toskanii, a dokładniej niedaleko Florencji. Swoją karierę rozpoczął w teatrze Teatro della Pergola zaraz po zakończeniu studiów technicznych, a następnie przeniósł się na Kubę, gdzie kontynuował pracę w teatrze jako członek obsługi technicznej w Hawanie.

Pracę nad tworzeniem i poprawianiem istniejących wynalazków, która była jego prawdziwą pasją rozpoczął dopiero w roku 1850 po przeprowadzce do Nowego Jorku. To tam właśnie pięć lat później stworzył prototyp telefonu. Zatem zadając pytanie: Kto wynalazł telefon? Odpowiedź wbrew pozorom nie musi być Aleksandr Bell.

Wyścig w drodze do urzędu patentowego

W 1876 r. zdawano sobie doskonale sprawę z tego, że telefon będzie nie tylko wielkim ułatwieniem w komunikacji, która stanie się prostsza niż kiedykolwiek, ale też przyniesie swojemu oficjalnemu wynalazcy wielkie zyski. W tym samym czasie, oprócz Aleksandra Bella, pracował nad nim też amerykański inżynier elektryk Elisha Grey. Obrót spraw okazał się być szczęśliwy dla Bella, który wyprzedził swojego konkurenta w wyścigu do urzędu patentowego ledwie o kilka godzin. Ten krótki czas dał mu nie tylko zyski, ale też miejsce w historii. Niektórzy wciąż uważają, że to Grey wynalazł telefon, ale z pewnością nie jest tak znany. Próbował później dochodzić swoich praw w sądzie, ale niewiele udało mu się wskórać.

Fot. chepté cormani/Pexels

Kto wymyślił pierwszy telefon? Rola Thomasa Edisona

Pierwsze telefony bardzo odbiegały wyglądem i sposobem funkcjonowania od tych, które utrwaliły się w zbiorowej pamięci i przez dziesięciolecia używane były w domach. Połączenie odbywało się poprzez wykorzystanie zjawiska pola elektromagnetycznego. Niestety urządzenia były tak niedoskonałe, że dźwięk miał satysfakcjonującą jakość dopiero wtedy, gdy wytłumiano wszystkie odgłosy wokół. Nie warto jednak pytać wyłącznie o to, kto wymyślił pierwszy telefon, ale też zastanowić się nad tym, kto go udoskonalił. W tym miejscu ważna okazała się rola wynalazcy i przedsiębiorcy Thomasa Alva Edisona. Wynalazł on i opatentował znacznie lepszy mikrofon węglowy. 

Kolejne ważne udoskonalenia

Dalszy rozwój telefonu to między innymi wprowadzenie przez Almona Brown Strowgera centrali telefonicznej, która bardzo ułatwiła komunikację. Pewną rolę odegrał znów także Bell. W 1896 r. to on wprowadził okrągłą tarczę do wybierania numeru. Rozwiązanie takie było na tyle trwałe, że przetrwało aż do 1963 r., kiedy to do jednego z modeli dołączono klawiaturę. 

Kto wynalazł telefon komórkowy?

Obecnie telefony stacjonarne coraz bardziej odchodzą do przeszłości na rzecz bardziej nowoczesnych rozwiązań. Kto wynalazł telefon komórkowy, którego następcami są współczesne smartfony? Pierwsze próby podjęto w Stanach Zjednoczonych w latach 40. XX w. Celem urządzeń poprzedzających współczesne telefony komórkowe była np. możliwość mobilnej i bezprzewodowej komunikacji dla amerykańskiej policji. 

Pierwsze urządzenia Motorola i Ericsson

W 1946 r. rozpoczęto eksploatację urządzeń marki Motorola połączonych w sieci bezprzewodowe, które mogły być wykorzystywane w samochodach. Prototyp telefonu komórkowego stał się jednak udziałem szwedzkiej firmy Ericsson w 1956 r. Urządzenie było podobne w działaniu, ale jeszcze niczym nie przypominało współczesnych smartfonów. Waga 40 kg i bardzo wysokie koszty utrudniały jego użytkowanie i ograniczały popularność. Dopiero w 1973 r. Motorola wprowadziła na rynek pierwszy telefon komórkowy w pełnym sensie tego słowa – ważył „jedynie” 800 g. Co było później? Nastąpił dynamiczny rozwój telefonii komórkowej. Pierwsza sieć zaczęła działać w Japonii w 1979 r., by po kilkunastu latach dotrzeć też do Polski (1992 r.).

Zatem odpowiedź na pytanie kto wynalazł telefon, nie jest tak prosta, jakby się mogło wydawać.

Zdjęcie główne: Hassan Ouajbir/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*