Artykuł sponsorowany
Staw skroniowo-żuchwowy (SSŻ), nazywany też stawem skroniowo-gnykowo-żuchwowym (SGŻ) łączy żuchwę z czaszką i pozwala nam poruszać dolną szczęką. O tak ważny układ w naszym ciele powinno się szczególnie zadbać. W jakim momencie trzeba udać się do specjalisty?
Stawy skroniowo-żuchwowe są jedynymi parzystymi stawami w ludzkim organizmie. Oznacza to, że poruszają się zawsze w tym samym momencie. Zbudowane są z powierzchni stawowych i jam stawowych, które na dwie komory dzieli krążek stawowy. Całość stabilizują trzy więzadła: więzadło boczne, więzadło klinowo-żuchwowe i więzadło rylcowo-żuchwowe.
Jeśli chodzi o układ krwionośny, główną arterią jest dla SSŻ tętnica skroniowa powierzchowna. W przypadku układu nerwowego główną rolę odgrywa tu nerw żuchwowy i jego odgałęzienia: nerw żwaczowy i uszno-skroniowy.
Najważniejsze dla funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych są mięśnie układu stomatologicznego. To one wprawiają stawy w ruch i od ich dobrej kondycji zależy prawidłowa dynamika całego układu.
Leczeniem tego obszaru powinien zająć się, między innymi dentysta Żoliborz jest miejscem, w którym znajduje się gabinet Dorodent, w którym można szukać profesjonalnej pomocy. By dowiedzieć się więcej, warto odwiedzić stronę https://dorodent.com.pl. Można się tam umówić na wizytę, czy pogłębić wiedzę na tematy stomatologiczne.
Według różnych szacunków, dysfunkcje SGŻ mogą dotyczyć od 30% do nawet 60% populacji. Do tych dolegliwości zaliczają się np.:
Objawy powyższych dysfunkcji mogą obejmować obszary pozornie niezwiązane z układem SGŻ, dlatego pacjenci często mogą nie podejrzewać takiego związku przyczynowo-skutkowego. Bóle głowy, bóle karku, czy pleców są powszechne w tym przypadku.
Co powoduje te nieprzyjemne stany? Przyczyną mogą być braki w uzębieniu, które pozostają niewypełnione, wady postawy, czy mikrourazy. W przypadku bruksizmu ważnym czynnikiem jest również stres, czy genetyka.
Jeśli daną osobę dotyczą wymienione problemy, zaleca się rehabilitację stawu skroniowo-żuchwowego. Na bóle występujące w tym obszarze składa się wiele czynników, ze względu na złożoność samego układu. Podstawowym celem rehabilitacji jest przywrócenie prawidłowej pozycji stawu w stanie spoczynku. Na kompleksowy program usprawnienia układu SGŻ składa się:
Borykając się z problemami dotyczącymi stawu skroniowo-gnykowo-żuchwowego, należy pamiętać o paru ważnych kwestiach. Po pierwsze, nie żuć gumy do żucia. Po drugie, podczas jedzenia pamiętać, aby gryźć tylnymi zębami, a nie przednimi. Po trzecie posiłki pokroić na jak najmniejsze kawałki, aby żucie i gryzienie nie były zbyt długie. Ważne jest unikanie twardych potraw. Poza czynnikami związanymi z jedzeniem trzeba być świadomym ruchów żuchwy i jeśli nieświadomie zaciskamy zgryz, pamiętać o rozluźnianiu. Ziewając, pamiętajmy, by nie otwierać ust zbyt szeroko, najlepiej robić to na szerokość kciuka.
Fot.: Picas Joe/pexels.com