Artykuł sponsorowany
Niewiele osób wie, że wada zgryzu wpływa nie tylko na estetykę, a także na jakość życia. Jeśli wada zgryzu jest nieleczona i stale się rozwija, może utrudniać mówienie, gryzienie, a w najcięższych przypadkach nawet oddychanie. To dlatego wielu ortodontów stawia na aparaty korygujące. Zanim jednak zdecydujesz się na aparat, sprawdź jakie wady zgryzu najczęściej koryguje się w ten sposób.
Gdzie jednak znaleźć osobę, która się tym zajmie i co powinien umieć dobry ortodonta Londyn oferuje jedną z najlepszych klinik, które zajmują się takiego rodzaju wadami. Wystarczy wejść na stronę: https://dental-clinic-london.co.uk, aby dowiedzieć się więcej o sposobie leczenia i o cenie. W przypadku wad zgryzu nie warto czekać. Jeśli widzisz problem, udaj się do specjalisty, aby dowiedzieć się, co można zrobić i jak działać, aby wady zgryzu się nie pogłębiały.
Tyłozgryz to jedna z najpopularniejszy i najczęściej spotykanych wad zgryzu. Szacunkowo podaje się, że stanowi ona nawet 70% wszystkich wad to typu. Najważniejsze jest to, że bez problemu można wyleczyć ją za pomocą aparatu ortodontycznego. Tyłozgryz jest widoczny na pierwszy rzut oka, w przypadku tej wady dolna część szczęki jest cofnięta względem górnej, przez co zęby się ze sobą nie stykają. Zadaniem aparatu jest wysunięcie dolnych zębów do przodu, aby tworzyły równą linię.
Ważne jest to, że nieleczony tyłozgryz może się pogłębiać. W przypadku dużych zaburzeń pojawiają się zniekształcenia twarzy, które dotyczą wycofania linii żuchwy, co dodatkowo często powodu pojawianie się drugiego podbródka. Dodatkowo tyłozgryz może przyczynić się do utrudniania wymowy głosek takich jak: s, z i dz.
Przodozgryz to przeciwieństwo tyłozgryzu. Powstaje najczęściej w momentach, gdy dolne zęby szybciej się rozwiną i wypchną szczękę do przodu. W ten sposób powstaje szczelina pomiędzy zębami, którą charakteryzuje wysunięcie dolnej linii zębów do przodu. Zadaniem aparatu jest wyrównanie zębów tak, aby po zamknięciu ust mogły one stać w prostej linii. Dzięki temu aparat koryguje nie tylko wadę zgryzu, lecz także wpływa na wygląd twarzy.
Przodozgryz przyczynia się do zniekształceń twarzy, jednak rzadko kiedy wpływa na trudności z mową. Może jednak utrudniać gryzienie posiłków, tym bardziej, jeśli wada ma skłonności do pogłębiania się. Aparat w przypadku przodozgryzu cofa dolną część szczęki i wyrównuje kształt twarzy, między innymi łagodzi wysunięty podbródek, który wpływa na wygląd twarzy.
U niewielu pacjentów spotyka się tak zwany zgryz otwarty. W jego przypadku zęby na żadnym poziomie się ze sobą nie stykają po zamknięciu ust. Ta wada znacząco wpływa na jakość i komfort życia. Osoby ze zgryzem otwartym mają trudności w gryzieniu i żuciu, a to znacząco wpływa nie tylko na estetykę, lecz także na stan organizmu, np. na działanie układu pokarmowego. Zgryz otwarty przyczynia się również do problemów z mową, ponieważ utrudnia wypowiadanie różnego rodzaju spółgłosek, głównie dz, c, s, d, t i ł.
Zgryz otwarty w bezpośredni sposób wpływa na kształt twarzy. Powoduje jej nienaturalne wydłużenie, wysokie podniebienie, obniżone napięcie warg i języka, a do tego niedorozwój szczęki. Jest to wada, którą należy leczyć, gdy tylko zostanie wykryta.
Fot.: Quang Tri NGUYEN/unsplash.com