Historia

Jak zachęcić dziecko do uczenia się historii?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zachęcić dziecko do uczenia się historii?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Paradoksalnie dziś mamy szerszy dostęp do wiedzy, młodzi miłośnicy historii mogą więc poznać wiele miejsc, bez wychodzenia z domu. Mimo to zainteresowanie wycieczkami i serwisami historycznymi maleje. Czy wynika to wyłącznie z przestarzałego stylu życia, a może wpływ na to mają współczesne media? Jak więc przekonać młodych ludzi, by zainteresowali się dziejami naszej planety?

Nie bagatelizuj dziecięcej ciekawości

To, co łączy wszystkie dzieci to ich niezwykłe uwielbienie ciekawości. Dlatego bez względu na wiek dziecka, jego preferencje przede wszystkim pokaż mu, że historia jest ciekawa. Musisz wiedzieć, że wielu młodych ludzi niezwykle negatywnie wspomina swoją edukację historyczną w szkole. Dla wielu ten przedmiot kojarzy się z gargantuiczną ilością dat i wydarzeń do zapamiętania, z patyną i nudą. Nic więc dziwnego, że wielu uczniów korzysta z gotowych rozwiązań, jak np. z usług serwisów, które pomagają w odrabianiu prac domowych, oferując gotowe zadania i rozwiązania: https://www.zadania.pl/historia. Duża popularność tych miejsc nie świadczy dobrze o polskiej edukacji historycznej, jak również jest potwierdzeniem tego, że wielu nauczycieli nie oferuje młodym ludziom interesujących wyzwań edukacyjnych, jedynie powielając zadania z podręczników szkolnych. Oczywiście istnieją również nauczyciele-pasjonaci historii, którzy przekazuję wiedzę o dawnych czasach w sposób przystępny uczniom. Rodzice również mogą tego dokonać, wystarczy pamiętać o kilku elementach. 

Może niekoniecznie powinieneś wybrać się z czterolatkiem do muzeum. Warto zaszczepić miłość do historii ukazując jej najciekawsze elementy. Wnikliwość przyjdzie z czasem. Nieocenioną pomocą są dziś wszelkiego rodzaju inscenizacje, jarmarki historyczne i warsztaty. Pokazują żywą historię, pełną interesujących potyczek i fascynujących przedmiotów. Co dają nam tego typu wydarzenia?

  • Dziecko może zobaczyć dawne stroje, dotknąć ich lub przymierzyć.
  • Pociecha samodzielnie może wykonać przedmioty z odległych epok.
  • Dziecko obserwuje pasjonujące pojedynki rycerzy.
  • Poznaje muzykę z dawnych czasów.
  • Aktywnie bierze udział w zabawach historycznych.
  • Może na własne oczy poznać namiastkę dawnego życia.

Zamień się w Indianę Jonesa – wspólna historyczna przygoda

Nie tylko możemy pośrednio brać udział w różnych historycznych wydarzeniach, ale również sami tworzyć własne przygody z historią w tle. Może warto całą rodziną wybrać się na szlak i odkrywać skarby przeszłości? Nie zapomnijmy dodać do tego, tak uwielbianą przez młodych ludzi, technologię. Zabierzcie z sobą nowoczesny GPS, korzystajcie z map Google, a także zainwestujcie w wykrywacz metali. Zrezygnujcie z obszernych przewodników i ulotek, sami spróbujcie rozwiązać tajemnicę zamku czy pobliskich ruin. Może uda się wam znaleźć jakiś skarb sprzed lat?

Jeśli mowa o technologiach, nie zapominajmy, że tak źle oceniane przez wielu media społecznościowe i miejsca w sieci mogą stanowić niemałą pomoc w rozbudzeniu miłości do historii. Może wspólnie obejrzycie kanał na YouTubie, posłuchacie podcastu czy obejrzycie film 3D o starożytnych mumiach? Nie zapomnij jednak wybrać kanału dostosowanego do wieku i preferencji Twojego dziecka. Warto dodać, że dziś wiele ośrodków kultury: muzeów, parków technologicznych itp. oferuje nowoczesne i interaktywne wystawy. Poszukaj ich oferty w swoim regionie i zabierz dziecko tam, gdzie będzie mogło dotknąć eksponatu czy w nowoczesnym wydaniu poznać historię. 

Jak widzisz, czasem niewiele trzeba, by zainteresować młodych ludzi historią. Ważne jest to, byś ty sam był zaangażowany, dawał przykład, że historia może być ciekawa i piękna. Doświadczaj razem z dzieckiem, wspólnie eksplorujcie nowe rejony, poznawajcie dzieje naszych przodków. Takie wspólne przygody nie tylko pozwolą wam poznać historię, ale również zbliżą was do siebie.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*