Nowe technologie

Jak wybrać serwer?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać serwer?

Artykuł sponsorowany

Serwer to określenie dotyczące systemów informatycznych, zapewniających usługi lub zasoby innym urządzeniom w sieci. Serwery pełnią różne funkcje w zależności od ich przeznaczenia. Najczęściej służą do przechowywania i udostępniania plików, aplikacji lub danych, udostępniania drukarek i innych urządzeń peryferyjnych, obsługi stron internetowych i aplikacji internetowych, udostępniania poczty elektronicznej i wiele innych. Na co zwrócić uwagę, wybierając serwer?

Co charakteryzuje serwery

Serwery charakteryzują się zwykle wysoką mocą obliczeniową, dużą ilością pamięci operacyjnej i dyskowej oraz szybkimi łączami internetowymi. Ich stworzenie miało na celu zapewnienie nieprzerwanej pracy przez długi czas oraz umożliwienie obsługi wielu użytkowników jednocześnie. W zależności od potrzeb i wymagań użytkowników serwery mogą działać w różnych konfiguracjach, takich jak serwery dedykowane, wirtualne lub chmurowe.

Jakie kwestie są ważne przy doborze serwera

Przy doborze serwera trzeba zwrócić uwagę na wydajność. Dotyczy to m.in. odpowiedniej mocy obliczeniowej i pamięci RAM. Do tego dochodzą też kwestie związane z bezpieczeństwem. Serwer powinien mieć odpowiednie zabezpieczenia przed atakami hakerów i wirusami, takie jak firewall, antywirus i systemy monitorowania. 

Ważne jest również regularne wykonywanie kopii zapasowych danych, aby uniknąć utraty informacji w przypadku awarii. Nie można też zapominać o parametrach takich jak dostępność (najlepiej z gwarancją SLA), a także wsparciu technicznym od dostawcy usług.

VPS SSD – popularna odmiana serwerów

Serwery VPS SSD (ang. Virtual Private Server Solid State Drive) to rodzaj serwerów wirtualnych, które są hostowane na fizycznych serwerach wyposażonych w dyski SSD (Solid State Drive) zamiast tradycyjnych dysków twardych. Dyski SSD wyróżniają się znacznie wyższą prędkością odczytu i zapisu danych. To szczególnie widoczne w porównaniu do dysków twardych. Przekłada się to na znacznie szybszą pracę serwera.

Warto wiedzieć, że serwery VPS SSD są oparte na technologii wirtualizacji, w której jeden fizyczny serwer jest podzielony na wiele wirtualnych, z których każdy ma własne zasoby. Jest to: pamięć RAM, przestrzeń dyskowa i moc procesora. Dzięki temu rozwiązaniu można postawić wiele stron internetowych lub aplikacji na jednym serwerze. 

Oprócz tego każdy VPS działa jako niezależna maszyna wirtualna, umożliwiając użytkownikom zarządzanie swoimi aplikacjami i stronami internetowymi. Bez wpływu na działanie innych VPS-ów. To wszystko sprawia, że zapewniają wysoką wydajność i stabilność. Umożliwiają użytkownikom dostosowanie swojego środowiska hostingowego do indywidualnych potrzeb. Co ciekawe, można skorzystać nawet z VPS za 3 zł.

Jak wybrać odpowiedni serwer?

Cóż, zależy to od wielu czynników. Do parametrów, które należy wziąć pod uwagę, zalicza się: rodzaj hostingu, liczba użytkowników, ilość danych do przechowywania, a także potrzeby wydajnościowe i finansowe. 

Odpowiedni serwer powinien spełniać Twoje wymagania pod względem wydajności, bezpieczeństwa, dostępności i wsparcia technicznego. Przed dokonaniem wyboru warto porównać różne oferty dostawców usług i wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Fot.: Kevin Ku/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*