Wzrok jest jednym z najbardziej złożonych zmysłów. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działają Twoje oczy? Mechanizm widzenia jest absolutnie fascynujący. Aby lepiej go zrozumieć, najpierw przyjrzymy się budowie oka i spróbujemy wyjaśnić, w jaki sposób pozwala nam widzieć. Poniżej wyjaśniamy, jak działa wzrok człowieka.
Oko jest narządem, podobnie jak serce, nerki i skóra, a jego anatomia jest niezwykle złożona. Narząd wzroku składa się z ponad dwóch milionów elementów funkcjonalnych – z różnych struktur zewnętrznych, takich jak:
Ciekawostka: Czy wiesz, że człowiek mruga około 12 000 razy dziennie, a rogówka jest jedyną częścią naszego ciała, w której nie ma naczynia krwionośnego? Wszystkie inne narządy w ciele są zaopatrywane w tlen przez krew, ale rogówka pobiera tlen bezpośrednio z powietrza. Dlaczego? Odpowiedzią jest jej przejrzystość, która jest niezbędna w celu dobrego widzenia. Teraz, gdy już mniej więcej wyjaśniliśmy, z czego składa się zewnętrzna część oka, warto się przyjrzeć, co jest w środku. Jak to się dzieje, że możesz oglądać wschód słońca lub jedzenie na talerzu?
Główne struktury wewnętrzne oka to:
Kiedy budzisz się rano, światło wpada do Twoich oczu przez rogówkę i źrenicę. Jeśli przebywasz w ciemnym pomieszczeniu i nagle zapalisz mocne światło, źrenica skurczy się, aby zmniejszyć ilość światła wpadającego do oka. Odwrotnie stanie się, jeśli w jasny, słoneczny dzień wejdziesz do bardzo ciemnego pokoju: Twoje źrenice rozszerzą się, aby wpuścić więcej światła i pomóc Ci lepiej widzieć otoczenie.
Światło wpada do oka przez źrenicę, następnie przechodzi przez soczewkę i skupia się na siatkówce. Zaskakujące jest to, że obrazy tworzą się na siatkówce z tyłu oka do góry nogami. Obrazy te są następnie przekazywane do mózgu za pośrednictwem nerwu wzrokowego. Gdy mózg przetwarza informacje, odwraca obraz. W przeciwnym wypadku widzielibyśmy świat do góry nogami.
I choć taki system może wydawać się dziwny, w rzeczywistości jest to najlepszy i najwydajniejszy sposób przetwarzania informacji. To prowadzi nas do kolejnego pytania: co się dzieje, gdy narząd wzroku nie działa prawidłowo?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, sposób funkcjonowania narządu wzroku jest niezwykle fascynujący. Aby widzieć wyraźnie, rogówka, soczewka i siatkówka muszą ze sobą prawidłowo współpracować. Niestety nie zawsze tak jest.
Powodem problemów ze wzrokiem często jest genetyka. Jeśli Twoi rodzice nosili okulary korekcyjne w młodości, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty również byłeś do tego zmuszony w dzieciństwie.
Kiedy promienie światła wpadające do oka zbiegają się przed siatkówką, a nie na siatkówce, pojawia się problem krótkowzroczności. Odległe obiekty wydają się rozmazane i nieostre. Krótkowzroczność może być też spowodowana większą gałką oczną niż normalnie.
Odwrotnie jest w przypadku dalekowzroczności. Wtedy ognisko promieni świetlnych przechodzących przez źrenicę znajduje się z tyłu siatkówki. To zaburzenie widzenia jest często spowodowane zbyt małą krzywizną rogówki lub za małą gałką oczną.
Innym zaburzeniem widzenia, z którym każdy może spotkać się w pewnym momencie swojego życia, są problemy związane z wiekiem. Pojawiają się, gdy soczewka nie może już prawidłowo funkcjonować. Bliskie obiekty wydają się wtedy niewyraźne.
Jak widać, narząd wzroku jest niezwykle skomplikowany, a wszystkie jego elementy muszą dobrze ze sobą współpracować, abyś mógł widzieć dobrze. Następnym razem, gdy obudzisz się rano, poświęć kilka minut na zachwycenie się światem, który możesz podziwiać dzięki swoim oczom.
Zdjęcie główne: Serg Zastavkin/Adobe Stock