Zdrowie i medycyna

Ciekawostki o kawie, które warto znać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ciekawostki o kawie, które warto znać

Artykuł sponsorowany

Większość osób doskonale zna smak kawy, a nawet ma swoją ulubioną – czy to parzoną w domowym zaciszu, czy kupowaną w znajomej kawiarni. Warto jednak wiedzieć o tym napoju coś więcej – być może zaskoczysz dzięki temu znajomych, a może sam postanowisz wprowadzić kawę do swojego jadłospisu. Sprawdź, jakich ciekawostek o jednym z najpopularniejszych naparów możesz nie znać.

Jak działa kawa?

Kawa – ciemnobrązowy lub czarny napar o intensywnym, przyjemnym zapachu – stała się tak popularna, że często traktuje się ją jako zwykły element diety. Warto jednak mieć świadomość, że w przeciwieństwie do wody czy soku, kawa wpływa na naprawdę wiele narządów – między innymi na mózg, wątrobę, naczynia krwionośne, serce oraz jelita. Wszystkie te organy zawierają receptory adenozynowe, czyli struktury wrażliwe na kofeinę zawartą w kawie. Kiedy kofeina łączy się z receptorami adenozynowymi, blokuje je, dzięki czemu serce i mózg zaczynają pracować szybciej, a Ty odczuwasz efekt pobudzenia. Serce kurczy się mocniej, a uczucie senności znika. Właśnie stąd bierze się „energetyczny kop”, który wielu ludzi odczuwa po wypiciu filiżanki kawy. Co ciekawe, kawa skraca również czas reakcji, co może przyczyniać się do poprawienia refleksu – na przykład podcza jazdy samochodem lub grania w gry zręcznościowe. Z drugiej strony pobudzający efekt tego naparu może w znaczący sposób przyczyniać się do problemów z zasypianiem. Generalnie jednak, kiedy odwiedzasz sklep z kawą, żeby nabyć swoje ulubione ziarna, tak naprawdę inwestujesz w lepszą pracę swojego organizmu.

Kawa na dobry początek dnia

Z pewnością wiele razy spotkałeś się z hasłem reklamowym w rodzaju: „Zacznij dzień z kawą!” albo „Uśmiechnij się dzięki kawie!”. Wbrew pozorom nie są to tylko puste slogany, ale tkwi w nich ziarno prawdy. Kawa ziarnista pozytywnie wpływa na nastrój – choć nie bezpośrednio. Dzięki wpływie na mózg, kofeina zawarta w kawie pobudza, dodaje energii, ale również wpływa na pamięć. Innymi słowy, regularne picie kawy sprawia, że pamięć jest lepsza i bardziej wydajna. W ten sposób kawa redukuje zmęczenie związane z wykonywaniem monotonnych zadań. Jeśli wypijesz filiżankę kawy przed rozpoczęciem dnia w pracy lub godzin nauki, osiągniesz lepsze efekty, więcej zapamiętasz, a także obniży się Twój poziom stresu związany z wykonywanymi zadaniami. W ten sposób – o ile pracujesz lub uczysz się od rana – kawa naprawdę może zapewnić Ci dobry początek dnia.

Prozdrowotne właściwości kawy

Wykazano, że regularne picie kawy wspomaga obniżanie ciśnienia, w przeciwieństwie do picia okazjonalnego – to powoduje krótkotrwały wzrost ciśnienia. Osoby regularnie pijące kawę charakteryzują się również mocniejszymi skurczami serca, co może przyczyniać się do obniżenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Mówi się, że kofeina zwalcza ból głowy i rzeczywiście, jest często dodawana do leków przeciwbólowych, aby wzmocnić ich działanie. Warto jednak wiedzieć, że regularne picie kawy wiąże się z przyzwyczajeniem mózgu do obecności kofeiny, a więc zaprzestanie spożywania kawy może skutkować u kawoszy efektem odstawienia – a w tym bólem głowy czy zmęczeniem. Jeśli jednak wiesz, że bliska Ci osoba regularnie pije kawę, kawa na prezent jest doskonałym rozwiązaniem, nie tylko dzięki sprawieniu przyjemności obdarowywanemu, ale również ze względu na prozdrowotne właściwości tego produktu.

Fot. Janko Ferlič/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*