HistoriaŚwiat

Historia Anny Boleyn od lat wzbudza zainteresowanie. Kim była druga żona Henryka VIII?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Historia Anny Boleyn od lat wzbudza zainteresowanie. Kim była druga żona Henryka VIII?

Kontrowersyjna, głośna i uwielbiająca przepych. Tak w skrócie można scharakteryzować królową Boleyn. Szturmem wdarła się w życie Henryka VIII i doczekała się równie głośnego, chociaż bardzo smutnego, końca. 

Rodzice przyszłej królowej

Anna Boleyn była córką Tomasza Boleyna, szanowanego poligloty i dyplomaty, który z ramienia króla Henryka VIII uczestniczył w licznych misjach dyplomatycznych. Boleyn cieszył się poparciem i estymą króla przez cały okres trwania małżeństwa jego córki z królem Anglii. To właśnie w tym czasie Boleyn otrzymał tytuły hrabiego Wiltshire i markiza Ormonde.

Matką Anny Boleyn była Elżbieta Howard. Elizabeth była szlachcianką. Na świat sprowadziła pięcioro dzieci. Dwukrotnie dostąpiła zaszczytu bycia damą dworu. Pierwszy raz u królowej Elżbiety York, a następnie u Katarzyny Aragońskiej. Badacze nie są zgodni co do daty przyjścia na świat Anny. Szacuje się, że był to rok 1501 lub 1507.

Dama dworu, która stała się królową

Anna Boleyn zadebiutowała na brytyjskim dworze w dniu 4 marca 1522 roku. Powodem była wystawiana na cześć ambasadorów cesarza sztuka. Młoda Anna zagrała wówczas rolę Wytrwałości. Swoje wdzięki zaprezentowała w skomplikowanym tańcu i od razu skupiła na sobie wzrok publiczności. Kiedy wzrok na przyszłej wybrance serca skupił król – tego dokładnie nie wiadomo. Najpewniej zgrabną i pełną uroku Annę dostrzegł w momencie, gdy nad jego małżeństwem zawisło widmo braku szans na wspólne potomstwo płci męskiej.

W roku 1526 król Henryk VIII wyszedł z propozycją, aby Anna stała się jego oficjalną kochanką. Oficjalne kochanice króla otrzymywały nawet z tej okazji formalny tytuł: maitresse en titre. Anna Boleyn odmówiła królowi, stawiając sprawę jasno: albo zostanie prawowitą żoną albo z romansu nici. Zdeterminowany Henryk w przeciągu roku przystał na warunki Anny i obiecał „rozwód” z Katarzyną Aragońską, matką swojej jedynej żyjącej córki z prawego łoża Marii Tudor.

Biography – Anne Boleyn – Second Wife of King Henry VIII | Biography

Rozstanie, które zapoczątkowało reformację

Anna Boleyn zamieszkała na angielskim dworze w 1527 r. Na obiecany ślub miała jednak jeszcze poczekać. Procedura unieważnienia małżeństwa jej przyszłego ślubnego przeciągała się niemal w nieskończoność. W pewnym momencie dla wszystkich stało się jasne, że papież Klemens VII nie uzna królewskiego małżeństwa za nieważne. Król Henryk VIII musiał opracować nowe rozwiązanie. Pomogła mu w tym Anna, podsuwając reformatorskie publikacje autorstwa m.in. Williama Tyndale’a, Simona Fisha i wielu innych. W 1534 roku, za zgodą parlamentu i prymasa Anglii Thomasa Cranmera, ogłoszona została niezależność Kościoła Anglii od Rzymu, a król stał się zwierzchnikiem nowego tworu. Na mocy aktu supremacji Henryk, jako boży pomazaniec, mógł podjąć decyzję o unieważnieniu swojego pierwszego małżeństwa.

Ślub i krótkie szczęśliwe życie

Ślub Anny Boleyn z królem Henrykiem VIII Tudora odbył się w tajemnicy w dniu 25 stycznia 1533 w Londynie. Panna młoda była już w tym czasie brzemienna. Koronacja Anny była wydarzeniem pełnym przepychu i majestatu. Szacuje się, że na defilady, parady, bankiety, pokaz sztucznych ogni i wiele innych atrakcji wydano 46 tys. funtów. Niedługo po koronacji królowa wydała na świat dziecko – była to dziewczynka. Henryk VIII nie krył złości i rozczarowania. Kolejne ciąże kończyły się u Anny poronieniami. W jednej z nich Boleyn była z chłopcem, co ostatecznie zakończyło sielskie życie małżonków. Król nie stronił od kochanek, w międzyczasie zmarła jego pierwsza żona Katarzyna. Finalnie Henryk ogłosił, że Anna uwiodła go za pomocą czarów.

12 maja 1536 roku odbył się proces Anny Boleyn. Królowa oskarżona została o cudzołóstwo, kazirodztwo i zdradę stanu. Nie ulega wątpliwości, że zarzuty były spreparowane, a Henryk próbował pozbyć się Anny za wszelką cenę. Tydzień po procesie odbyła się egzekucja królowej. O świcie została zgładzona przez ścięcie głowy. Anna Boleyn została pochowana w masowym grobie na terenie zamku Tower of London w kaplicy St. Peter ad Vincula. 

Zdjęcie główne: English school/Public domain/Wikimedia Commons

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poznaj najciekawsze owady na świecie
Poznaj najciekawsze owady na świecie
Dlaczego warto jeść grzyby?
Dlaczego warto jeść grzyby?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*