Świat roślin

Rośliny, które żywią się owadami

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Rośliny, które żywią się owadami

W wielu horrorach w rolach głównych występują rośliny mięsożerne. Nadszedł czas, by na dobre usunąć te przerażające obrazy ze swej głowy. 

Wspomniane rośliny są pięknym i interesującym dodatkiem do Twojej kolekcji. Wabią zdobycz do swoich pułapek słodko pachnącym nektarem, jasnymi kolorami i liśćmi z drobnymi włoskami. Po złapaniu rozkładają ją za pomocą enzymów trawiennych, wydobywając składniki odżywcze.

Rosiczka

Puszyste łodygi rosiczki pokryte są enzymami trawiennymi, które przyciągają i rozpuszczają zdobycz. Jako rośliny doniczkowe potrzebują jasnego światła i wysokiej (powyżej 40 stopni Celsjusza) temperatury. W związku z tym najlepiej postawić je na słonecznym parapecie. Posadź je w mieszance ½ mchu torfowego i ½ piasku lub mchu torfowego i perlitu w proporcji 2:1. Ustaw pojemnik na głębokiej podstawce. Pamiętaj, by nalać wodę (zebraną deszczówkę, destylowaną, z odwróconą osmozą lub dejonizowaną) do podstawki.

Rosiczka przylądkowa to idealna roślina mięsożerna dla początkującego ogrodnika. Rośnie szybko, osiągając spore rozmiary. Jeśli będziesz odpowiednio o nią dbał, nagrodzi Cię fioletowymi łodygami.

Fot. Hans/Pixabay

Dzbanecznik

Te mięsożerne rośliny tworzą sprytne pułapki, do których wpadają przede wszystkim małe owady. Najlepiej rosną w stale wilgotnej, ale nie mokrej glebie. Pamiętaj, by regularnie je podlewać. Z drugiej strony upewnij się, że woda nie zalega na podstawce. Dzbaneczniki mają małe, zwisające woreczki, które wychwytują i rozpuszczają owady. 

Zastosuj odpowiednią mieszankę. Połącz mech torfowy z perlitem, korą orchidei, pumeksem lub skałą lawową w proporcji 3:1. Dzbaneczniki doskonale prezentują się w wiszącym koszu. W przeciwieństwie do większości roślin mięsożernych nie lubią przebywać cały czas w wodzie, dlatego zadbaj o drenaż w doniczce. Chroń je przed bezpośrednim światłem.

Dzbaneczniki występują w różnych odcieniach żółtego, różowego i fioletowego. Mają proste, cylindryczne liście. To rośliny tropikalne, co oznacza, że potrzebują wysokich temperatur przez cały rok.

Fot. 8K/Pixabay

Muchołówka

Muchołówka najlepiej rośnie na słonecznym parapecie. Jeśli dotknie ją owad, eleganckie rzęski zamieniają się w groźne, zatrzaskujące się “zęby”. Mogą nawet emitować niewielki impuls elektryczny w momencie zamykania.

Przygotuj mieszankę piasku ogrodniczego z mchem torfowym w proporcji 1:1. Podobnie, jak w przypadku rosiczki, umieść ją na podstawkach. Pamiętaj, że gleba ma cały czas być mokra.

Wspomniana roślina ma liście w kształcie otwartej sakiewki na monety otoczone włoskami, które zaciskają się na ofierze. Wabi owady do środka słodko pachnącym nektarem. Następnie enzymy trawienne rozkładają i umożliwiają wchłonięcie tkanki zdobyczy. Pułapka otwiera się ponownie po zakończeniu tego procesu, mniej więcej po tygodniu. Karmiąc muchołówkę martwymi owadami, należy lekko połaskotać włoski wykałaczką. W ten sposób imitujemy poruszającego się owada.

Fot. che/CC BY-SA 2.5/Wikimedia Commons

Tłustosz

Ta wyjątkowa roślina to w zasadzie mięsożerny sukulent. Łapie małe owady na lepkie liście i ma wspaniałe kwiaty. Najlepiej rośnie na słonecznym parapecie. Istnieje około 55-77 gatunków tłustosza. Jeśli chcesz pozbyć się komarów lub muszek owocówek, zdecyduj się na wspomnianą roślinę. Nigdy nie pozwól jej stać w wodzie, ponieważ tłustosz jest podatny na gnicie. Ogranicz podlewanie zimą, ale trzymaj w cieple przez cały rok.

Fot. xulescu_g/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

Dzbanecznik ucięty

To jedna z największych roślin mięsożernych na świecie. Stawia pułapki, które mogą mieć ponad 30 cm wysokości. Udokumentowano, że dzbaneczniki ucięte łapią jaszczurki, a nawet małe szczury. Ma masywne, grube liście i dobrze toleruje różne warunki atmosferyczne. Mimo że rośnie wolno, zostaniesz nagrodzony dużymi dzbanami, które zrobią wrażenie na każdym, kto je zobaczy. Unikaj nadmiernego podlewania. Pamiętaj, że dzbanecznik najlepiej rośnie w wilgotnej, ale nie mokrej ziemi.

Fot. Stewart McPherson/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Pływacz

To rodzaj mięsożernej rośliny, która żyje na otwartej wodzie i łapie owady w pęcherze, przypominające gruszkę. Maleńkie czułki, podobne do włosów, dobrze wiedzą, kiedy owady, takie jak np. pchły, lądują na roślinie. Prowadzi to do nagłego nadmuchania spłaszczonego pęcherza, zassania wody, zjedzenia ofiary i zamknięcia za nią pułapki. 

Fot. Leonhard Lenz/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Fot. JarkkoManty/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*