Najnowsze badania przeprowadzone przez znanych paleoantropologów wykazały, że istnieje prawdopodobieństwo zdolności hibernacji u praludzi!
W hiszpańskiej jaskini Sima de los Huesos odnaleziono tysiące szczątków hominów, czyli praludzi, których istnienie datuje się na około 430 000 lat temu. Naukowcy Antonis Bartsiokas i Juan-Luis Arsuaga zbadali szczątki i na podstawie wyników wstępnie ocenili, że przodkowie człowieka mogli mieć zdolność zimowej hibernacji. Taki wniosek potwierdzają znalezione na kościach blizny pojawiające się w wyniku niewystraszającej ilości tłuszczu w śpiącym przez kilka miesięcy organizmie, brak witaminy D oraz sezonowe wstrzymanie wzrostu u nastolatków. Zdaniem badaczy praludzie żyjący w o kresie lodowcowym posiadali zdolność hibernacji na czas zimowych miesięcy.
Jak podkreślają sami naukowcy teoria o hibernacji jest wstępnym wnioskiem i wymaga dokładniejszego sprawdzenia. Jednak ta wykształcona u zwierząt umiejętność musi mieć swoje genetyczne i fizjologiczne podstawy również u innych ssaków. O historii ewolucji człowieka i jego obecności na Ziemi opowiada w opublikowanej w tym roku książce jeden z badaczy uczestniczących w badaniach, hiszpański paleoantropolog Juan-Luis Arsuaga.
Fot. Gerd Altmann/Pixabay