Zdrowie i medycyna

Gdzie dorosła osoba z niepełnosprawnością może szukać pomocy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Gdzie dorosła osoba z niepełnosprawnością może szukać pomocy?

elements.envato.com/LightFieldStudios

Artykuł sponsorowany

Dorosłe osoby z niepełnosprawnością mogą szukać pomocy zarówno w instytucjach państwowych, jak i organizacjach pozarządowych, ubiegając się o różne rodzaje i formy wsparcia. Jak to wygląda w praktyce i czy pomoc rządowa jest wystarczająca? Jaką rolę w tym wszystkim odgrywają fundacje dla niepełnosprawnych?

Wsparcie dla dorosłych osób z niepełnosprawnością – gdzie szukać pomocy?

Do organizacji i jednostek rządowych, które oferują szereg świadczeń i zasiłków dla dorosłych osób z niepełnosprawnością, należą ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) oraz MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej) / GOPS (Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej). Przy czym trzeba mieć na uwadze, że większość z tych świadczeń jest powiązana z kryterium dochodowym i przysługuje w ściśle określonych sytuacjach. Ponadto ich uzyskanie wymaga złożenia odpowiednich wniosków w danych instytucjach.

Oprócz powyższych instytucji państwowych działają w Polsce różnorodne  organizacje pozarządowe. Fundacja dla niepełnosprawnych dorosłych oferuje często pomoc wielowymiarową, obejmującą zarówno wsparcie finansowe, jak i opiekuńcze – w tym również doradcze i psychologiczne.

Jakie formy pomocy są dostępne dla dorosłych niepełnosprawnych?

ZUS oferuje różnego rodzaju świadczenia i zasiłki, takie jak: renta z tytułu niezdolności do pracy, 500 plus dla niepełnosprawnych czy renta socjalna. Natomiast w MOPS / GOPS można uzyskać jeszcze inne rodzaje pomocy, takie jak np. zasiłek lub świadczenie pielęgnacyjne. Oprócz szeregu świadczeń i zasiłków z ZUS-u czy MOPS-u, osoby niepełnosprawne mogą uzyskać dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, środków ortopedycznych oraz innych urządzeń ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Tego typu wsparcie z poziomu publicznego oferuje NFZ oraz PFRON. 

Kolejną państwową formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnością są domy pomocy społecznej (DPS), które oferują profesjonalne wsparcie w kwestii opieki nad osobami niepełnosprawnymi, wymagającymi opieki całodobowej. Przy czym tutaj też istnieje kryterium dochodowe i bardzo często taka pomoc jest odpłatna. Świadczenia, zasiłki, dofinansowanie czy refundacje to pomoc dostępna z poziomu rządowego. Jak wygląda pomoc dla niepełnosprawnych dorosłych oferowana przez różnego rodzaju fundacje?

elements.envato.com/Unai82

Fundacja dla niepełnosprawnych dorosłych – jak wygląda pomoc?

Na pierwszy rzut oka istnieje wiele form pomocy dla osób niepełnosprawnych, w rzeczywistości jednak jej wymiar wydaje się, że nie jest wystarczający. Wysokich kosztów leczenia czy rehabilitacji, nie wspominając już o kosztach codziennego życia , po prostu nie da się w całości pokryć z zasiłków i świadczeń rządowych. Z tego też powodu rola fundacji dla niepełnosprawnych dorosłych jest tak istotna. 

Tego typu organizacje, jak na przykład  Fundacja Sedeka, umożliwiają nie tylko zorganizowanie zbiórki na leki, sprzęt medyczny, rehabilitacje czy operacje, ale również oferują wielowymiarowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych oraz ich najbliższych. Dzięki pomocy fundacji  poprawia się nie tylko ich sytuacja finansowa, ale także życiowa, co jest również efektem walki z wykluczeniem takich osób z życia społecznego.

fot 1  / elements.envato.com / LightFieldStudios 

Fot 2 / elements.envato.com / Unai82

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*