Artykuł gościnny
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Od 1 grudnia 2018 r. lekarze lub asystenci medyczni wystawiają zwolnienia lekarskie tylko elektroniczne. Tzw. e-zwolnienie to duże udogodnienie dla pracownika i pracodawcy. Sprawdź, jakie są główne zalety tego rozwiązania.
Od kiedy telemedycyna jest szerzej wykorzystywana w polskiej służbie zdrowia, możliwe stało się uzyskanie zwolnienia lekarskiego w ramach zdalnej porady lekarskiej. Pacjent może ubiegać się o nie bez wychodzenia z domu, korzystając z konsultacji telefonicznej lub online. To duża wygoda, zwłaszcza w przypadku osób, które korzystają ze zwolnienia w celu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny.
E zwolnienie jest automatycznie przekazane do miejsca pracy lub w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej do ZUS. W ten sposób nie ma konieczności samodzielnego dostarczania dokumentów. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracodawca nie posiada konta na PUE, czyli na Platformie Usług Elektronicznych. Wówczas zwolnienie należy dostarczyć do zakładu pracy w ciągu 7 dni. Każdy pracownik udający się na zwolnienie lekarskie zobowiązany jest do powiadomienia pracodawcy o swojej nieobecności najpóźniej na drugi dzień.
Aby wypełnić formularz zwolnienia lekarskiego online, lekarz potrzebuje znacznie mniej czasu w porównaniu z tradycyjną jego wersją. Wystarczy, że pacjent poda swój numer PESEL. Pozostałe dane, jakie powinny znaleźć się na e-zwolnieniu, są automatycznie generowane z systemu Ministerstwa Zdrowia. Podkreślić trzeba, że w ten sposób nie tylko surowo przestrzegane są przepisy związane z RODO, ale i strona, z której korzysta lekarz, jest szyfrowana, co stanowi dodatkową formę ich ochrony.
Aby skorzystać z e-zwolnienia, nie ma potrzeby zakładania Internetowego Konta Pacjenta (IKP), ale warto je posiadać. Po zalogowaniu się do niego w ciągu 1–2 dni od wystawiania dokumentu jest ono widoczne dla pacjenta i w każdej chwili można je przejrzeć, a nawet wydrukować. Wystarczy wejść w zakładkę „Historia leczenia”, a później w kafelek „Zwolnienia”. Pacjent może przejrzeć całą swoją historię medyczną – wystawione zwolnienia, skierowania, recepty itd.
Niewątpliwą zaletą zwolnienia elektronicznego jest oszczędność czasu i pieniędzy. Aby je uzyskać, pacjent nie musi iść na wizytę do placówki medycznej. To bezpośrednio wiąże się z ograniczeniem kosztów przeznaczonych na dojazd do lekarza, a później jeszcze do zakładu pracy w celu przedłożenia zwolnienia. Elektroniczna forma jest również z korzyścią dla środowiska – jeśli pacjent nie poprosi o wydruk zwolnienia, to nie jest ono drukowane, co ogranicza zużycie papieru.
E-zwolnienie uprawnia pracownika do otrzymania zasiłku chorobowego za okres jego absencji w pracy lub do zasiłku opiekuńczego w przypadku sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Wszystkie wnioski składane przez pracownika lub przez płatnika składek oraz lekarza, niezbędne do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku przez ZUS, można złożyć elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych.
Fot.: materiał prasowy partnera.
Tekst: materiał partnera.