NaturaPogoda

Drony, które wywołują opady deszczu w Dubaju

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Drony, które wywołują opady deszczu w Dubaju

Susze i wysokie temperatury to problemy, z którymi Zjednoczone Emiraty Arabskie mierzą się niemal cały rok. Naukowcy wymyślili skuteczny sposób na zmniejszenie ich działania. 

Zmiany klimatyczne pogarszające sytuację w ZEA

Pogoda panująca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nigdy nie należała do łatwych. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi tam około 40 stopni Celsjusza. Krajowy Instytut Meteorologii podał, że równie trudna jest sytuacja z opadami deszczu, którego uśredniona wartość w ciągu roku nie przekracza 10 centymetrów.

Susza to jeden ze stałych elementów pogody, z którym mierzą się na co dzień mieszkańcy całego kraju. Z tego powodu aż 80% żywności w kraju pochodzi z importu. Sytuację pogarszają także zmiany klimatyczne. Na ich skutek temperatura w niektórych regionach sięga nawet 50 stopni Celsjusza.

Narodowe Centrum Meteorologii w Dubaju podjęło próbę zmiany aktualnego stanu rzeczy i zainwestowało w specjalne drony. Zadaniem nowoczesnego wyposażenia jest zwiększenie rocznych opadów atmosferycznych. Specjalistyczne maszyny są wykorzystywane w Dubaju już od kilku lat, a ich efekty przerosły oczekiwania samych badaczy.

Deszczowe drony 

Projekt specjalnych dronów wykorzystujących technologię zasiewania chmur to jeden z dziewięciu programów, które mają zwiększyć poziom opadów na terenie całego kraju. Nowoczesne maszyny powstały przy współpracy z brytyjskim uniwersytetem w Reading. Szacuje się, że rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich przeznaczył na badania w ramach dziewięciu projektów, testów oraz budowy wyposażenia około 15 milionów dolarów.

Deszczowe drony są wysyłane w chmury i za pomocą wiązek laserów generują napięcie elektryczne, powodują ich wyładowanie, a co za tym idzie – opady deszczu. Technika została wykorzystana od początku ubiegłego roku ponad 126 razy i okazała się być bardzo skuteczna. Efekty były zadziwiające dla samych badaczy, gdyż po kilku testach doszło do silnych opadów deszczu, a tym samym lokalnych podtopień.

Naukowcy przekonują, że skuteczne korzystanie z nowoczesnej technologii może pomóc w walce z suszą i na stałe poprawić sytuację klimatyczną w całych Emiratach Arabskich. 

Efektywna polityka wodna kraju 

Drony to tylko jeden z kilku programów, które mają poprawić klimat w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Abdulla al-Mandoos, dyrektor wykonawczy Narodowego Centrum Sejsmologii i Meteorologii, podkreśla w swoich wypowiedziach, że kraj chce wykorzystać każdą kroplę wody, budując nowoczesną infrastrukturę wodną.

Deszcz spadający z naelektryzowanych chmur ma być zbierany przez nowoczesne zbiorniki wodonośne, które pomogą rozprowadzić wodę po szerokim terenie. Władze pracują także nad wyposażeniem, które pomaga zatrzymywać wodę w glebie i zmniejszyć jej poziom odparowywania. Dodatkowo na terenie całego kraju wybudowano ponad 130 tam wodnych i rowów o łącznej pojemności 120 milionów metrów sześciennych.

Zdj. główne: Ian Usher/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*