NaturaŚwiat zwierząt

Delfiny – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Delfiny – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Wodne ssaki, które pojawiły się w niejednym filmie familijnym i przez to uważane są za szczególnie przyjacielskie. Jaką naturę faktycznie mają delfiny? Czy można się nimi zachwycić i co właściwie powinniśmy o nich wiedzieć? Oto garść informacji o tych intrygujących zwierzętach.

Delfin – krótka charakterystyka

Delfiny są wodnymi ssakami z rzędu waleni. Wyróżniamy 46 gatunków tych pięknych zwierząt. Niektóre dość mocno różnią się między sobą. Co ciekawe, także orka oceaniczna jest w gruncie rzeczy rodzajem delfina. Do popularnych gatunków tych stworzeń należą m.in.:

  • delfiny zwyczajne – samce osiągają długość 210 cm przy 83 kg wagi, samice są krótsze, mają ok. 190 cm;
  • delfiny długopyskie – osiągają od 190 do 250 cm długości przy wadze powyżej 80 kg; ciekawostką jest to, że ten rodzaj delfina ma aż 240 zębów. Jest to największa ich liczba u waleni. Delfiny nie używają jednak swoich zębów do żucia jedzenia, bo nie mogą wykonywać takich ruchów, ale do chwytania pokarmu w wodzie;
  • butlonosy zwyczajne – długie na 230 do 380 cm i ważący od 260 do 500 kg.

Ciało delfina ma opływowy kształt, który porównuje się do torpedy przemykającej przez wodę. Charakterystyczna dla niego jest trójkątna płetwa na jego grzbiecie zagięta ku tyłowi. Jego pysk przywodzi na myśl dziób – jest długi i wąski. Ubarwienie jest zróżnicowane. Jego skóra ma bardzo nietypowe zdolności: może się odkształcać tak, żeby delfin był zdolny do osiągania większych prędkości.

Gdzie żyją delfiny?

Niestety w Bałtyku te zwierzęta widywane są niezwykle rzadko. Delfiny zwyczajne pospolicie występują jednak w większości mórz i oceanów strefy ciepłej i umiarkowanej. Charakteryzują się stadnym trybem życia – ich gromady mogą liczyć do tysiąca osobników. Niekiedy łączą się z innymi gatunkami podczas żerowania. Delfin jest nie tylko znakomitym, ale też bardzo szybkim pływakiem – potrafi osiągać prędkości powyżej 40 km/h i bardzo zwinnie wyskakiwać ponad powierzchnię wody. Wypływanie jest dla nich konieczne po to, żeby móc złapać odpowiednią ilość powietrza. Stadne życie ułatwia im świetnie rozwinięty słuch i bogata gama sygnałów, które służą porozumiewaniu się między sobą. Naukowcy wciąż pracują nad tym, żeby zrozumieć podstawowe sygnały wydawane przez delfiny. Ich gama jest jednak na tyle bogata, że dotychczas te wysiłki nie przynoszą dostatecznych efektów. Delfiny używają też echolokacji, aby orientować się w przestrzeni. 

fot. Christel Sagniez/Pixabay

Co jedzą delfiny?

Pożywienie tych ssaków to inne organizmy żyjące w wodzie – niepozornie i sympatycznie prezentujące się delfiny są bowiem doskonale radzącymi sobie z polowaniem drapieżnikami. Ich dieta to przede wszystkim mniejsze ryby, ale też kałamarnice i krewetki. 

Ile trwa ciąża u delfina zwyczajnego?

W przypadku delfinów zwyczajnych ciąża trwa nawet dłużej niż u człowieka, bo aż 10 miesięcy. Najczęściej dochodzi do niej co dwa lub trzy lata. Samica wydaje na świat jedno młode, które ma do ok. 60 cm długości. Nim stanie się samodzielne, pozostaje przy matce. Trwa to nawet 19 miesięcy, ale i tak jest ledwie chwilą w dość długim życiu delfina, które może trwać ponad 20 lat. Zdarzały się jednak osobniki żyjące w niewoli o wiele dłużej. W przypadku innych gatunków delfinów czas ciąży nie jest jednolity. 

Dlaczego delfiny wydają się nam tak ciekawe?

Przede wszystkim te zwierzęta lubią zabawę, co można nierzadko obserwować. Wchodzą również czasami w interakcje z pływającymi ludźmi. Stoją przy tym na bardzo wysokim poziomie ewolucji – ich inteligencję porównuje się do tej, którą posiadają małpy człekokształtne. Być może dlatego stały się bohaterami kina familijnego i wielu popularnych bajek dla najmłodszych. Niestety te piękne zwierzęta cierpią w wyniku zanieczyszczenia wód, zastawiania przez człowieka sieci i polowań.

fot. Obraz Claudia Beer/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*