Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Uprawa roślin bez gleby? To możliwe dzięki uprawom hydroponicznym! Dowiedz się, czym jest hydroponika, na czym polega, dla kogo ta metoda uprawy roślin jest opłacalna, a także dlaczego jest istotna dla przyszłości naszej planety.
Uprawy hydroponiczne różnią się od tradycyjnego rolnictwa tym, że rośliny nie są zasadzane lub wysiewane do gleby. Roślina do wzrastania nie potrzebuje bowiem ziemi, ale wody, dwutlenku węgla i światła słonecznego. Wzrastanie dodatkowo wspomagają różnego rodzaju minerały. Systemy hydroponiczne zastępują glebę specjalnym podłożem do upraw lub napowietrzonym roztworem wodnym. Jako podłoże mogą służyć m.in. wełna mineralna, keramzyt, perlit, wermikulit czy włókno kokosowe.
Cała uprawa odbywa się w zaaranżowanych przestrzeniach, w których inteligentne systemu sterowania uprawą zapewniają optymalne i w pełni kontrolowane warunki atmosferyczne.
Hydroponika niesie ze sobą wiele zalet, dzięki czemu staje się coraz popularniejsza przede wszystkim w rolnictwie komercyjnym, ale też w zastosowaniu na użytek własny. Jakie zalety wynikają z przejścia na uprawy hydroponiczne?
Rozpoczęcie uprawy hydroponicznej wiąże się z poczynieniem inwestycji w niezbędną infrastrukturę, na którą składają się m.in. wózki uprawowe, stacje wysiewowe, zamknięty obieg wody system dozowania pożywki czy niezbędna do utrzymania optymalnych warunków atmosferycznych automatyka uprawowa.
W związku z tym hydroponika jest rozwiązaniem optymalnym przede wszystkim dla rolników, którzy produkują duże ilości żywności w ciągu roku. Przejście na uprawy hydroponiczne powinno być dobrze przemyślane przede wszystkim pod kątem biznesowym.
Ludzkość może niebawem stanąć w obliczu kryzysy żywnościowego, który mogą wywołać takie czynniki, jak katastrofa klimatyczna, malejące zasoby wody pitnej czy stale rosnąca ludzka populacja. Tradycyjne rolnictwo niestety nie będzie w stanie udźwignąć potrzeb żywieniowych światowej populacji ludzi. W związku z tym konieczne jest szukanie rozwiązań, które zapewnią dostateczną ilość żywności, minimalizując jednocześnie wpływ na środowisko naturalne.
Jedną z cegiełek, które pomogą to osiągnąć, są właśnie uprawy hydroponiczne, które gwarantują wysoką wydajność upraw, jednocześnie mając znikomy wpływ na środowisko.
Fot.: materiał prasowy Klienta.