HistoriaŚwiat

Czarnobyl – najważniejsze fakty na temat katastrofy

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czarnobyl – najważniejsze fakty na temat katastrofy

Czarnobyl był wyjątkowo tragiczną katastrofą, której skutki można odczuć po dziś dzień. To zapisany w historii najgorszy wypadek jądrowy na świecie, spowodowany przez błąd człowieka. Sprawdź najbardziej zaskakujące fakty o tej katastrofie.

Najważniejsze fakty o katastrofie w Czarnobylu

  • Katastrofa w Czarnobylu była nazywana największą klęską żywiołową na świecie od czasów Hiroshimy. 26 kwietnia 1986 roku nastąpiła eksplozja i pożar elektrowni w Czarnobylu. Tragedia ta spowodowana była naruszeniem przepisów bezpieczeństwa – operatorzy wyłączyli ważne systemy kontroli w ukraińskim reaktorze numer cztery, przez co stworzyli niestabilne i niebezpieczne warunki. To błąd ludzki doprowadził do niekontrolowanego wybuchu, a później zapalenia się reaktora atomowego.
  • Skutki wybuchu w Czarnobylu były opłakane – deszcz nuklearny spadł aż na zachód od Irlandii. Również po tej katastrofie odnotowano znacznie więcej przypadków raka tarczycy. U kobiet w ciąży wzrastało również ryzyko, że chmura po wybuchu w reaktorze wpłynie na ich nienarodzone dzieci. Po tej katastrofie urodziło się wiele dzieci, które miały problemy ze zmianami w układzie sercowo-naczyniowym oraz inne schorzenia. Ucierpiały także zwierzęta, które były w pobliżu reaktora atomowego. Naukowcy stwierdzili, że ptaki w okolicach Czarnobyla mają znacznie mniejszy mózg, niż te mieszkające na terenach nienapromieniowanych.
  • Wybuch w Czarnobylu miał długotrwały wpływ na zdrowie i życie mieszkańców. Mimo że od katastrofy minęło wiele lat, te tereny nadal są opustoszałe. Sąsiadujący z Czarnobylem Prypeć jest do dziś nazywany „miastem widmo”. Mieszkańcy nigdy nie wrócili do swoich dawnych domów, z których ewakuowano ich jeszcze w dniu katastrofy. Mimo że w sześć miesięcy po eksplozji nad reaktorem zbudowano „sarkofag”, to teren nie jest bezpieczny i tamtejsi mieszkańcy nadal nie mogą powrócić. „Sarkofag” miał za zadanie objąć uszkodzony reaktor, a także chronić środowisko naturalne przed negatywnym dla nas promieniowaniem.
  • Ciekawym faktem jest, że to Białoruś, a nie Ukraina, miała największe zanieczyszczenie po wybuchu reaktora w Czarnobylu. Na ten kraj spadło aż 70% zanieczyszczeń.
  • Na pierwszej linii frontu po wybuchu reaktora w Czarnobylu byli strażacy, którzy gasili wciąż tlący się reaktor. Niestety nie zostali poinformowani o zagrożeniach płynących z zanieczyszczenia powietrza. W większości zostali silnie napromieniowani i umarli w kilka dni po wybuchu.
  • Wiele osób czuje się już nieco bezpieczniej, ponieważ reaktor w Czarnobylu wybuchł ponad 30 lat temu. Naukowcy jednak twierdzą, że zanim reaktor ten zostanie całkowicie zlikwidowany, może minąć nawet 100 lat. Częściowo przed promieniowaniem chroni mieszkańców „sarkofag” zbudowany zaraz nad reaktorem. Wielu przeciwników energii atomowej wskazuje właśnie przykład tragedii w Czarnobylu jako argument za tym, by nie inwestować w reaktory atomowe i ich nie używać do produkcji energii. 
  • By reaktor w Czarnobylu był lepiej osłaniany, od 2016 roku znajduje się wewnątrz stalowej konstrukcji. Cały czas emisja zanieczyszczeń z reaktora jest monitorowana, a oczyszczanie będzie trwało co najmniej do 2065 roku.
  • Mimo że ludność z okolic Czarnobyla nie wraca na dawne tereny, w tych rejonach na nowo rozkwitło życie. Po katastrofie stale przybywa zwierząt, w tym ptaków. Obecnie w Czarnobylu można rozpoznać nawet 60 różnych ssaków.
The Infographics Show – What Caused the Catastrophic Nuclear Accident in Chernobyl?

Wycieczki do Czarnobyla

Mimo ogromnego skażenia istnieje wiele osób, które bardzo chętnie zwiedzą Czarnobyl. Miasto widmo jest celem poszukiwaczy wrażeń. Firmy wycieczkowe również zarabiają na wyjazdach dla turystów, którzy chcą zbadać niezwykłą faunę i florę okolicy Czarnobyla. Brak ludności w tamtym rejonie sprawił, że natura zaczęła kwitnąć na niespotykaną dotąd skalę. Szybko powróciły dziki, jelenie oraz łosie.

Fot. Денис Резник/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*