Myśląc o pandach, zwykle wyobrażamy sobie słodkie, niezdarne, czarno-białe misie. Są zabawne i nic dziwnego, że wszyscy je uwielbiamy. Ale co tak naprawdę wiemy o pandach? Poniżej przygotowaliśmy zbiór ciekawostek, dzięki którym dowiesz się więcej o tych zwierzętach.
Panda wielka uważana jest za najcenniejszy gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ze względu na szczególne upodobania dotyczące pokarmów nazywana jest też niedźwiedziem bambusowym. Badacze początkowo przypisali te zwierzęta do rodziny jenotów, a dopiero pod koniec XX wieku ostatecznie do rodziny niedźwiedzi. Pandy są uważane za klejnot Chin i są chronione przez państwo. W tym artykule przedstawiamy ciekawe fakty związane z pandą wielką.
1. Pierwszy raz pandę wielką schwytano dopiero w 1916 r. Szybko jednak zmarła w niewoli. Zaledwie 20 lat później jednej Amerykance udało się kupić niedźwiadka tego gatunku i przywieźć go do Ameryki.
2. Panda wielka to jedno z najrzadszych zwierząt na świecie. Mieszka tylko na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej. Jej głównym siedliskiem jest prowincja Syczuan. Zoologowie sugerują, że dzikie pandy mogą nadal występować w prowincji Gansu i niektórych rejonach gór tybetańskich.
3. Pierwsza panda, która pojawiła się w zagranicznym zoo, nazywała się Su-ling. Mieszkała w kilku ogrodach zoologicznych w Stanach Zjednoczonych. Dopiero po dość długim czasie, po wielu poszukiwaniach, do Ameryki przywieziono jeszcze dwa osobniki, a nieco później zwierzęta te pojawiły się także w Londynie.
4. W 1963 roku w zoo urodziła się pierwsza na świecie panda. Niedźwiadek przyszedł na świat w Pekinie, a jego mamą była samica o imieniu Li-Li. Waga młodej pandy wynosiła 142 gramy. Niedźwiadek otrzymał przydomek Min-Min. Rok później Li-Li miała kolejne młode, a naukowcom udało się ustalić, że okres ciąży i połogu pand wynosi około stu czterdziestu dni.
5. Szczyt aktywności pand przypada na wieczór i noc. Zwierzęta te są także wyjątkowo czyste i ciche. Czasem pandy wydają dźwięki przypominające beczenie. Nie znoszą deszczu i próbują się przed nim ukryć.
6. Niedźwiedzie bambusowe są niezwykle ostrożnymi zwierzętami i starają się unikać ludzi. Mimo to mnisi buddyjscy mieszkający na wyżynach potrafią udomowić młode osobniki. Pandy przychodzą czasem do klasztorów w poszukiwaniu pożywienia.
7. Pandy uwielbiają turlać się ze stromych wzgórz. Ten zwyczaj wykształciły, uciekając przed drapieżnikami. Poza tym są zaskakująco szybkie. Ich głównymi naturalnymi wrogami są lamparty.
8. W warunkach naturalnych głównym pożywieniem pand są młode pędy bambusa i świeże liście. Ponadto pandy uwielbiają jeść owady, ryby i małe gryzonie.
9. Najbliższym krewnym niedźwiedzia bambusowego jest niedźwiedź okularowy, który żyje na zachodnim zboczu Andów na kontynencie południowoamerykańskim.
11. Kod genetyczny pandy i człowieka jest w 68% identyczny, a psa i pandy w 80%.
12. W sezonie letnim w poszukiwaniu chłodu pandy wchodzą na wyższe tereny położone cztery kilometry nad poziomem morza. Zimą z kolei starają się trzymać na poziomie 800 m.
13. Dorosłe niedźwiedzie mierzą do półtora metra długości i ważą 150 kilogramów.
14. Panda spędza około 12 godzin dziennie na jedzeniu, spożywając pokarm o wadze 15% własnej masy.
15. Organizm pandy przyswaja jedynie do 20% wchłoniętego pożywienia.
16. Panda wielka, w przeciwieństwie do innych niedźwiedzi, nie przechodzi w stan hibernacji.
17. Pandy często rodzą dwójkę niedźwiadków, ale karmią tylko jednego. Drugie młode zwykle umiera.
18. Po urodzeniu młode spędza około trzech lat z matką.
19. Całkowita liczba pand w ich naturalnym środowisku wynosi około 1600 osobników.
20. W Chinach od 1962 r. panuje zakaz polowania na pandy. Za naruszenie tego zakazu grozi kara śmierci.
21. Panda wielka jest uważana za skarb narodowy ChRL.
22. Rząd chiński dzierżawi pandy zamorskim ogrodom zoologicznym za miliony dolarów rocznie. Jednocześnie wszystkie urodzone młode pandy są uważane za własność Chińskiej Republiki Ludowej.
23. Pandy potrafią wspinać się na drzewa i pływać.
24. Gigantyczne pandy nie mogą stać tak, jak Po w bajce “Kung Fu Panda”, ale sprawnie wspinają się na drzewa już w wieku siedmiu miesięcy. Ponadto panda wielka należy do rodziny niedźwiedzi. I podobnie jak inne niedźwiedzie świetnie pływa.
Fot. Cimberley/Pixabay