Inne

Bezpieczne wakacje – o czym należy pamiętać?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Bezpieczne wakacje – o czym należy pamiętać?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wakacje to doskonała okazja, by odpocząć, odstresować się oraz wyjechać w nowe lub znane już miejsca. Niezależnie jednak od tego, co masz zamiar robić podczas urlopu, bezpieczeństwo to podstawa. W końcu nawet w trakcie odpoczynku mogą zdarzyć się nieprzewidziane, problematyczne wydarzenia. Co zrobić, by wakacje były nie tylko udane, ale też bezpieczne?

Wakacje nad morzem – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Wyjeżdżając na wakacje nad morze, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim latem nad wodą bywa naprawdę gorąco – szczególnie jeśli wybierzesz się do ciepłych krajów. Wysoka temperatura może być niebezpieczna dla niemowląt, seniorów oraz osób, które mają problemy z wydolnością lub chorobami serca. Dlatego też warto wcześniej sprawdzić warunki pogodowe miejsca, do którego podróżujesz.

Bezpieczne wakacje nad wodą wymagają również stosowania się do kilku zasad. Pamiętaj, by:

 • nie pływać w miejscach zabronionych oraz w stanie nietrzeźwym,
 • zawsze pilnować swoich dzieci,
 • nie skakać na główkę w miejscach, których nie znasz,
 • korzystać z kremów z wysokim filtrem SPF,
 • nie wypływać daleko w morze na materacu lub innych dmuchanych akcesoriach.

O czym pamiętać przed wyjazdem w góry?

Wakacje w górach to szansa, by pooddychać świeżym powietrzem, podziwiać zapierające dech w piersiach widoki oraz aktywnie spędzić czas. Niezależnie od tego, czy są to wysokie góry, czy niskie – dobrym pomysłem będzie sprawdzenie ciekawych miejsc, do których możesz się wybrać. Jeśli Twoim celem są Góry Świętokrzyskie, zajrzyj tutaj: https://ckinfo.pl/najwieksze-atrakcje-kielc-i-okolic-czyli-6-powodow-dla-ktorych-warto-spedzic-urlop-w-swietokrzyskiem/

Kiedy masz już zaplanowane atrakcje, które zwiedzisz, zadbaj też o odpowiednie przygotowanie. Co zrobić, by wycieczka w góry była bezpieczna?

 • Wybieraj szlaki dopasowane do Twoich możliwości fizycznych.
 • Nie wędruj samotnie – warto wziąć ze sobą chociaż jedną osobę.
 • Zabierz ze sobą ciepłą odzież i załóż wygodne buty trekkingowe.
 • Do plecaka schowaj latarkę, mapę, powerbank i naładowany telefon.
 • Pamiętaj o czapce lub chustce oraz okularach przeciwsłonecznych.
 • Przed wybraniem się w góry sprawdź prognozę pogody.
 • Zapisz sobie numery alarmowe!

Wypoczynek w innym kraju – co warto wiedzieć?

W te wakacje wybierasz się do ciepłych krajów lub egzotycznych miejsc? Pamiętaj, by przed wyjazdem sprawdzić, jakie miejscowe obyczaje obowiązują na danym obszarze. Przykładowo, w krajach arabskich są różne zasady dotyczące ubioru – przede wszystkim należy unikać zbyt wyzywających ubrań. Co więcej, np. w Dubaju zakazane jest publiczne okazywanie sobie uczuć. Za niektóre wykroczenia można nawet trafić do więzienia.

Jeśli chcesz spędzić bezpieczne wakacje za granicą, dobrym pomysłem jest skorzystanie z ofert polskich biur podróży lub lokalnych firm, które są polecane przez innych podróżnych. Nie korzystaj z żadnych wycieczek oferowanych przez przypadkowe osoby. 

Do tego konieczny będzie zakup polisy turystycznej, która zapewnia szeroki zakres ochrony oraz wysoką sumę ubezpieczenia. W końcu nigdy nie wiesz, kiedy może przydarzyć Ci się wypadek, a w wielu krajach specjalistyczne usługi mogą być dość drogie. Z kolei, jeśli planujesz wakacje w Europie, złóż wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Wybierasz się w podróż samochodem? O tym pamiętaj

Wiele osób na wakacje wybiera inny środek komunikacji niż pociąg czy autobus, czyli własne auto. Wiąże się to z większym komfortem podróży, jak i możliwością wybrania się w miejsca, gdzie nie dociera komunikacja. Ma to oczywiście swoje plusy, jednak zanim wybierzesz się na wyjazd samochodem, pamiętaj, by dobrze sprawdzić jego stan techniczny – poziom płynów, sprawność hamulców oraz światła.

Warto też pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu, które zapewni ochronę przed nieprzewidzianymi wydarzeniami. OC to obowiązek, jednak dobrym pomysłem jest także zakup polisy NNW lub AC. Pomoc ubezpieczyciela, gdy ucierpi Twój samochód, zapewni Ci również minicasco. Przeczytaj tutaj więcej na temat tej polisy. 

Oczywiście nie można też zapominać o zasadach bezpiecznej jazdy! Choć nie masz wpływu na zachowania innych uczestników ruchu, to możesz ograniczyć ryzyko, jeśli stosujesz się do przepisów drogowych.

Co jeszcze warto mieć na uwadze, aby wakacje były bezpieczne?

Podczas wakacji zawsze pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Zabieraj ze sobą na wycieczki w góry lub na plażę butelkę wody. Pijąc regularnie, unikniesz odwodnienia. Na terenach zielonych, np. w lesie, warto też zadbać o ochronę przed kleszczami i owadami. Stosuj środki odstraszające oraz po każdej wycieczce dokładnie sprawdź, czy przypadkiem na Twoim ciele nie znajduje się jakiś insekt.

Innym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę, są bezpieczne finanse. Niezależnie od tego, gdzie się wybierasz, przygotuj się na różne sytuacje finansowe. Wymaga to dobrego planowania, świadomości oraz ostrożności. Nie polegaj tylko na jednym rodzaju płatności – zabierz ze sobą zawsze trochę gotówki. Upewnij się, że karta, którą posiadasz, jest akceptowana w miejscu, do którego się wybierasz.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*