Zdrowie i medycyna

ADHD u dorosłych

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
ADHD u dorosłych

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

ADHD fachowo nazywane zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Jest to zaburzenie, które może powodować wiele problemów w codziennym życiu. Osoby z ADHD mogą mieć m.in. kłopoty z nauką oraz trudności w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi.

Jest to stan kliniczny, który najczęściej diagnozowany jest u dzieci, jednak dotykać ono może również dorosłych.

Występowanie tego schorzenia psychicznego u dorosłych jest stosunkowo świeżym faktem, który warto poznać głębiej, aby móc zrozumieć wiele kwestii. W jaki sposób ADHD objawia się u dorosłych? Jak wygląda leczenie? Zapraszamy do lektury!

Dorośli, a ADHD

Jeszcze do nie tak dawna uważano, że ADHD nie występuje u dorosłych. Podczas diagnozowania dzieci, lekarze podkreślali, że wraz z wiekiem, schorzenie samoczynnie zniknie. Jednak badania nad tym zaburzeniem, sugerują coś zupełnie odmiennego. 

Specjaliści szacują, że ok. 2-5% populacji dorosłej może cierpieć na ADHD. Przypuszcza się również, że na każde troje dzieci zmagające się z ADHD, dwoje z nich będzie zmagać się z nim również w okresie dojrzewania i dorosłości.

Dorośli z niezdiagnozowanym jeszcze ADHD bardzo często postrzegane są, jako osoby agresywne, niezorganizowane, leniwe i niesystematyczne. Bardzo często nie dostrzega się tego, jako problemu, który może wynikać z konkretnych zaburzeń psychicznych.

ADHD u dorosłych, jest to w dalszym ciągu dość kontrowersyjny temat, a choroba jest bardzo rzadko rozpoznawana. 

Objawy

Dorośli bardzo często lekceważą objawy, które mogą wskazywać ADHD i są zazwyczaj tłumaczone, jako niestosowne zachowanie. Schorzenie posiada jednak bardzo konkretne objawy, które mogą wpłynąć na jakość życia.

Zespół objawów, który może potwierdzić, że mamy do czynienia właśnie z ADHD to:

  • brak uwagi,
  • impulsywność
  • nadaktywność.

Dorośli, którzy borykają się z ADHD, mogą podejmować pochopne i nieprzemyślane decyzje, które mogą być związane z impulsywnym wydawaniem pieniędzy. Dodatkowo są to zazwyczaj osoby niecierpliwe, które cały czas poszukują nowych doznań i aktywności.

Charakterystyczną cechą osób z ADHD jest spóźnialstwo, a także agresja, która objawia się w częstymi wybuchami złości. Bardzo trudno nawiązać i podtrzymywać znajomości, ponieważ pojawiają się u nich problemy komunikacyjne, trudność w utrzymaniu kontaktu wzrokowego, a także brak cierpliwości w wysłuchaniu rozmówcy.

Dorośli ze schorzeniem ADHD są również  skłonniejsze do wielu ekstremalnych zachowań, np. sportów ekstremalnych lub bardziej ryzykownego i rozwiązłego życia seksualnego. Dodatkowo mogą pojawić się problemy ze snem, które w konsekwencji zaburzają rytm dobowy.

Warto dodać, że osoby dorosłe z ADHD mogą częściej cierpieć z powodu innych zaburzeń (lęki, zaburzenia afektywne) oraz wpadać w uzależnienia, np. od alkoholu, używek lub hazardu.

Leczenie

Proces leczenie jest dość trudny, ale istnieje możliwość osiągnięcia zadowalających efektów. Konieczne jest, aby było ono kompleksowe i wielowymiarowe, ponieważ tylko wtedy jest szansa na poprawę jakości życia.

Tak jak w przypadku większości schorzeń psychicznych, przy ADHD także stosowana jest psychoterapia i psychoedukacja, które połączone mogą być z farmakoterapią, która stosowana jest jako metoda pomocnicza.

Jeśli zauważyłeś u siebie objawy, które pojawiły się w tym tekście, warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą, który sprawdzi, czy jest to związane z ADHD.

Obecnie internet daje wiele możliwości, również w tym zakresie. Jeśli jest to dla ciebie wstydliwy temat i nie chcesz udać się do gabinetu na konsultację, możesz wybrać psychoterapię online!

Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które najlepiej czują się w swoim domu i mają problem z udaniem się osobiście do gabinetu. 

Fot.: cottonbro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*