Polska flora obfituje w liczne rośliny i zioła o właściwościach leczniczych. Ich wykorzystywanie w codziennym życiu, medycynie naturalnej oraz ziołolecznictwie można znacznie poprawić odporność organizmu i wpłynąć na lepsze samopoczucie.
Znajdująca się na niemal każdej łące czy trawniku ogrodowym roślina jest często wykorzystywana w medycynie naturalnej. Przetwarzać można zarówno jej kwiaty, liście, jak i łodygę. Mniszek lekarski bogaty jest w kwas foliowy, sole mineralne, witaminy, flawonoidy czy olejki eteryczne. Roślina ma silne działanie moczopędne, przeciwcukrzycowe, oczyszczające ze szkodliwych substancji, a także rozkurczowe. Mniszek stosowany jest w terapiach u pacjentów zmagających się z kamieniami żółciowymi, chorobami urologicznymi czy cukrzycą. Napar z kwiatów mniszka lekarskiego to także świetny sposób na regulację cyklu miesiączkowego oraz prawidłową pracę jajników.
Gęste kępy drobnych żółtych kwiatów często można znaleźć na łąkach i polach. Specjaliści szczególnie polecają napary z kwiatów dziurawca, które świetnie sprawdzają się przy schorzeniach dróg moczowych oraz problemach żołądkowych czy kłopotach z pracą wątroby.
Na pozytywne działanie pospolitej rośliny powinny zwrócić uwagę osoby zmagające się z kamicą żółciową, stanami zapalnymi błony żołądka, dną moczanową czy problemami z oddawaniem moczu. Dziurawiec ma także silne działanie przeciwzapalne i łagodzące, dlatego dobrze sprawdza się w przypadku niegojących się ran, uszkodzeń naskórka czy oparzeń i odmrożeń. Eksperci polecają również napar z dziurawca podczas leczenia zapalenia gardła lub dziąseł.
Ta popularna roślina to podstawa niemal każdej apteczki w większości domów. Jego działanie rozluźniające mięśnie gładkie, a także antybakteryjne, przeciwzapalne, antyalergiczne, przeciwgrzybiczne czy pobudzające przemianę materii sprawiają, że można go stosować na różnego typu schorzenia. Napary, maści czy olejki z rumianku świetnie sprawdzają się w walce z trudno gojącymi się ranami, oparzeniami słonecznymi, opuchlizną, nerwobólami, stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych, reakcjami alergicznymi czy problemami trawiennymi.
Kwiat o charakterystycznym zapachu to nie tylko świetny dodatek do perfumowanych produktów czy olejków eterycznych, ale także roślina o silnych wartościach leczniczych. W skład konwalii wchodzą między innymi takie mikroelementy, jak glikozydy nasercowe, kwasy organiczne, flawonoidy, sole mineralne czy fenolokwasy.
Dzięki licznym właściwościom konwalia majowa to idealny składnik naparów, olejków, wyciągów czy syropów wspomagających prawidłową pracę serca, koncentrację, pracę mózgu czy układu moczowego. Konwalię majową można wykorzystywać przy leczeniu kłopotów z pamięcią, chorób sercowych, objawów menopauzy, silnych migren czy reumatyzmu. Należy jednak pamiętać, że konwalia jest również rośliną trującą, więc używać powinno się jedynie gotowych preparatów dostępnych w aptece.
Ostatnią rośliną, na którą warto zwrócić uwagę w kontekście właściwości leczniczych, jest babka lancetowata. Wyciąg z jej liści jest wykorzystywany w leczeniu chorób dwunastnicy, wrzodów żołądka czy silnej biegunki. Dzięki zawartym w niej solom mineralnym i witaminom świetnie sprawdza się jako środek przyspieszający gojenie ran oraz naskórka, a także zmniejszający uszkodzenia błony śluzowej.
Zdj. główne: Angèle Kamp/unsplash.com