Człowiek

10 ciekawostek o mózgu, które warto znać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
10 ciekawostek o mózgu, które warto znać

Mózg jest jednym najważniejszych i najbardziej skomplikowanych organów w Twoim ciele. Pomaga Ci myśleć, rozumować, zapamiętywać i uczyć się nowych rzeczy. Składa się z miliardów neuronów (lub komórek nerwowych), które komunikują się w trylionach połączeń, zwanych synapsami. Poznaj kilka fascynujących faktów na jego temat!

60 proc. ludzkiego mózgu składa się z tłuszczu 

To najgrubszy organ w naszym ciele. Kwasy tłuszczowe mają kluczowe znaczenie dla jego wydajności. Upewnij się, że zasilasz go odpowiednimi substancjami odżywczymi. Tłuste ryby, takie jak łosoś, zawierają dużo kwasów tłuszczowych omega-3, które są kluczowe dla funkcji i rozwoju mózgu. Dodatkowo obniżają ryzyko chorób serca, depresji i zapalenia stawów. Jeśli chcesz wspomóc pracę mózgu, uwzględnij w jadłospisie jajka, jagody, warzywa liściaste i kapustne, orzechy, kawę i gorzką czekoladę.

To potężny i fascynujący organ

Ludzki mózg jest odpowiedzialny za utrzymanie organizmu w ruchu przez cały dzień. Nie tylko pomaga nam myśleć i uczyć się nowych rzeczy, ale także kontroluje ruch i mowę. Wchodzi w skład ośrodkowego układu nerwowego i otrzymuje mnóstwo informacji.

Rośnie od niemowlęctwa do dorosłości

Średnia waga mózgu noworodka wynosi około 350-400 gramów. To oznacza, że od niemowlęctwa do dorosłości mózg rośnie czterokrotnie w stosunku do swojego pierwotnego rozmiaru. Zwykle jest większy u mężczyzn niż u kobiet.

Ponad połowa neuronów w mózgu ma tylko cztery dendryty

Komórki ziarniste, które są jednymi z najprostszych komórek móżdżku, stanowią ponad połowę neuronów w mózgu. Wyróżniają się niewielkim rozmiarem. Mają tylko cztery dendryty, z których każdy ma tylko jedną synapsę. Nie wiadomo, co dokładnie robią, ale naukowcy twierdzą, że odgrywają bardzo ważną rolę. 

Nawet dobrowolne zachowanie jest domyślnie regulowane przez mózg

Badanie choroby Parkinsona pokazuje, że niejawna regulacja naszego zachowania ma duże znaczenie dla tego, co wydaje się normalnym, dobrowolnym zachowaniem. Niektórzy czują się komfortowo, myśląc o mózgu tylko jako o części obwodowego układu nerwowego. Naukowcy twierdzą, że z pozoru dobrowolne zachowanie podlega kontroli wspomnianego organu. 

Whats up Dude – How To Improve Brain Function And Brain Health – Ways To Challenge Your Brain

Mózg pracuje lepiej, gdy jesteś zmęczony

Niezależnie od tego, czy jesteś rannym ptaszkiem, czy sową, wykonując pracę kreatywną, lepsze wyniki osiągniesz, gdy będziesz zmęczony. Brzmi to sprzecznie z intuicją, ale w rzeczywistości ma sens. Według naukowców kiedy jesteś zmęczony, mózg nie odfiltrowuje tak dobrze czynników rozpraszających i trudniej mu skoncentrować się tylko na jednej czynności. Dzięki temu staje się otwarty na nowe idee. 

Drzemki poprawiają wydajność mózgu

Wszyscy wiemy, jak ważny jest sen dla funkcjonowania naszego mózgu, ale co z drzemkami? Okazuje się, że pozytywnie wpływają na naszą wydajność. Poprawiają pamięć i motywując do działania. Przy okazji warto wspomnieć, że w czasie snu prawa półkula jest znacznie bardziej aktywna niż lewa.

Mózg nie może odczuwać bólu

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak chirurdzy pracują na otwartym mózgu, gdy pacjent nie śpi? Naukowcy wyjaśniają, że chociaż mózg ma warstwy powłok i naczyń krwionośnych, które zawierają receptory bólu, to sam ich nie ma.

Pojemność mózgu jest praktycznie nieograniczona

Badania sugerują, że ludzki mózg składa się z około 86 miliardów neuronów. Każdy neuron tworzy połączenia z innymi neuronami, co może dać nawet 1 biliard (1000 bilionów) połączeń. Z biegiem czasu komórki nerwowe mogą się łączyć, poprawiając funkcje poznawcze. W chorobie Alzheimera wiele neuronów zostaje uszkodzonych i przestają działać, wpływając na naszą pamięć.

Rdzeń kręgowy jest głównym źródłem komunikacji między ciałem a mózgiem

Stwardnienie zanikowe boczne powoduje obumieranie neuronów w mózgu i rdzeniu kręgowym, wpływając na kontrolowany ruch mięśni. Inną chorobą, która atakuje wspomniane części ciała, jest stwardnienie rozsiane. Układ odpornościowy atakuje warstwę ochronną pokrywającą włókna nerwowe, powodując problemy z komunikacją między mózgiem a ciałem.

Fot. John Hain/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*