Artykuł sponsorowany
Problemy z zajściem w ciążę to bolączka wielu par. Niepłodność jest zmartwieniem dla każdej osoby, która chciałaby zostać rodzicem. Jednak współcześnie mamy dostęp do nowoczesnych metod leczenia (takich jak np. in vitro), które wielu osobom dają nadzieję na posiadanie dziecka. W jaki sposób można zwalczyć niepłodność?
Określenia „bezpłodność” i „niepłodność” są często błędnie używane zamiennie. W rzeczywistości opisują zupełnie inne przypadłości. Bezpłodność jest stanem trwałej niemożności reprodukcji. Nie ma sposobów jej leczenia. Natomiast niepłodność pojawia się w sytuacji, w której nie dochodzi do spłodzenia dziecka przez co najmniej 12 miesięcy regularnej aktywności seksualnej bez zabezpieczenia w postaci jakiejkolwiek antykoncepcji. Istnieją sposoby leczenia niepłodności, które przynoszą oczekiwane efekty w postaci zajścia w ciążę.
Co istotne, niepłodność może dotykać także pary, którym w przeszłości udało się już spłodzić dzieci. Wariantem tej przypadłości może być także niemożność donoszenia ciąży, kiedy dochodzi do zapłodnienia, jednak każdorazowo dochodzi do poronienia lub przedwczesnego porodu. Przyczyn niepłodności jest wiele i lekarze nie zawsze są w stanie określić, jakie dokładnie jest podłoże schorzenia w danym przypadku. Może to być problem z hormonami, wady macicy lub jajowodów, choroby jąder lub ogólnoustrojowe przypadłości. Wpływ ma także otyłość oraz stosowanie używek i prowadzenie ogólnie niezdrowego trybu życia.
Po ustaleniu prawdopodobnej przyczyny niepłodności lekarz może zaproponować odpowiednie leczenie. Ważne jest określenie, po której stronie występuje problem – mężczyzny, kobiety, czy może obu partnerów. Leczenie farmakologiczne opiera się na stosowaniu różnego rodzaju preparatów dostosowanych do przyczyny dolegliwości i stanu zdrowia pacjentów. Najczęściej jest stosowane w przypadku zaburzeń hormonalnych lub stanów zapalnych, które uniemożliwiają zajście w ciąże.
W przypadkach, w których stwierdzono anomalie w budowie narządów, stosuje się zwykle leczenie chirurgiczne. Lekarz może laparoskopowo skorygować wady macicy, jajowodów lub okolicy okołojajowodowej. Usuwanie torbieli, guzów lub zrostów przywraca drożność jajowodów i poprawia kondycję macicy, w której następnie może dojść do zagnieżdżenia zarodka. Jeżeli farmakologia i chirurgia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, to lekarz może zaproponować techniki zapłodnienia wspomaganego, takie jak inseminacja, zapłodnienie pozaustrojowe i pobranie plemników z jąder i najądrzy.
Mimo wielu kontrowersji związanych ze stosowaniem metody in vitro, technika ta jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia niepłodności. Dla niektórych par jest to jedyna dostępna metoda, która może pomóc spełnić ich sen o zostaniu rodzicami. Zapłodnienie pozaustrojowe stosowane jest w przypadkach, w których zawiodły pozostałe metody leczenia lub pojawiły się anomalie, których nie da się naprawić tradycyjnymi metodami. W Zięba Clinic pomagamy odzyskiwać nadzieję osobom, które od lat starają się o dziecko, a z różnych powodów nie udaje im się zajść w ciążę. Na https://ziebaclinic.pl/ dostępne są szczegółowe informacje na tema in vitro.
Fot.: Juan Encalada/unsplash.com