Zdrowie i medycyna

Wszystko, co musisz wiedzieć o działaniu środków na potencję

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Wszystko, co musisz wiedzieć o działaniu środków na potencję

Artykuł sponsorowany

Na rynku możesz znaleźć mnóstwo leków na zaburzenie erekcji (ED). Wiele z nich może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, a nawet zagrozić zdrowiu i życiu. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, myśląc o zakupie odpowiednich medykamentów.

Leki doustne są często pierwszym wyborem, kiedy decydujemy się na  leczenie zaburzeń erekcji. W przypadku większości mężczyzn, którzy mają problemy z utrzymaniem erekcji wystarczająco mocnej do seksu (zaburzenia erekcji), leki te działają dobrze i powodują niewiele skutków ubocznych.

Sildenafil (Viagra), wardenafil (Levitra, Staxyn), tadalafil (Cialis) i awanafil (Stendra) to leki doustne, które odwracają zaburzenia erekcji poprzez wzmacnianie działania tlenku azotu, naturalnej substancji chemicznej wytwarzanej przez organizm, która rozluźnia mięśnie penisa. Zwiększa to przepływ krwi i pozwala uzyskać erekcję w odpowiedzi na stymulację seksualną.

Różnice

Chociaż działają w podobny sposób, każdy lek doustny ma nieco inny skład chemiczny. Te drobne różnice wpływają na sposób działania każdego leku, na przykład na to, jak szybko działa i zużywa się, a także na potencjalne skutki uboczne. Twój lekarz rozważy te czynniki, a także inne stany, w których się znajdujesz i możliwe interakcje z innymi przyjmowanymi lekami

Kiedy zachować ostrożność

Przed zażyciem jakichkolwiek leków na zaburzenia erekcji, skonsultuj się z lekarzem. Leki na zaburzenia erekcji mogą nie działać lub mogą być niebezpieczne, jeśli:

  • przyjmujesz leki azotanowe – powszechnie przepisywane na ból w klatce piersiowej (dławica piersiowa) – takie jak nitrogliceryna, monoazotan izosorbidu i diazotan izosorbidu,
  • masz bardzo niskie ciśnienie krwi (niedociśnienie) lub niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie),
  • masz ciężką chorobę wątroby,
  • masz chorobę nerek wymagającą dializy.
Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Skutki uboczne

Większość mężczyzn, którzy przyjmują doustne leki na zaburzenia erekcji, nie przejmują się skutkami ubocznymi. Kiedy już pojawiają się skutki uboczne, mogą obejmować:

  • rumieńce,
  • bół głowy,
  • niestrawność,
  • zmiany wizualne, takie jak niebieskie zabarwienie widzenia, wrażliwość na światło lub niewyraźne widzenie,
  • zatkany nos lub katar,
  • ból pleców.

Rzadko mogą wystąpić poważniejsze skutki uboczne, w tym: 

Utrata słuchu lub utrata wzroku

Niektórzy mężczyźni mieli nagłą utratę słuchu lub utratę wzroku po przyjęciu jednego z tych leków. Jednak nie jest jasne, czy utrata wzroku lub słuchu była bezpośrednio spowodowana przyjmowaniem leku, czy wcześniej istniejącym stanem. Jeśli przyjmujesz doustne leki na zaburzenia erekcji i masz nagłą utratę słuchu lub wzroku, zasięgnij natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Erekcja, która nie znika sama z siebie

Nazywany priapizmem, ten rzadki stan może być bolesny i wymaga leczenia, aby uniknąć uszkodzenia penisa. Jeśli masz erekcję trwającą dłużej niż cztery godziny, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Zakupy przez Internet

Jeśli kupujesz lek przez Internet sprawdź, czy apteka internetowa jest legalna. Nigdy nie zamawiaj leków w aptece internetowej, jeśli nie ma możliwości skontaktowania się z apteką telefonicznie, jeśli ceny wydają się zbyt dobre, aby były prawdziwe lub jeśli powiedziano Ci, że nie jest potrzebna recepta. Niektóre nielegalne firmy sprzedają podrabiane wersje legalnych leków, które mogą być nieskuteczne lub niebezpieczne. Upewnij się, że masz odpowiednią receptę i dawkę. Zamawiając leki – i otrzymując je pocztą – upewnij się, że są to dokładna dawka i rodzaj przepisany przez lekarza.

Nie daj się zwieść kupowaniu „ziołowej viagry”. Nigdy nie przyjmuj żadnych leków, które twierdzą, że są „ziołowymi” lub dostępnymi bez recepty odpowiednikami leków doustnych na zaburzenia erekcji. Nie są one skuteczną alternatywą, a niektóre zawierają szkodliwe substancje. Myśląc o zakupie leków (np. kamagra), kupuj tylko takie, które posiadają odpowiednią, przebadaną i zaakceptowaną substancję czynną.

Fot. Damir Spanic/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*