Zdrowie i medycyna

Tomografia zęba – kiedy jest konieczna?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Tomografia zęba – kiedy jest konieczna?

Artykuł sponsorowany

Diagnostyka zębów jest wyjątkowo istotna. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak stan uzębienia ma wpływ na sposób funkcjonowania całego organizmu. Jednym z ważnych badań jest tomografia komputerowa zęba, która pozwala na wczesne wykrycie wielu nieprawidłowości. Co warto o niej wiedzieć i jak wygląda? Podpowiadamy!

Co daje tomografia komputerowa zęba?

Tomografia komputerowa zębów przede wszystkim w bezpieczny i szybki sposób pozwala zobaczyć wewnętrzne struktury kości szczęki i żuchwy. Dzięki temu pozwala wykryć wiele problemów z uzębieniem oraz szczęką, co przyczynia się do szybkiego działania w razie jakichkolwiek istotnych zmian w jamie ustnej. Dzięki tomografii komputerowej zęba można wychwycić nawet pierwsze fazy schorzenia, które zasługują na natychmiastowe leczenie, aby problemy się nie pogłębiały. To nie tylko badanie, które ułatwia utrzymanie stanu uzębienie w dobrym stanie, lecz także element, który pomaga w określeniu przyczyn wielu bólów. Tomografia przydaje się, np. gdy w czasie nastoletnim dziecko cierpi na częste bóle głowy – może to być związane z nieprawidłowym wyrastaniem zębów, co wykazuje tylko to badanie. 

Jeśli interesuje Cię tomografia zęba Warszawa oferuje w pełni bezpieczne i bezbolesne badania tego typu. Wystarczy, że sprawdzisz ofertę na stronie https://xray.pl/, a dowiesz się, gdzie możesz się zapisać na tomografię zęba i ile cię ona będzie kosztować.

Jak wygląda tomografia komputerowa zęba?

Obecnie dostępne są dwie metody wykonywania tomografii komputerowej zęba. Jedna z nich jest starsza, jednak nie oznacza to, że jest mniej skuteczna. Standardowa tomografia zęba polega na wykorzystaniu wiązki w kształcie wachlarza, którą ustawia się do uzębienia i szczęki pod różnym kątem. W takim przypadku pacjent musi kilkukrotnie zmieniać pozycję, aby prześwietlenie mogło w pełni pokazać stan jego uzębienia i kości. Najnowocześniejsza metoda tomografii komputerowej, którą można obecnie wykonać w placówkach specjalistycznych, nazywana jest metodą stożkową. Nazwa ta pochodzi od kształtu wiązki, która wydobywa się z urządzenia. Taka tomografia wykonywana jest tylko jednym ruchem sprzętu, który bez zmiany pozycji bada całą szczękę pacjenta.

Nowoczesna metoda jest nie tylko szybsza, lecz także znacznie czytelniejsza, a dodatkowo do organizmu pacjenta podczas niej dostarcza się jeszcze mniejszą ilość promieni RTG, które w dużym stężeniu są niebezpieczne dla zdrowia. Jest to szczególnie ważne, np. dla kobiet w ciąży bądź dla dzieci. Warto pamiętać jednak, że nawet tradycyjna metoda tomografii komputerowej zęba nie jest niebezpieczna dla organizmu, a całe badanie jest bezbolesne i szybkie.

Kiedy powinno się zrobić tomografię komputerową zęba?

Tomografia komputerowa zęba jest bardzo często zlecanym badaniem przez stomatologów. Wykonuje je wielu dentystów po to, aby w pełni sprawdzić stan uzębienia i całej szczęki. Dzięki tomografii komputerowej zęba można odnaleźć nie tylko problemy w samych zębach, lecz także w obszarze pracy stawu skroniowo-żuchwowego, który odpowiada w dużej mierze za bóle w okolicy głowy i twarzy. Tomografia pozwala również wykryć guzy szczęki oraz oceniać ich rozmiar.

Tomografię należy przede wszystkim wykonać przed ważnymi zabiegami stomatologicznymi. Pozwala ona dokładnie określić źródło bólu i problemu, aby w trakcie zabiegu czy operacji lekarz mógł wykonywać pewne, precyzyjne ruchy. Pozwala również na kontrolę stanu pooperacyjnego szczęki i uzębienia oraz umożliwia dopasowywanie implantów, zarówno pod względem wielkości, położenia, jak i kształtu.

Fot.: oswaldoruiz/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*