Zdrowie i medycyna

Szczepienie przeciwko COVID-19 – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Szczepienie przeciwko COVID-19 – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Sprawa szczepień na koronawirusa COVID-19 emocjonuje opinię publiczną i trudno się temu dziwić. Ważne jest jednak rzetelne informowanie – po to, żeby uniknąć nieporozumień. Co warto wiedzieć o szczepieniach? Dlaczego powinno się szczepić i jak to wygląda w praktyce?

Jakimi preparatami wykonywane są szczepienia przeciwko COVID-19?

Zwalczanie pandemii odbywa się różnymi sposobami. Poza zachowywaniem dystansu społecznego, testowaniem i izolowaniem osób chorych bardzo ważnym elementem jest szczepienie populacji. Na szczepionkę oczekiwano od samego początku pandemii – prace nad nią trwały w wielu ośrodkach w różnych krajach. Na terenie Unii Europejskiej dopuszczono dotychczas trzy preparaty przeznaczone do szczepień przeciwko COVID-19. 

Preparaty, którymi możemy zostać zaszczepieni:

  • Comirnaty oferowane przez firmę Pfizer/BioNTech;
  • COVID-19 Vaccine Moderna oferowane przez firmę Moderna;
  • COVID-19 Vaccine AstraZeneca oferowane przez koncern AstraZeneca.
Fot. Tumisu/Pixabay

Gdzie możemy się zaszczepić?

W naszym kraju szczepienia przeciwko koronawirusowi COVID-19 rozpoczęły się 27 grudnia 2020 r. Szczepienia odbywają się w placówkach medycznych, których listę na bieżąco aktualizuje się na stronie rządowej

Kiedy można się zaszczepić na koronawirusa? 

Szczepienia w Polsce zostały rozłożone na kilka etapów. Od 15 stycznia na szczepienie mogły zapisać się osoby będące powyżej 80. roku życia, od 22 stycznia zaś osoby powyżej 70. roku życia. Zaszczepieni zostali pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej. Od 8 lutego mogą się na szczepienia zapisywać nauczyciele i pracownicy żłobków. W kolejnych etapach zaszczepione zostaną osoby wykonujące pracę ważną dla działania państwa i narażone z powodu częstych kontaktów społecznych. Na końcu przyjdzie czas na szczepienie całej populacji. 

Jak się zapisać? 

Umówienie terminu szczepienia jest możliwe poprzez:

  • Internetowe Konto Pacjenta;
  • kontakt telefoniczny z najbliższym punktem szczepień;
  • kontakt telefoniczny z całodobową infolinią Narodowego Programu Szczepień (989);
  • SMS pod numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie.

Po zaszczepieniu otrzymujemy zaświadczenie, które jest także obecne w e-Kartach Szczepień.

Jak przebiega szczepienie?

Szczepienie składa się z dwóch dawek. Druga z nich jest podawana pomiędzy 21 a 28 dniem od przyjęcia pierwszej. Pełną odporność uzyskuje się pomiędzy 7 a 14 dniem od przyjęcia drugiej dawki szczepionki. Pierwsza wizyta polega na stawieniu się w punkcie szczepień, wizycie u lekarza, zaszczepieniu i obserwacji przez 15 minut. Szczepienie odbywa się w wyniku iniekcji preparatu w ramię i jest w pełni refundowane. W przypadku obu dawek jest to ten sam lek – jeden spośród trzech preparatów dopuszczonych do użycia w Unii Europejskiej.

Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest obowiązkowe?

Należy podkreślić, że zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi jest całkowicie dobrowolne i takie pozostanie. Warto jednak zaszczepić się z uwagi na swoje zdrowie i dobro osób, które napotykamy na własnej drodze. Dotyczy to zwłaszcza osób podwyższonego ryzyka (starszych, z chorobami współistniejącymi). Szczepienie w 95 procentach chroni przed zakażeniem i powikłaniami, które mogą się po nim pojawić. 

Czy szczepionka na koronawirusa jest groźna? 

Szczepionka może wywołać skutki niepożądane, są one jednak odnotowywane na poziomie takim, jak w przypadku innych szczepień. Najczęściej mają charakter przejściowy i są niegroźne. Ciężkie skutki uboczne występują najczęściej tuż po podaniu preparatu – stąd podjęto decyzję o 15 min przeznaczonych na obserwację pacjenta po zaszczepieniu. W przypadku wystąpienia skutków niepożądanych trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem z punktu medycznego, w którym wykonane zostało szczepienie. 

Fot. WiR_Pixs/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*