Człowiek

Skuteczne sposoby na lepszą pamięć

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Skuteczne sposoby na lepszą pamięć

Pamięć to inaczej zdolność mózgu do przechowywania informacji w celu przywołania ich w odpowiednim momencie. Czasami jednak przywołanie jakiejś informacji nie następuje, gdy pojawia się taka potrzeba. Te sporadyczne luki w pamięci mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak zmęczenie, stres, zaburzenia emocjonalne itp. Jednak możliwa jest praca nad pamięcią, w szczególności, jeśli zastosuje się skuteczne sposoby i techniki na lepsze zapamiętywanie.

Mechanizmy, które wyzwalają pamięć lub powodują, że zapamiętujemy lub uczymy się rzeczy, są nieprzewidywalne, a czasem niewyjaśnione. Częste zapominanie może powodować problemy, przez co niektóre osoby uciekają się do dziwnych rozwiązań, by przezwyciężyć skłonność do zapominania. Czy kiedykolwiek ustawiłeś alarm, żeby o czymś nie zapomnieć? Istnieje wiele mechanizmów, dzięki którym ludzie zapamiętują ważne dla nich rzeczy. Co dziwne, niepozorne czynności mogą korzystnie wpływać na poprawę pamięci. 

Medytacja

Medytacja skutecznie poprawia pamięć i pomaga uporządkować wszystkie myśli. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim wykazało, że medytacja wzmacnia możliwość zapamiętywania i zmniejsza problemy z koncentracją. Aby medytacja była naprawdę skuteczna, musi być wykonywana regularnie. Ponadto zaleca się przestrzeganie wskazówek dotyczących poprawnego medytowania. 

Wizualizacja

Około 65% populacji ma pamięć wzrokową. Powiązywanie słów z obrazem pomaga lepiej je zapamiętać. Cyceron używał tej metody zapamiętywania już w starożytności. Tak zwana metoda Cycerona, znana również jako metoda miejsca, opiera się na sile obrazów jako nośników zapamiętywania informacji. Najbardziej efektywne jest kojarzenie informacji z własnymi wspomnieniami i doświadczeniami. Dopasuj słowa do działań i obrazów, które Cię zaskoczyły lub zachwyciły, a zobaczysz, z jaką łatwością je zapamiętasz!

Gry, które rozwijają pamięć

Wiele ćwiczeń pomaga poprawić pamięć, jednak niektóre gry mogą także wpłynąć na nią pozytywnie. Są takie, które sprzyjają koncentracji lub zapamiętywaniu:

  • łamigłówki,
  • krzyżówki,
  • sudoku.
https://www.youtube.com/watch?v=lpVcOHBUWJY
WOW Quiz – Memory Test: How Good is Your Memory?

Sen i drzemki

Badania sugerują, że ucinanie sobie drzemek skutecznie wzmacnia pamięć. W jednym z badań uczestnicy spali przez 45-60 minut przed ćwiczeniem pamięci, co wykazało znaczną poprawę wydajności. Wiele badań udowadnia, że sen odgrywa ważną rolę w użytkowaniu pamięci. Podczas snu wspomnienia są odpowiednio „skatalogowane”, a mózg zostaje „oczyszczony”. Badania wykazały również, że sen bezpośrednio po nauce wpływa na poprawę pamięci.

Poruszanie oczami na boki

Jeśli chcesz coś zapamiętać, poruszaj oczami na boki. Czynność ta pomaga pobudzić pamięć. Przyczyna skuteczności tego ćwiczenia nie jest do końca znana. Naukowcy zasugerowali, że poziome ruchy oczu aktywują i łączą dwie półkule w mózgu. W jednym z doświadczeń badacze odkryli, że uczestnicy, którzy każdego ranka poruszali oczami na boki przez 30 sekund, wykonywali swoje zadania średnio o 10% lepiej. Odkryli również, że te obustronne ruchy oczu poprawiły możliwości zapamiętywania.

Zaciskanie pięści

Zaciskanie pięści może pomóc Ci lepiej zapamiętywać. Jedno z badań wykazało, że ludzie, którzy zaciskali pięść, zanim się czegoś nauczyli, zapamiętywali informacje z większą skutecznością. Chociaż wyjaśnienie tego zjawiska nie jest do końca jasne, naukowcy sugerują, że zaciskanie pięści aktywuje obszary mózgu zaangażowane w pamięć.

Żucie gumy

Guma do żucia to trik, dzięki któremu możesz lepiej zapamiętać interesujące Cię informacje. W jednym z badań naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy żuli gumę podczas zadania pamięciowego, uzyskali o 25% lepszy wynik od osób, które gumy nie żuły. 

Niektórzy badacze przypuszczają, że guma do żucia zwiększa poziom tlenu w obszarze mózgu związanym z pamięcią i uwagą. 

TopThink – 7 Memory Tricks to Learn Anything Faster!


Słuchanie muzyki 

Badania pokazują, że pewien rodzaj muzyki pozwala na lepsze zapamiętywanie wspomnień. Informacje, których uczysz się podczas słuchania piosenki, można często przywrócić, myśląc o piosence lub „odtwarzając” ją w głowie.

Profesor i badacz Antonio Matas Terron z Uniwersytetu w Maladze sugeruje, że słuchanie muzyki pomaga uczniom w odrabianiu zadań domowych, bez względu na styl i głośność muzyki. Według Matasa Terrona rytm muzyki zmienia postrzeganie czasu.

W kontekście zapamiętywania ważne jednak jest, aby nie słuchać muzyki z tekstem, ponieważ słowa przykuwają Twoją uwagę, przez co muzyka nie pozwoli Ci na lepsze zapamiętywanie. Muzyka powinna być słuchana tylko przez 20 minut, ponieważ po tym okresie uwaga powoli zanika.

Uprawianie sportów

Aktywność fizyczna zwiększa dopływ krwi do mózgu i poprawia jego funkcjonowanie. Według badań przeprowadzonych przez Georgia Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych, co najmniej dwudziestominutowy wysiłek fizyczny poprawia pamięć o 10%. W ten sposób sport stymuluje wydajność mózgu i zwiększa sprawność umysłową. Bieganie jest równie dobre dla mózgu, co próba zapamiętania liczb. Ćwiczenia fizyczne również opóźniają wystąpienie choroby Alzheimera.

Zdrowa i zbilansowana dieta

Utrzymanie dobrej pamięci można osiągnąć poprzez zachowanie zdrowego stylu życia. Zróżnicowana i zbilansowana dieta odgrywa ważną rolę w dostarczaniu energii do mózgu. Zapewnia mu składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Oznacza to, że to, co jest na Twoim talerzu, ma bezpośredni wpływ na zdrowie i kondycję mózgu. Optymalizacja niektórych składników odżywczych umożliwia oddziaływanie na funkcje intelektualne i zdolności uczenia się. Tak więc oleje roślinne, świeże owoce i warzywa, produkty mleczne i produkty pełnoziarniste poprawiają inteligencję, a suszone owoce, podroby i tłuste ryby stymulują pamięć.

Kawa

Picie kawy ma korzystny wpływ na ludzką pamięć. Nie wzmacnia bezpośrednio zdolności zapamiętywania, ale poprawia wydajność mózgu poprzez zwiększenie zdolności koncentracji. Mieszanka kofeiny i węglowodanów poprawia koncentrację i uwagę. Należy jednak uważać, by nie pić jej zbyt dużo. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*